Zadovoljna.si
Stopite iz svoje cone udobja! Ne bo vam žal!

Osebna rast in odnosi

Niste sami: kako do prijateljic v zrelejših letih?

Špela Zupan
16. 05. 2025 04.00
0

V določenih življenjskih obdobjih, denimo ko se konča razmerje in ko otroci (vsaj malo) odrastejo, je marsikateri ženski sprva prijetno, ker ima končno nekaj miru in časa zase. A tišina zna sčasoma postati preglasna, prebudi se osamljenost in zavedanje, da preveč samote ni dobro. Na srečo vsako obdobje prinese tudi priložnosti, da se na novo povežete, in vse več žensk danes pogumno stopa iz osame. Kam se odpravijo, kje iščejo družbo? Kdo jih tam čaka in kako zbrati pogum za prvi korak?

"Na bralni klub prideš zaradi knjig, ostaneš pa zaradi družbe," je povedala Simona Lužar, bibliotekarka in vodja bralnega kluba "Mir na Peč, beremo!". V klubu se zbirajo ženske, stare med 40 in 75 let, ter ob čaju, knjigah in pogovorih se med njimi pletejo vezi, ki včasih prerastejo v globoka prijateljstva.

Simona Lužar: "Nekatere članice so se že prej poznale, druge so se bralnemu klubu pridružile same, a so kmalu spoznale sorodne (bralne) duše. Mislim, da se kar družijo."

Dodana vrednost bralnih klubov ni le druženje, temveč tudi širjenje obzorij, razvijanje zmožnosti izražanja in poslušanja ter učenje strpnosti. Knjige pogosto odprejo tudi osebne teme in zgodbe. "Na srečanjih je vedno polno smeha, pa tudi kakšno solzico smo si že obrisale," je povedala sogovornica.

Simona Lužar
Simona LužarFOTO: osebni arhiv

Bralni klub je odlična priložnost za vse, ki radi berejo, se pogovarjajo in družijo povsem brezplačno. Simona Lužar svetuje, da povprašate v najbližji knjižnici in se opogumite za prvi obisk. "Zagotovo vam bo všeč," je prepričana.

In četudi je priporočljivo, da pred srečanjem preberete knjigo, ni nujno. "Včasih nas življenje prehiti. Velikokrat članice naslednji mesec preberejo kar dve knjigi – za tekoči in pretekli mesec," je pojasnila. Srečanja potekajo enkrat mesečno, z vnaprej določenim datumom in uro, kar olajša usklajevanje z vsakdanjikom.

Alenka Kesar: "Luštna si, četudi imaš nekaj kilogramov več"
Preberi še
Alenka Kesar: "Luštna si, četudi imaš nekaj kilogramov več"

Univerza za tretje življenjsko obdobje nudi znanje in povezovanje

"Širimo obzorja, združujemo ljudi" je slogan Univerze za tretje življenjsko obdobje Ljubljana, ki združuje dva cilja: pridobivanje znanja in povezovanje. Kar 85 odstotkov udeležencev predstavljajo ženske, večinoma v starosti od 61 do 85 let. Po besedah voditeljice Alijane Šantej, prof. ped., jih sprva pritegne zlasti vedoželjnost in želja po novem življenjskem ritmu po upokojitvi, vračajo pa se tudi zaradi družbe in prijateljstev, ki se razvijejo ob skupnih dejavnostih.

Alijana Šantej
Alijana ŠantejFOTO: osebni arhiv

Programi so namenjeni vsem v zrelejših letih; ne le upokojencem, temveč tudi starejšim zaposlenim, ne glede na predhodno izobrazbo. Vključujejo predavanja, razprave, ekskurzije, oglede gledaliških predstav, jezikovne tečaje, ustvarjalne delavnice in prostovoljstvo. Skupine pogosto postanejo prava skupnost in med udeleženci se razvijejo "nadomestne družine", kjer praznujejo rojstne dneve, se obiskujejo in hodijo na kulturne dogodke.

Univerza za tretje življenjsko obdobje tako ni le izobraževanje, ampak prostor za osebno rast in vnovično vključevanje v družbo, kar je v prelomnih obdobjih za mnoge neprecenljivo. Alijana Šantej spodbuja ženske, ki razmišljajo, da bi se pridružile: "Vsekakor naj poskusijo. Če jim program ne ustreza, lahko preizkusijo drugega." Prof. dr. Ana Krajnc to imenuje "preletavanje gnezd", ko ljudje iščejo, dokler ne najdejo skupine in mentorja, kjer se dobro počutijo.

Z Jano Lavtižar: Ko se telo spreminja, naj raste tudi odnos
Preberi še
Z Jano Lavtižar: Ko se telo spreminja, naj raste tudi odnos

Video predstavitev študijskih programov:

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pohodništvo – narava, gibanje, družba

Planinska društva so čudovita priložnost za druženje ob gibanju in naravi. Vodnica Planinskega društva Ljubljana-Matica, Nataša Kramberger, pravi, da ženske iščejo ravno to: gibanje, naravo in družbo. Za začetek potrebujete le gojzarje, nahrbtnik in dobro voljo. "Vsaka je dobrodošla. Nekatere so sprva zadržane, a se kmalu vključijo. Pogosto jih spodbudimo, da se odprejo, in veliko jih seže po novih prijateljstvih tudi izven planinskih poti," je dejala.

Nataša Kramberger
Nataša KrambergerFOTO: osebni arhiv

Še več poti do (nove) družbe

Skupinske vadbe, kot so joga, pilates, ples ali aerobika, povezujejo ženske vseh starosti – od mamic z dojenčki do starejših. Redna srečanja, sproščeno vzdušje in skupna skrb za zdravje pogosto privedejo do pristnih pogovorov in prijateljstev.

Ideje za kakovostno druženje in iskanje prijateljstev:

 

-      bralni klubi,

-      pohodništvo,

-      univerza za tretje življenjsko obdobje,

-      skupinske vadbe (joga, ples, pilates ...),

-      vozičkarstvo,

-      ustvarjalne delavnice,

-      kulturni dogodki – gledališče, koncerti, razstave,

-      prostovoljstvo ter

-      kuharski, šiviljski, umetniški tečaji.

Mamice, ki po rojstvu otroka pogrešajo stik z odraslimi, se pogosto povežejo ob vozičkanju; skupaj se sprehajajo, klepetajo, izmenjujejo izkušnje. Na Facebooku obstaja veliko povezanih skupin, in če je še ni v vašem kraju, jo lahko ustvarite sami. Verjemite, niste edini, ki si želite družbe, in tovrstna druženja pogosto vztrajajo še dolga leta, potem ko otroci že zdavnaj shodijo.

Trenerka svetuje, kako se znebiti trdovratne maščobe na trebuhu
Preberi še
Trenerka svetuje, kako se znebiti trdovratne maščobe na trebuhu

Odlična priložnost za povezovanje so kulturni dogodki – literarni večeri, koncerti, odprtja razstav. Mnoge pridejo same in kmalu ugotovijo, da niso edine. Ob pogovoru o predstavi, umetnosti ali glasbi se lahko hitro vzpostavi lep stik.

Tudi praktični tečaji – kuharski, umetniški, šiviljski, lončarski, kaligrafski – ponujajo prijeten način za ustvarjanje, učenje in povezovanje. Veliko žensk se danes vključuje v podporne skupine in srečanja, namenjena iskrenim pogovorom in skupni rasti. Lahko so tematska (osebna rast, odnosi), ustvarjalna (šivanje, kulinarika), ali popolnoma sproščena ob kavici in prijetnem klepetu.

Vadba je pot do boljšega počutja v perimenopavzi in menopavzi
Preberi še
Vadba je pot do boljšega počutja v perimenopavzi in menopavzi

Ne čakajte povabila, pogumno storite prvi korak

Številne so poti, po katerih se lahko podate, ko si želite (nove) družbe. Ne čakajte, da vas kdo povabi, temveč poskusite sami. Pogumno, četudi imate občutek, da vas nihče ne čaka. Ker vas in nikoli ni prepozno. Vsaka pot se začne s prvim korakom in pogum je praviloma bogato poplačan. Spoznali boste ljudi, ki delijo vaše vrednote in razmišljanje. Čakajo vas ob knjigi in čaju, na vrhu planine, v muzeju, na ustvarjalni delavnici. Čakajo, da se družijo in imajo lepo z vami.

Stopite iz svoje cone udobja! Ne bo vam žal!
Stopite iz svoje cone udobja! Ne bo vam žal!FOTO: Profimedia
Mailing

Zadovoljne e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 940