Zadovoljna.si
bolečine med menstruacijo

Always

Vse o 'teti s Krvavca'

M.K.
05. 07. 2013 08.42
28

Pride vsak mesec in pri nekaterih povzroči nemalo težav, kot so migrene, krči, slabost ter razdraženost. Če slučajno ne pride, je to lahko znak, da se je začasno skregala z vami in je naslednjih devet mesecev ne bo, z ženskami v zrelih letih pa se skrega tako močno, da nepreklicno prekine vse stike. Govora je seveda o menstruaciji oziroma 'teti s Krvavca', ki zna biti precej muhasta.

Včasih se menstruacija pojavi povsem nepričakovano in ob napačnem trenutku.
Včasih se menstruacija pojavi povsem nepričakovano in ob napačnem trenutku.FOTO: iStockphoto
Menstruacijo ali mesečno perilo ženske dobijo takrat, ko hormoni možganske žleze hipofize pošljejo sporočilo jajčnikom, naj začnejo izdelovati ženska spolna hormona estrogen in progesteron. Prvo naj bi ženske dobile pri približno dvanajstih letih, zadnjo pa okrog petdesetega leta, ko ženska vstopi v menopavzo. Menstrualni cikel, če računamo od prvega dne krvavitve, običajno traja 28 dni. Hormoni spodbudijo dozorevanje jajčeca v jajčniku, to pa nato skozi jajcevode potuje v maternico. Če ni oplojeno, se izloči z maternično sluznico v obliki krvavitve, ki traja od 4 do 7 dni.

Menstruacijo velikokrat spremlja bolečina

Skoraj devetdeset odstotkov žensk naj bi se soočalo z menstrualnimi krči, ki so pri nekaterih tako hudi, da morajo ostati v postelji. Poleg tega se lahko pojavi tudi migrena, predvsem pri slabokrvnih posameznicah pa tudi huda slabost. Bolečino lahko lajšate z analgetiki, rekreacijo ali posebno prehrano, če pa je vaša menstruacija zares boleča, pa vam svetujemo obisk ginekologa, ki vam bo po natančnejšem pregledu postavil diagnozo in predpisal ustrezna zdravila.

Menstrualni cikel
Menstrualni cikel FOTO: Profimedia
Močnejša menstruacija ni nujno tudi bolj boleča

Intenziteto ali moč menstruacije običajno merimo glede na količino izgubljene krvi. Večina žensk naj bi med mesečnim perilom izgubila približno od šest do osem čajnih žličk krvi, kar pa je v praksi težko izmeriti. Prav tako je pri nekaterih posameznicah menstruacija močnejša in dolgotrajnejša, pri drugih, predvsem tistih, ki se veliko ukvarjajo s športom, pa krajša in manj intenzivna. Če morate tampon ali vložek zelo pogosto menjavati in v krvi opažate krvne strdke, so vaše mesečne krvavitve neobičajno močne, ni pa nujno, da so tudi boleče.

Kaj pa, če je ni?

Včasih lahko menstruacija pri ženski, ki že ima redne cikle, preprosto izostane. To se pogosto zgodi zlasti tistim posameznicam, ki v relativno kratkem času močno shujšajo ali se zredijo, prav tako pa je ta pojav lahko posledica preobremenjenosti, spremembe okolja in podnebja ali zanositve. Prav zaradi slednjega je takoj, ko vam menstruacija izostaja in ste spolno aktivne, najprej dobro narediti test nosečnosti. Če je ta pozitiven, je razlog za izostanek jasen, drugače pa je potrebno test za vsak slučaj še enkrat ponoviti ali kar takoj obiskati ginekologa, ki bo po pregledu ugotovil razloge za izostajanje.

Vložek ali tampon

Dandanes nam svetovni trg ponuja pravo poplavo različnih higienskih izdelkov. Vložki so različnih velikosti, lahko imajo lepljivo spodnjo površino in krilca, ki omogočajo, da ostane na svojem mestu. Tiste z bolj občutljivo kožo lahko izberete ščitnike, ki so prevlečeni z bombažno plastjo in koži pustijo dihati. Vložke izbirajte glede na jakost krvavitve in velikost. Enako velja za tampone, ki so bolj primerni za športne dejavnosti, saj vam omogočajo nemoteno gibanje.

Ko pride nepričakovano

Včasih se menstruacija pojavi povsem nepričakovano in ob napačnem trenutku, denimo ponoči v postelji vašega fanta, ve pa le upate, da niste umazale njegovih belih flanelastih rjuh. Če imate pri sebi tampone ali vložke, potem ni težav, v nasprotnem primeru pa bo najbolje, da poskušate improvizirati in iz toaletnega papirja napraviti tampon, kar vas bo rešilo vsaj čez noč.

Privoščite si mehkobo

P.S.: Kdor prej pride, prej melje, zato le pohitite!

Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646