Za Andyja Warhola, znanega ameriškega ekscentrika, ki je golo telo postavil na piedestal kot nekaj popolnoma naravnega, so body painting izvajali najrazličnejši umetniki iz New Yorka. Kljub temu je golota ostajala tabu tema, čeprav je bilo nekoč ravno obratno. V Sloveniji se je prva ojunačila Metka Albreht in se prepustila novi umetnosti.
Nova kultura mladih, tehnokultura, se je razširila konec prejšnjega stoletja. Na partijih, kjer so udeleženci poslušali različne zvrsti elektronske glasbe, se je začelo uveljavljati porisano telo ali body painting.
Umetnost z omejenim rokom trajanja
"Body painting" je risanje na telo z vodnimi barvami, kar pomeni, da so poslikave enkratnega značaja. Lahko bi rekli, da gre za umetnost z omejenim rokom trajanja. Telo postane platno, poslikave pa obstanejo le do prvega stika z vodo. Original lahko ohranimo le z pomočjo foto- ali videoposnetka. Poslikave se uporabljajo za javne nastope na partijih, prireditvah, plesnih predstavah, reklamah, pri snemanjih filmov, barvajo se pantonimiki, poslikave srečamo na frizerskih tekmovanjih in v gledališčih. Na telo umetniki rišejo abstraktno ali realistično. Lahko narišejo oblačilo, s senčenjem pa dobi telo popolnoma novo formo. Nekatere poslikave telo prekrijejo v celoti, druge krasijo le določen del, na primer roko, obraz, hrbet, domišljija ustvarjalca je lahko pri body paintingu neskončna. Vedno bolj je v modi "face painting" ali poslikava obraza, ki jo na naših ulicah zelo pogosto lahko vidimo predvsem v času pusta.
Različne tehnike
Obstajata dva načina poslikavanja telesa. Prva je klasično slikanje s čopičem in druga je "air brush" tehnika. Pri slednji uporabljamo napravo v obliki pištolice, s katero pršimo barvo na telo, količino pršenja lahko ročno uravnavamo.Ta način je sicer zahtevnejši, saj je potrebno napravo priključiti na kompresor, vendar pa je sama izvedba slikanja hitrejša in prehodi med barvami veliko lepši. Linije so bolj čiste, voljne in lepo zabrisane. Prehodi med različnimi barvami so lepši in mehkejši. Kljub vsemu tudi pri "air-brush" tehniki ustvarjalci za dopolnitev detaljev uporabljajo čopiče. Pri poslikavah lahko uporabljajo tudi drugo okrasje, kot so kamenčki Swarovski, bleščice, suho cvetje, ogledalca, školjke, naravni kamenčki, mivka, listje ... Vse našteto se na telo pričvrsti z gledališkim lepilom, ki ni škodljivo za telo. Barve za "body painting" morajo biti dermatološko testirane in ne smejo povzročati alergij ali ekcemov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV