Zadovoljna.si
Ne dovolite mu, da vas uničuje!

Novice

V krempljih nasilja

S.S.
01. 02. 2009 19.05
4

Pretepene, izkoriščane, posiljene, ob življenje, vse to se prepogosto zgodi med štirimi stenami njihovega doma in je zaskrbljujoče. V svetu je samo lani nasilje nad ženskami terjalo milijon 150 tisoč smrtnih žrtev. Grozljivo!

Spreglejte!
Spreglejte!FOTO: iStockphoto

Nasilje nad ženskami je najbolj pogost vzrok smrti žensk v starosti med 16 in 44 leti. Podatek je šokanten, saj je nasilje v družini bolj pogost vzrok smrti kot so prometne nesreče, vojne in rak. Ni pomembna nacionalnost in stanovska pripadnost, žrtve so vsepovsod, tudi pri nas. V Sloveniji žal ne razpolagamo z dovolj konkretnimi podatki, saj o nasilju v družini spregovorijo le 4 odstotki žensk. Razlogov za molk je več, nanje pa opozarja priljubljena slovenska igralka Alenka Tetičkovič: "Problem je, kot bi lahko rekla iz lastne izkušnje, sram ali prepričanje, da bo zagotovo bolje. Ko človek dobi gripo, poseže po vitaminih, gre v lekarno ali k zdravniku. Takrat te ni sram, ker želiš samemu sebi dobro. V primeru nasilja v družini gre pa za težko stanje duha, zato bi morale žrtve prav tako brez sramu poiskati strokovno pomoč in te pomoči v Sloveniji je veliko. To so institucije, kjer znajo pomagati in v marsikateri družini bi bilo bolje, če bi že preventivno posegli po strokovni pomoči. Nobene potrebe ni, da bi v 21. stoletju človek svoja čutenja, drugačnost ali svojo problematiko skrival. Take stvari niso tabu tema, niso nekaj sramotnega in niso nerazrešljive."

Mineva eno leto, odkar so poslanci Državnega zbora sprejeli Zakon o preprečevanju nasilja v družini. Prepoznajte opozorilne znake in ukrepajte!

Nasilje nad materjo posredno ali neposredno vpliva na otroka in povzroča trajne kvarne posledice na njegovem čustvenem in duševnem zdravju.

Nasilje v družini

Poniževanje, kritiziranje, ustrahovanje, nadziranje, fizično nasilje - vse našteto izhaja iz težnje po nadvladi in kontroli nad partnerjem. Pogostejše žrtve nasilja v družini so ženske, ki se nemalokrat čutijo krive, a njihovo prepričanje je zmotno - nasilnež je odgovoren za svoja dejanja! Zmotno je tudi prepričanje, da nasilje v družini dokazujejo izključno fizične poškodbe. Posledice nasilja so med drugimi depresija, tesnobnost, občutki sramu, krivde, fobije, napadi panike, nizek občutek lastne vrednosti, posttravmatska stresna motnja, psihosomatske motnje, samopoškodbe, zloraba zdravil, drog in alkohola, motnje hranjenja in samomorilno ter nevarno spolno vedenje. Otrok, ki je vpleten v destruktivne vedenjske vzorce matere ali očeta, ima težave z učenjem in sklepanjem prijateljstev, nagnjen je k samopoškodbam, zlorablja droge in alkohol, je depresiven in trpi zaradi motenj hranjenja ter spanja.

Ne dovolite mu, da vas uničuje!
Ne dovolite mu, da vas uničuje! FOTO: POP TV

Prepoznajte opozorilne znake!

Bolje je preprečiti kot zdraviti. Bolečini, strahu, občutkom nemoči in brezizhodnosti, zaradi katerih trpijo žrtve nasilja, se lahko izognete, tako da prepoznate opozorilne znake. Morda je bil vaš partner sprva izjemno šarmanten in ste se ob njegovih komplimentih počutile kot kraljice. Ali ste bile presenečene, ko je imel prvi napad ljubosumja? Ali si ne znate razložiti nenadnih sprememb njegovega razpoloženja? Zakaj je bil pet minut nazaj prijazen do vas, zdaj pa vas žali in kritizira? Vse to so očitna znamenja družinskega nasilja, ki ste jih morda spregledale zaradi mladosti in neizkušenosti, ali pa si mečete pesek v oči. Partnerski odnos mora biti zdrav in ljubeč, ujete v mrežo čustvenega ali fizičnega nasilja boste nesrečne in nezadovoljne.

Alenka Tetičkovič: "Človek se zelo dobro zaveda, kadar se počuti slabo, pa če je to samo ena ali dve uri na dan. In če jemlješ družino kot celico, iz katere izhajaš, ti je zelo hitro jasno, da če nimaš doma vsega urejenega, se počutiš slabo tudi zunaj doma. V primeru daljših obdobij slabega počutja, bi se morali stanju posvetiti in ga razrešiti, tega se ne da pomesti od preprogo, ker se stvari preveč zapletejo in dejansko prihaja do vse hujšega nasilja."

Nasilje nad ženskami je najbolj pogost vzrok smrti žensk v starosti med 16 in 44 leti.
Nasilje nad ženskami je najbolj pogost vzrok smrti žensk v starosti med 16 in 44 leti.FOTO: iStockphoto

Vprašajte se!

O nasilju v družini spregovorijo le 4 odstotki žensk. Natančnih podatkov o pogostnosti nasilja ni, obstajajo le ocene, ki so zaskrbljujoče.

- Ali je vaš partner ljubosumen in posesiven?
- Ali vas poskuša izolirati od prijateljev in družinskih članov?
- Ali opažate nenadne spremembe njegovega razpoloženja?
- Ali nadzoruje vaše finance, vam ukazuje, kaj naj oblečete in s kom se lahko sestanete?
- Ali vas krivi nasilja nad vami?
- Ali vas ponižuje pred drugimi?
- Ali vas nenehno kritizira, zmerja in žali?
- Ali vas ustrahuje, zato da bi mu ugodili?
- Ali vas prepričuje, da ne bi mogli živeti brez njega?
- Ali vam je grozil, da bo poškodoval vas ali vaše bližnje?
- Ali se spreminjate v obnašanju do njega samo zato, da bi se izognili njegovi jezi?
- Ali vas sili v spolne odnose?
- Ali pretepa vas in vaše otroke?
- Ali uničuje vašo lastnino?
- Ali vam grozi, da bo umoril domačo žival?
- Ali vam gozi, da bo ugrabil otroka ali prevzel skrbištvo nad njim, če se boste odselili?

Ukrepajte!

Da se boste izvili iz uničujočega primeža, morate prepoznati naštete opozorilne znake. Ne pozabite, da alkohol ni opravičilo za surovo ravnanje! Naslednji korak je, da spregovorite o svojih težavah. Obrnite se na prijatelja ali sorodnika, ki mu lahko zaupate in mu povejte, kaj se dogaja z vami in kako se ob tem počutite. Če boste molčali in trpeli, bo vaš partner dobil še večjo moč nad vami, vi pa boste imeli manj možnosti, da bi ga zapustili.

V krempljih nasilja
V krempljih nasiljaFOTO: iStockphoto

Rešitev bo morda že obisk pri zakonskem svetovalcu, ki vama bo pomagal prepoznati vedenjske vzorce, toda če bo vaš predlog sprejet z neodobravanjem in še hujšim nasiljem, se morate obrniti na center za socialno delo ter interventne službe, kjer vas bodo seznanili z obstoječimi oblikami pomoči. Začasno bivanje v varnem okolju, podporo pri reševanju eksistenčnih vprašanj in strokovno pomoč v primerih nasilja nudijo varne hiše, zavetišča, zatočišča in materinski domovi in krizni centri za otroke in mladostnike.

Za to, da boste zapustili partnerja, boste potrebovale veliko poguma, toda s svojim dejanjem boste odprle novo poglavje v svojem življenju, ki bo vam in vašim otrokom omogočil lepše življenje in svetlejšo prihodnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646