1. stopnja: 5-dnevno uvajalno obdobje,
2. stopnja: 10-dnevno razstupljanje,
3. stopnja: napotki za prehranjevanje po končanem razstrupljanju.
Dobra priprava je ključnega pomena
Ker je vsaka sprememba življenjskega sloga lahko stresna za naše telo, pred 10-dnevnim razstrupljanjem poskrbimo za 5-dnevno uvajalno obdobje. To pomeni, da v času 5 dni iz prehrane postopoma izločimo sladkor in sladka živila, gluten, mleko ter mlečne izdelke, alkohol, kavo ter ostale kofeinske napitke, sojine izdelke, pomaranče, banane, jagode, grozdje, paradižnik, papriko, krompir in seveda industrijsko predelana živila. Dan pred pričetkom 10-dnevnega razstrupljanja naj bi se tem živilom že povsem odpovedali. Navado pa vzdržujemo celo obdobje razstrupljanja.
Naj se '10-Days Detox' prične!
Po uvajalnem obdobju sledi desetdnevno razstrupljanje. V tem času poskrbimo za razstrupljanje jeter, pri čemer nam je v pomoč naravi izdelek Liver Antiox, ki vsebuje izvleček pegastega badlja, artičoke ter črnega popra. Ko se jetra čistijo, se vsi strupi izločajo preko žolčnika v prebavni trakt, zato je še kako pomembno, da imamo urejeno tudi delovanje prebavil. Pri tem nam pomagata naravna izdelka Digestive Care, ki uravnava delovanje zgornjih prebavil, uravnava apetit in Colon Protect, ki skrbi za uravnavanje delovanja spodnjih prebavil in dobro ter redno prebavo. Vsi trije izdelki sestavljajo paket 10-Days Detox.

Gurmanski razstrupljevalni jedilnik
Popoln dan naj se začne z odličnim zajtrkom, polnim vitaminov, mineralov, antioksidantov in vlaknin. Odlična izbira je sadni ali zelenjavni zmešanček (ang. smoothie).
Smoothie si pripravimo tako, da v:
- 150 ml tekoče osnove (voda, zeleni čaj, čaj mate), dodamo
- 30 ml bio sadnega soka po izbiri (aloe vera, aronija, borovnice, granatno jabolko, brusnice, mangostin ali bezeg),
- sadje in zelenjavo po želji (jabolko, hruška, ananas, borovnice, robide, maline, češnje, kivi, marelica, breskev, slive, fige, melona, avokado, mango, papaja, mlada špinača, brokoli, cvetača, bučke, kumare, korenček, koleraba, rdeča pesa),
- žličko semen in oreščkov (sončnična, lanena in bučna semena, lešniki, mandlji, orehi, indijski in brazilski oreščki, semena chia, jedilna konoplja) in
- zelišča po okusu (meta, limonska trava, bazilika, pehtran, peteršilj, stebla zelene).
Vse sestavine zmešamo v pokončnem mešalniku (blenderju) do gladke zmesi in popijemo. Če je zmes pregosta, dodamo še malo tekoče osnove.
Detox nasvet: Ste sladkosnedi?
Če želite, da je vaš zmešanček bolj sladek, lahko dodate nekaj izkoščičenih dateljnov, pest svežih ali zmrznjenih borovnic ali kot osnovo uporabite riževo, kokosovo ali mandljevo mleko, ki si ga po želji lahko pripravite tudi sami.
Mavrična solata
- ¼ manjše glave rdečega zelja
- 1 manjši korenček
- ¼ nadzemne kolerabe
- 1 jabolko
- pest orehov
- ½ limone
- bio oljčno olje
- sol
Rdeče zelje narežemo za solato, prelijemo z vrelo vodo in takoj splahnemo s hladno vodo. Zelje odcedimo in ga stresemo v skledo za solato. Naribamo ostrgan korenček, jabolko in kolerabo. Vse skupaj zmešamo, posolimo, pokapamo z limoninim sokom ter nekaj kapljicami olja. Dodamo orehe in vse skupaj premešamo.
Razstrupljevalni dan zaključimo s toplo večerjo, ki jo zaužijemo vsaj 2 do 3 ure pred spanjem. Obrok naj bo zmeren, saj ni priporočljivo, da se odpravimo v posteljo preveč siti.
Piščančje prsi in radič z žara
- 100 g piščančjih prsi
- 2 glavici treviškega radiča
- bio oljčno olje
- sol
- poper
Piščančje prsi začinimo s soljo in poprom ter popečemo na olju. Radič speremo pod tekočo vodo in obrišemo do suhega. Prerežemo ga po dolgem, sredice ne odstranimo, da polovici ne razpadeta. V ponvi segrejemo žličko olja, radič položimo najprej s plosko stranjo navzdol. Na zmernem ognju ga zapečemo do svetlo rjave barve, nato ga previdno obrnemo in rahlo posolimo ter ponev pokrijemo. Tako se bo druga stran najprej zapekla, medtem pa se bo sprostilo toliko tekočine, da se bo vse skupaj začelo rahlo dušiti. Po petih minutah ga spet previdno obrnemo na plosko stran in rahlo posolimo še hrbtno stran, spet pokrijemo in še nekaj minut dušimo. Z lopatico poberemo radič iz ponve in ga zložimo na krožnik poleg piščančjih prsi.
Če smo med posameznimi obroki lačni, lahko posežemo po svežem sadju ali zelenjavi. Privoščimo si lahko tudi nekaj oreščkov (lešniki, orehi, mandelji), lahko pa si pripravimo tudi okusno malico.
Chia puding
V 150 ml mandljevega mleka dodamo dve žlički semen chia ter pest svežih borovnic in malin. Dobro premešamo, počakamo 15 minut, še enkrat premešamo in postavimo v hladilnik preko noči. Naslednji dan nas pričaka odličen chia puding.
Kaj pa potem?
Po končanem desetdnevnem razstrupljanju lahko v svoj jedilnik spet postopoma začnete vnašati gluten ter mlečna in ostala živila. Najbolje bo, da najprej dva dni zapored uživate gluten, naredite dva dni premora in v tem času uživate samo živila, ki ste jih uživali v času razstrupljanja, nato pa poskušate dva dni uživati mlečna živila. Če se po določeni hrani slabo počutite, ste utrujeni in zaspani ali pa vas napenja, je smiselno, da se tej hrani v prihodnje izogibate in jo popolnoma izločite iz prehrane.
Še več nasvetov za enostavno in pravilno razstrupljanje najdete v priročni knjižici, ki je priložena paketu '10-Days Detox'.
Bi se radi razstrupili tudi vi? Sodelujte v nagradni igri!