Super, če ste si zastavile cilj, da boste v naslednjih mesecih shujšale in preoblikovale svoje telo, a zelo pomembno je, da ostanete realistične in ne pričakujete čudežev in ne pričakujete, da boste izgubile 5 kilogramov na teden. Sprememba življenjskega stila, ki je ključnega pomena, če želite novo težo obdržati, zahteva čas in trud, zato je zelo pomembno, da začnete počasi.
Zastavite si manjše cilje, ki jih boste lahko dosegle in zaradi katerih se boste izognile razočaranjem. "Namesto da se osredotočite na rezultat, na primer izgubo 10 kilogramov, se raje osredotočite na en kilogram. Ko to uresničite, si zastavite še en kilogram," svetuje Keri Gans, nutricionistka in avtorica knjige 'The Small Change Diet'. "Uspeh hrani uspeh. Bolj kot boste uspešne pri uresničevanju svojih ciljev, bolj verjetno je, da boste ostale motivirane."
Preden se navdušite nad določeno številko na tehtnici, si preberite, kateri dejavniki igrajo vlogo pri tem, kako hitro se vam bo uspelo otresti odvečnih kilogramov.
KOLIKO MORATE IZGUBITI
Med tem, ali morate izgubiti 5 ali 25 kilogramov, je velika razlika. Pogosto se zgodi, da na začetku diete nekdo izgubi več kilogramov, ko se dalj časa drži načrta, pa so spremembe iz dneva v dan manj dramatične. To je zato, ker ima nekaj zdravih sprememb na začetku lahko velik učinek na telo, ko enkrat pričnete izgubljati na teži in ste uvedle veliko zdravih sprememb, pa je treba vedno znova iskati nove načine, kako pospešiti izgubo kilogramov. Zavedati se morate, da težje ste, hitreje boste kurile kalorije in hujšale. Če imate 100 kilogramov, boste morale namreč narediti veliko več sprememb kot nekdo, ki bi rad izgubil le 5 kilogramov.
KOLIKO ZMANJŠATE VNOS KALORIJ
Drastično zmanjševanje vnosa kalorij na začetku hujšanja ni nujno bližnjica k hitrejšim rezultatom. Obstaja namreč napačno prepričanje, da če bomo zmanjšali vnos kalorij, bomo hitreje izgubili več kilogramov. Res je, da omejitev kalorij pogosto pomaga pri hujšanju, a če se boste odrekale pravim kalorijam, boste izgubljale napačno težo, kot je na primer mišična masa. Osredotočite se na to, da se v prvi vrsti odpoveste sladkorju, kar je prvi korak k izgubi maščobnih oblog. Bolj realistično je namreč, da vnos kalorij omejujete počasi, saj se boste tako lažje privajale na spremembe, ki se dogajajo v vašem telesu in te navade 'posvojile' za vse življenje.
KOLIKO VADBE JE ZA VAS REALISTIČNO
Da bi shujšale, morate pokuriti več kalorij, kot jih zaužijete, kar pomeni, da gresta izguba teže in vadba z roko v roki. Če torej jeste manj, a izpuščate obiske fitnesa, ne morete pričakovati vidnih rezultatov. Vaše telo namreč misli, da stradate, zato strogo čuva vse zaloge maščobe za težke dni. Ko spet začnete normalno jesti, telo zmedete in shrani vse, kar ste zaužili. Najboljša rešitev je uravnotežena prehrana, saj boste veliko lažje in hitreje shujšali. V nasprotnem primeru, ko veliko telovadite, a ne pazite na prehrano, se sicer lahko počutite močnejše in bolj fit, a ni nujno, da boste opazile razliko na tehtnici. To seveda ne pomeni, da morate v fitnesu izpustiti dušo. Raziskave so pokazale, da ljudje, ki telovadijo zmerno pokurijo toliko energije, kot tisti gredo do konca. Naša telesa se namreč prilagajajo različnim stopnjam vadbe, zato naj bo vaš cilj vsaj 150 minut zmerne kardio aktivnosti na teden in dvema treningoma za moč na teden.
ČE VAŠE TELO ZADRŽUJE VODO
Hrana, ki jo uživate, lahko vpliva na to, koliko vode vaše telo zadržuje. Sol deluje kot magnet za vodo in povzroča otekanje prstov in gležnjev. Ogljikovi hidrati lahko povzročajo napihnjenost. Ko vsemu temu odpoveste in jih črtate s svojega jedilnika, lahko hitro opazite spremembo v padcu teže, ki pomeni, da je vaše telo zadrževalo vodo. Zato strokovnjaki svetujejo, da se bolj kot na številko na tehtnici osredotočite na to, kako se počutite.
KOLIKO SPITE
Kadar spimo, privoščimo svojemu umu nekaj počitka. V tem času tudi pospešeno hujšate. Ne verjamete? Znanstveniki so pred časom trdili, da se ključni razlog, zakaj smo debeli, skriva v genetiki, nedavne raziskave pa kažejo, da pomanjkanje spanca v telesu aktivira določene genetske kode, ki spodbujajo telo, da pridobiva na telesni teži, česar pa nikakor ne želimo. Znano je tudi, da pomanjkanje spanca naredi pravo opustošenje na področju naših hormonov. Ko si ponoči ne privoščimo dovolj počitka, stopnja grelina v našem telesu naraste, upade pa leptin. Tudi nemški znanstvenik in strokovnjak za spanje, profesor Jürgen Zulley je potrdil, da posamezniki zaradi premalo spanja hitreje začutijo lakoto. "Leptin stimulira metabolizem, izločajo pa ga maščobne celice, s čimer sporočajo o stanju v maščobnih zalogah. Grelin izločajo specializirane celice želodčne sluznice in zato nasprotno od leptina apetit povečuje. Če je raven leptina nizka in grelina visoka, se sproži alarm za lakoto, kar pomeni, da telo potrebuje energijo. In točno to se zgodi, če nam primanjkuje spanca," pojasnjuje Zulley.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV