Zadovoljna.si
Vsak dan si za zajtrk pripravimo veliko svežega sadja, kot so ananas, jagode, jabolka, hruške, pomaranče in grenivke ...

Dieta

Mediteranska dieta izbrana za najboljšo dieto leta 2019

zadovoljna.si
08. 05. 2019 11.12
0

Mediteranska dieta je način življenja, ne le hujšanja. Je način prehranjevanja, s katerim lahko živimo boljše, daljše in srečnejše življenje.

Osnove mediteranske diete so zdrava in naravna hrana, redna telesna vadba in aktivnost. Ko se odločimo za to dieto, moramo s svojega jedilnika črtati vso 'umetno' hrano: vse, kar vsebuje umetna barvila, arome in konzervanse. Občasno si seveda lahko privoščimo kakšno poslastico in poskusimo izbran, zdrav obrok. Večina diet nas bolj pogosto kot ne spravlja v slabo voljo, kar je eden od razlogov, da jih po določenem času opustimo. Pri tej dieti pa se to zgodi le redko.

Prehranjevanje po mediteransko daje prednost nekaterim živilom, ki jih moramo uživati v pravilnem razmerju. Pomembno je, da imamo dva glavna obroka in dva manjša, ob tem pa se moramo še redno gibati. Na jedilniku kraljujejo sadje, zelenjava, ogljikovi hidrati, ribe in oljčno olje.

Strokovnjaki potrdili: to je najboljša dieta na svetu!
Preberi še
Strokovnjaki potrdili: to je najboljša dieta na svetu!
Hujšajte z glavo - 2
Hujšajte z glavo - 2FOTO: Profimedia

Umetno je prepovedano

Če želimo shujšati, pozabimo na hrano, polno umetnih barvil, ojačevalcev arom in snovi za podaljšanje roka trajanja. V pomoč so nam lahko etikete na izdelkih.

Med hujšanjem se izogibajmo vsem ustekleničenim osvežilnim pijačam s sladkorjem in/ali sladili. Popijmo toliko vode, kot le moremo, in se osvežimo s sveže iztisnjenimi sadnimi sokovi, na primer pomarančnim. Najbolje bo, če si sok sami iztisnemo. Pri kupljenih sokovih nikoli ne moremo biti povsem prepričani, da so res naravni in ne vsebujejo dodatnega sladkorja. Pivo in belo vino naj počakata, dokler ne bomo zadovoljni z rezultati. Vendar pa je malo rdečega vina ob obrokih pri mediteranski dieti dovoljeno.

Za sladkosnede bo morda težko, a med hujšanjem moramo z jedilnika črtati ves sladkor in izdelke, ki ga vsebujejo. Pozabimo tudi na kruh iz bele moke. Zdrave sladice so sicer del mediteranske prehrane, a ne med hujšanjem.

Zajtrk je obvezen

Prvi dnevni obrok je običajno najpomembnejši, zato ga nikakor ne bi smeli izpustiti. Vsak dan si za zajtrk pripravimo veliko svežega sadja, kot so ananas, jagode, jabolka, hruške, pomaranče in grenivke, pri tem pa se izogibajmo bananam in grozdju. Jejmo naravne ovsene kosmiče s posnetim mlekom in brez sladkorja. Za boljši okus jim lahko dodamo oreščke, ki vsebujejo 'dobre' maščobe. Razni misliji so prepovedani, saj vsebujejo sladkor, rozine in kokos.

Pestro in barvito

Lahko si pripravimo tudi kuhana ali na malo oljčnega olja pečena jajca. Ena od zvijač je, da si pripravimo eno celo jajce in dva beljaka. Namesto jajc lahko jemo tudi ribe. Naše telo potrebuje obe vrsti hrane. Škodil nam ne bo niti košček pravega (ne barvanega in brez semen) polnozrnatega kruha brez maščob.

Po obilnem in zdravem zajtrku bomo brez hrane zdržali vsaj štiri ali pet ur. Že zjutraj s seboj v službo ali po nakupih vzemimo dva olupljena surova korenčka ali eno do dve jabolki, ki ju pojemo za malico.

HOROSKOP: vodnarke naj se izogibajo sladkorju, device potrebujejo vaje za moč
Preberi še
HOROSKOP: vodnarke naj se izogibajo sladkorju, device potrebujejo vaje za moč
Ohranjanje telesne teže - 3
Ohranjanje telesne teže - 3FOTO: Profimedia

Glavna obroka morata biti dva

Tri ali štiri ure po malici si lahko pripravimo še en velik obrok, podoben zajtrku, z veliko kuhane zelenjave (brez korenja, z zelo malo krompirja in brez pese) in piščančje ali puranje prsi, popečene na nekaj kapljicah oljčnega olja. Če nam ne diši perutnina, si lahko pripravimo ribe. Ne pozabimo na solato ali katero drugo zelenjavo. V solato lahko vmešamo tudi kuhano čičeriko, ki je zelo dobra v boju s holesterolom. Za pripravo solat in zelenjave lahko uporabimo majhno količino oljčnega olja in vse skupaj začinimo po želji.

Zvečer ...

Zvečer si privoščimo sadje, kozarec posnetega mleka ali manj masten jogurt. Vse je odvisno od tega, ali smo sploh še lačni. Če čutimo, da želodec hrane ne bo mogel prebaviti, večerja ni obvezna.

Ker sta redno gibanje in telesna vadba del mediteranske diete, pešačimo, kadar je le mogoče, namesto da bi se vozili z avtobusom. Uporaba dvigal je prepovedana – hoja po stopnicah nam lahko podaljša življenje. Vzemimo si čas za obisk telovadnice, plavanje, tek in ne pozabimo na partnerja – tudi spolni odnosi so koristni v boju proti kilogramom. Ker lahko hujšanje traja tudi nekaj mesecev, bodimo potrpežljivi. Ne pozabimo, da čudežne diete ne obstajajo. Morda nam bo ta način prehranjevanja na koncu postal tako všeč, da ga bomo nadaljevali in živeli zdravo, kot ob Sredozemlju.

Mediteranska dieta je način življenja.
Mediteranska dieta je način življenja. FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646