Strokovnjaki na področju zdrave prehrane poudarjajo, da je glavno pravilo, ki bi se ga morali držati vsi, več obrokov. Če želite kontrolirati občutek lakote, morate jesti vsake 3-4 ure. Prvi obrok naj bi zaužili eno uro zatem, ko zjutraj vstanemo, zadnjega pa največ tri ure pred spanjem. Dieta je zato kot nalašč za tiste, ki ne morejo zaspati s praznim želodcem. Prehranjevanje na tri ure pa naj bi pospešilo presnovo in uspešno uravnavalo krvni sladkor. Telo maščobo spremeni v energijo in tako mišična masa ni ogrožena.
Nasvet: Namesto vrečke čipsa si raje privoščite file piščančjih prsi in malo zelenjave. Gibanje inzulina bo tako bolj enakomerno, prav tako pa se boste izognili nenadnemu napadu lakote do naslednjega obroka.
Zajtrkujte
Omejevanje pri jutranjem obroku povzroči večji vnos kalorij preko dneva, zato zajtrkujte redno in v večjih količinah. Enako velja za ljudi, ki zajtrk preskočijo. Zato si zjutraj vzemite 15 minut in dan začnite zdravo in brez nadležnega kruljenja v želodcu.
Nasvet: Pripravite si umešana jajca, polnozrnat kruh, sveže sadje ali žita; takoj se boste počutili bolje in imeli boste več energije za nove izzive.
Proteini so zdravi
Ameriške raziskave so dokazale, da ljudje, ki so se odločili za prehranjevanje s 30 odstotki proteinov, 20 odstotki maščob in 50 odstotki zdravih ogljikovih hidratov, zaužijejo 440 kalorij na dan manj kot običajno in izgubijo tudi do 5 kilogramov v treh mesecih. Najboljše od tega je, da se ves čas počutijo siti do te mere, da ne morejo več pojesti običajne porcije hrane.
Nasvet: Zdravi ogljikovi hidrati se skrivajo v zelenjavi, sadju in polnozrnatih živilih, medtem ko so proteini v lososu, piščančjih prsih in stročnicah. Prav tako pa ne smemo pozabiti na vitamine, ki se skrivajo v sadju in zelenjavi.
Pazite na velikost porcije
Porcije seveda. Ne glede na to, kako zdrava je določena vrsta hrane, se pri njej lahko omejimo in si na krožnik naložimo zmerno količino. Tako bomo svoje telo prepričali, da je količina na krožniku zadostna za potešitev naše lakote, poleg tega pa se vsi zavedamo, kako grozen je občutek, ko poješ več, kot je telo potrebovalo. Je res vredno, da nas po vsakem obroku boli želodec?
Nasvet: Hrano jejte z manjšega krožnika in jo dobro prežvečite. Prav tako ob jedi pijte vodo in ne jejte stoje, saj s tem avtomatsko telesu pošiljate signale, da se vam mudi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV