1. Shujšali boste z nemastno in manj mastno hrano! Ni res!
Če živilo vsebuje manj ali nič maščob, še ne pomeni, da nima kalorij. Preverite deklaracijo na embalaži in izvedeli boste, koliko kalorij vsebuje živilo. Resda so brez maščob, zato pa bogata z dodatki, ki izboljšajo okus, in s sladkorjem. Zaradi tega ne vsebujejo bistveno manj kalorij od običajnih izdelkov.
2. Z večjim številom manjših obrokov boste pospešili metabolizem! Ni res!
Zavedati se moramo, da količina hrane, ki jo bomo zaužili v celem dnevu, ne bo vplivala na hitrost metabolizma. Če dnevno zaužijete dva tisoč kalorij, pa naj bo to v treh večjih ali pa sedmih manjših obrokih, je to še vedno dva tisoč kalorij.
Na metabolizem vpliva telesna konstitucija in način 'kurjenja' kalorij. Resnica je le ena: več mišic in manj maščobnih tkiv, hitrejši bo metabolizem. Zdravo in učinkovito hujšanje ni odvisno le od zmanjšanega vnosa kalorij, potrebna je tudi telesna vadba. Povečajte mišično maso in pospešili boste metabolizem. S tem boste na zdrav način ohranjali telesno težo in tudi hujšali.
3. Izogniti se morate vsem maščobam! Ni res!
Nekateri še vedno verjamejo, da maščoba v hrani avtomatično pomeni tudi maščobne blazinice pod kožo. Priznani dietolog Lyndel Costain pravi: "Ljudje menijo, da bodo shujšali le z nizkokalorično dieto. Vendar se morajo zavedati, da kar tretjina kalorij v hrani 'potrebuje' maščobe." Te so organizmu potrebne za energijo, obnovo celic in prenos vitaminov A, D, E in K po telesu. Raje kot da bi se obremenjevali s tem, kako izločiti iz jedilnika maščobe, se potrudite poiskati sadje in zelenjavo z manj maščobe in več zdravimi vlakni ter vitamini. Nenasičene maščobe, vsebujejo jih oreščki in ribe, so zdrave; izogibajte pa se nasičenim maščobam.
4. Če prenehate kaditi, se boste zredili! Ni res!
Nekateri kadilci se, ko nehajo kaditi, zredijo. Drugi shujšajo, so pa tudi taki, ki ohranijo enako težo. Čeprav nikotin pospešuje metabolizem, je njegov učinek v resnici zanemarljiv. Za zdravje je veliko bolje, da ste nekadilec z nekaj odvečnimi kilogrami, kot pa, da prenehate kaditi, ker bi radi shujšali. Ko kadilec zavrže cigareto, jo običajno nadomesti s hrano. Nasvet: imejte vedno pri roki žvečilni gumi brez sladkorja, saj se boste sicer tolažili s keksi ali čokolado.
5. S postom boste shujšali! Ni res!
Post je morda kratkotrajno celo učinkovit, na daljši rok pa ne. Dietologinja Claire MacEvilly pojasnjuje: "Maščobe trošimo med hujšanjem, ki traja dlje časa. S postom pa ne boste izgubili le maščobnega tkiva, temveč tudi mišično maso." Zmanjšanje mišične mase upočasni bazalni metabolizem, to pa pomeni, da bo vaše telo za svoje delovanje porabilo manj kalorij kot prej. Posledica bo kopičenje odvečnih kilogramov, ki se bodo po postenju lažje in hitreje nabirali. Strokovnjaki zato svetujejo, da je med hujšanjem potrebno tudi telovaditi in okrepiti mišice ter ohraniti enak bazalni metabolizem. "Zaradi postenja se boste lahko počutili slabo, možne so tudi vrtoglavice, zato se raje odločite za hujšanje na daljši rok," še svetuje MacEvollyjeva.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV