Hrepenenje po čvrstem in lepo oblikovanem telesu včasih zaide predaleč. Zaradi velike želje po uspehu in čim krajšem času, da bi svoj zastavljeni cilj tudi dosegli, se večkrat zgodi, da prevelika želja zasenči razum. Izpuščanje obrokov, premalo vnesenih kalorij in intenzivni treningi niso rešitev za naše dolgoročne želje. Če torej želite svoje telo izoblikovati na zdrav in telesu prijazen način, mu privoščite dovolj počitka, tekočine in pa seveda pravilno prehrano.
Trening z dodano težo je intenzivna vadba
Pravilen prehranjevalni sistem, trening z dodano težo in kardio trening so tri glavna pravila, ko govorimo o zdravo oblikovanem telesu. Vse skupaj mora biti podprto še z zadostno mero motivacije in pravilnega sistema izvajanja. Zavedanje, da je pot do zdravega telesa strma, naj bo le še dodatna motivacija za uresničevanje vašega prestrukturiranja telesa.
Trening z dodano težo je po mnenju ljudi velikokrat ocenjen napačno. Nepoznavalci se tako ustrašijo, da bodo s tem telesu dodali le mišično maso, vendar je resnica popolnoma drugačna. Tovrstni treningi so namenjeni ljudem, ki so v telovadnici preživeli že lepo število ur, pri tem pa je njihovo telo postalo močnejše in bolj vitalno. Dijana Galič, televizijska voditeljica in novinarka, je tako v sedemnajstem tednu projekta Bodi vztrajna, ob pomoči izkušenega fitnes trenerja Gašperja Simčiča izvajala zahtevne vaje s pomočjo uteži. Intenzivnost vadbe se je na ta način še okrepila in povečala.
Vaje, primerne le za vitalna telesa
Prva vaja, in sicer kombinacija mrtvega dviga in veslanja z drogom, je primerna za krepitev zadnje stegenske mišice, hrbta ter trebuha. Za njeno izvajanje potrebujemo dovolj moči, saj gre za zelo aktivno vajo, potrebna pa je tudi pazljivost pri samem izvajanju. Vajo začnemo izvajati iz počepa, ki predstavlja pravilen dvig orodja. Pozabiti ne smemo na pravilno držo hrbta, saj bo le tako izvedena vaja imela učinek.
Druga vaja, swing ročke ali nihalni moment, se uporablja za krepitev moči. Tudi ta vaja se izvaja iz počepa in z višanjem tempa preraste v aktivacijsko vajo.
Pobiranje medicinke s tal obremeni predvsem trebušne mišice. Roke so stegnjene, s tem pa samo težišče bolj obremenjeno. Obremenitev celotnega telesa je velika, pri tem pa je največji poudarek na nogah, iztegu trupa, pravilni drži križa ter seveda trebušnih mišicah, ki delujejo kot aktivatorji.
Zadnja vaja, santan press up, pri kateri gre za ozko skleco in obremenitev rok z ročkami, je ena izmed zahtevnejših vaj, pri kateri iz položaja sklece izmenično odpiramo roke. Pri tem se aktivira prsna mišica, na ročkah obremenimo tudi ravnotežje, deluje rotacija trupa, trebušne mišice kot stabilizatorji ter križ.
Na trening naspani in spočiti
Vse izvedene vaje so primerne za ljudi, ki svoje telo aktivno gibljejo in so sposobni večjih naporov, pove Gašper Simčič, ki mu tovrstne vaje z utežmi niso tuje. Pri tem je treba poudariti tudi pravilno izvajanje, saj zaradi obremenitve z dodano težo lahko ob nepravilnem izvajanju naredimo telesu več škode kot koristi ter vidne posledice. K napornim treningom pa spada tudi zadostna mera počitka, zdrave prehrane, tekočine in seveda spanja. Le spočiti in polni energije se lahko odpravimo na zahtevnejši trening in pričakujemo vidne rezultate.
Jedilnik osvežite z zelenjavo
Pri sestavi jedilnika je potrebnega tudi nekaj znanja. Čeprav ljudje smatramo, da sadje in zelenjava vsebujeta približno enako število kalorij, je tako mnenje napačno. Zaradi fruktoze in različnih sladkorjev bo naše telo mnogo bolj zdravo, če bomo namesto sadja izbrali zelenjavo. Sadeže zaužijmo le v manjših količinah, ki bodo našemu telesu dodali energijo in ne odvečnih kalorij. Konec 17. tedna zaključimo še z Dijanino mislijo: »Pot do trajnih rezultatov je le ena – sprememba življenjskega sloga. Ni lahko, ni pa nemogoče, zato bodite vztrajni!«
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV