Tudi naša dekleta so krvava pod kožo in zato so si za valentinovo prviščila male koščke sladkarij. Trenerji pravijo, da ni s tem nič narobe in da njihovi kilogrami pridno kopnijo.
Sicer pa nam je NLP mojster Marko Preston tokrat povedal nekaj več o emocionalni lakoti. Vsak izmed nas je že kdaj jedel kar tako, ker smo slabe volje, zaradi stresa v službi, ker smo srečno zaljubljeni ali pa pred televizijo, ko gledamo najljubšo nadaljevanko ali pa kakšen dolgočasen film, predvsem pa ne zato, ker bi bili resnično lačni.
Kaj je čustvena lakota?
"Emocinalna lakota nima zveze s pravo lakoto. Prava lakota vedno nastopi postopno, mine ura ali dve in vedno bolj smo lačni," razloži Marko.
"Emocionalna lakota vedno nastopi spontano, zaradi določenih emocij, ki j ih imamo. Pomembno je, kaj sproži to lakoto. To je lahko stres v službi, lahko se s kom prepiramo, lahko je to samo dolgčas ali nas je česa strah. Kadar o teh stvareh začnemo razmišljati, nastopi emocionalna lakota. Največja težava čustvene lakote je v motivaciji."
Saj veste, kako težko se je upreti čokoladi in se odločiti, ali jo bomo pojedli ali ne. "Če čokolade ne bomo pojedli, ne bomo v trenutku izgubili deset kilogramov, ampak bo to trajalo dalj časa. Kljub vsemu pa čokolada, ko jo pojemo, potlači naša čustva. Vendar je to začaran krog, ki se nikoli ne konča. Težave in negativni občutki se le stopnjujejo, ker jih tlačimo in ne rešimo," je razložil Marko.
Kako čustveno lakoto odpraviti?
"Poskušajte se spomniti čim več pozitivnih trenutkov, se spominjati, kako ste se takrat počutili, bili polne energije in veselja." Ko vas bo torej naslednjič pograbila čustvena lakota, se spomnite trenutkov, ko ste bili veseli in lakota bo izginila, na vašem telesu pa se ne bo po nepotrebnem nabirala dodatna maščoba, ki bi se v primeru, če bi jedli nezdravo hrano.
Sicer pa take lakote kljub vsemu ne moremo odpraviti čez noč, potreben je nek časovni proces in uspeh je zagotovoljen. Spremeniti je treba vzorec, po katerem ste do zdaj nahranili emocionalno lakoto. Če ste do danes jedli čokolado, čips ali se odpeljali v najbližji McDonald's, potem pojdite naslednjič ven, na svež zrak, na bližnji hrib ali pa tecite do najbližjega polja.
Pomembna je vzgoja od malih nog
Marko Preston pravi, da je napaka tudi, ker nikoli nimamo dovolj časa, da bi naša čustva predelali in zato se zatekamo k anestetikom. "Že mame napačno vzgajajo otroka, ko mu rečejo: Če boš priden, dobiš čokolado."
Ljudje niso dovolj ozaveščeni in niti ne vedo, zakaj jedo. Večkrat se zgodi, da ko sedimo in gledamo televizijo, avtomatsko sežemo po sladkih ali slanih prigrizkih in se tega niti dobro ne zavedamo.
Vas zanima, zakaj ob čustveni lakoti sežemo ravno po čokoladi, ne pa na primer po jabolku ali brokoliju? "Ker čokolada na poseben način deluje na naše možgane, spreminja kemično strukturo možgan in sprošča endomorfine, ki dajejo občutek sreče. Vendar je to le začasen občutek, čustva, ki jih nismo predelali, ostanejo v podzavesti in kmalu smo spet slabe volje," je povedal NLP mojster Marko Preston.
Vi pa se zgledujte po naših pridnih dekletih, ki namesto po čokoladi, raje segajo po sadju in zelenjavi ter se pridno gibajo.
Akcijo Hujšajmo skupaj so omogočili: Fit & Fun, trenerji Aleš, Anže in Mitja, strokovnjak za prehrano Robert Pal, osebna inštruktorica Špela Jakša in Gibanica.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV