Marija Rakar, Petra Hočevar, Špela Pistotnik, Lidija Virant, Maja Kloboves in novinarka Tamara Pirih so povsem spremenile slog življenja. Trikrat na teden se v fitnes centru Fit & Fun potijo pod budnim očesom postavnih trenerjev, enkrat tedensko je na sporedu pilates, vsak teden pa se srečajo tudi s strokovnjakom za prehrano in NLP mojstrom.
Štiri vedenjska pravila
Za uspešno hujšanje je treba upoštevati štiri vedenjska pravila, brez katerih ni uspeha. "Prvo pravilo je, da jemo le, ko smo lačni. Zato sem dekletom svetoval, naj gredo pogosto vase in preverijo, ali je njihovo telo že lačno ali ne," pravi NLP mojster Marko Preston. Drugo, zelo pomembno pravilo je, da jemo zavestno. Za vsak obrok si moramo vzeti čas, med obrokom moramo odložiti vilice in nož, hrane ne smemo goltati, temveč moramo vsak grižljaj vsaj 20-krat prežvečiti. "Dekleta so mi povedala, da se je okus hrane zelo spremenil, kar je razumljivo, saj dajejo hranjenju več pozornosti kot prej," ugotavlja Marko. Tretje pravilo, ki je pogoj za uspešno hujšanje, je, da prenehamo jesti, ko začutimo, da nismo več lačni. "To pravilo je zelo pomembno, saj so bila vsa naša dekleta že večkrat na dieti in njihovo telo pravzaprav sploh ne ve več, kdaj je sito. Marija me je vprašala, kako naj dejansko ve, kdaj je sita. Ko hrana spremeni okus, sem ji odgovoril. Ko zadnji grižljaj nima več takega okusa kot prvi, takrat telo sporoča, da je dovolj," opozarja Marko. In nazadnje, eno pomembnejših pravil je, da lahko jemo vse po vrsti. Omejitev ni, saj s tem pogosto dosežemo ravno nasprotni učinek. Ves čas razmišljamo le o tisti hrani, ki je prepovedana. "Prepovedan sadež je najslajši. Zato naša dekleta tudi med hujšanjem lahko jedo čokolado."
Dovoljena je celo 'pohana' piška
Ljudje, ki hujšajo, lahko jedo prav vse. Strokovnjak za zdravljenje debelosti Robert Pal sicer opozarja, da je ogljikovim hidratom treba dodati tudi nekaj maščobe, saj je to predpogoj, da telo dobi signal sitosti. Šele ko želodec sprejme v svoje celice maščobne kisline, pošlje v možganske centre signale sitosti. "Pomembno je, da želodec raztegnemo z nekoliko večjim volumnom manjkalorične hrane," pravi Pal. Svetuje tudi, naj osebe, ki hujšajo, uživajo hrano z nizkim glikemičnim indeksom. "Če upoštevamo vse našteto, se ne bomo zredili, temveč bomo celo shujšali." Omejitev torej ni, jemo lahko tudi ocvrtega piščanca, če ga imamo radi. Pomembno je le, da ne pretiravamo s količino. "Obvezno zaužijmo pet obrokov dnevno, vsak pa naj vsebuje toliko kalorij, kolikor jih telo potrebuje. Če jih vsebuje več, se bomo zredili, če jih je manj, pa hujšali. S petimi obroki na dan bomo bistveno manj lačni, posledično pa bo tudi potreba po hrani manjša."
Drobni triki
"Voda je neke vrste magični eliksir pri hujšanju," pravi Marko Preston. Verjeli ali ne, vendar vedno, ko občutimo lakoto, nismo v resnici lačni. Kar v 75 odstotkih primerov je telo le žejno in ne potrebuje hrane. Ljudje signala za lakoto in žejo zamenjujemo ozrioma ne prepoznamo. "Zato svetujem, da kadar občutimo lakoto, najprej popijemo kozarec vode. Le v primeru, da še vedno čutimo lakoto, zaužijemo hrano." Zelo pomembno je, da si po vsaki jedi operemo zobe, pa ne le zaradi ustne higiene. Na ta način iz ust odstranimo okus po hrani in se lakota pojavi veliko kasneje.
"Ljudje, ki ne pijejo radi vode, naj popijejo čaj brez sladkorja z dodatkom limone. Če želijo še dodatno shujšati, naj pijejo čaje, ki za kratek čas povečajo metabolizem v mirovanju. Primeren je zeleni čaj," svetuje Robert Pal. S tem se telesna temperatura poviša. Ko se telo segreje, vključi mehanizme, ki hkrati ohlajajo telo, za kar se troši energija. In še namig, kako premagovati lakoto med obroki. Vedno imejte pri roki lešnike ali mandlje. Maščobne kisline, ki jih vsebujejo ti oreščki, pomagajo zmanjšati lakoto. "Seveda jih ne smemo pojesti celo vrečko, do 15 kosov bo ravno prav," še doda Robert Pal.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV