Zadovoljna.si
image (28)

Mesec razvajanja

Izogibajte se jim!

Z.B.
01. 02. 2016 09.05
0

Mnogi ljudje imajo nezdrave prehranjevalne navade, ki so pogosto vzrok prekomerne telesne teže. Mednje sodijo nepotrebni prigrizki, spuščanje zajtrka ali denimo stradanje. Vse to so slabe navade, ki se jim je pametno izogibati. Vsekakor je najbolje, da jih zamenjate z uravnoteženo dieto, ki je ključ do lepega in zdravega telesa.

Hiter in kaotičen življenjski slog ter vsakodnevni stres so le nekateri od razlogov, ki škodujejo zdravju in povzročajo hitrejše staranje. Čeprav nezdrave prehranjevalne navade sprva morda delujejo neškodljive, imajo na telo lahko izjemno negativen učinek.

Spuščanje zajtrka

Morda ste že naveličani vedno istih nasvetov, je zajtrk najpomembnejši obrok v dnevu. Vseeno zajtrk mnogim še vedno predstavlja jutranja kava in cigaret, ki telesu prav nič ne koristita. Za svoje zdravje boste naredili ogromno, če si boste v jutranjih urah vzeli pet minut in si pripravili hranljiv obrok, ki bo veliko pripomogel k boljšemu počutju. Poleg tega ima veliko vlogo tudi pri porabljanju maščob, saj je ravno v tem času dneva telo najbolj aktivno pri tovrstnem procesu. Na ta način pospešite metabolizem in porabljate kalorije in maščobe. Vseeno to ne pomeni, da morate pojesti velik obrok in se s tem prenajeste, izberite sadje, zelenjavo ali denimo polnozrnate izdelke ter jogurt ali mleko.

Težki obroki pred spanjem

Znano je dejstvo, da določena hrana, ki jo zaužijete v večernih urah, lahko pripomore k boljšemu spancu ali pa spanje celo prepreči. Če boste pred spanjem zaužili velik obrok, telo morda ne bo zmožno porabiti zaužitega, zato se bo hrana skladiščila kot maščoba. To ne pomeni, da morate v posteljo s praznim želodcem, raje posezite po zelenjavi ali proteinih ter se držite pravila, ki narekuje zadnji obrok vsaj tri ure pred spanjem. Prav tako se izogibajte hrani, ki ima veliko sladkorjev in ogljikovih hidratov.

Nezdravi prigrizki

Ko vas zagrabi lakota, a še ni čas za večji obrok, največkrat posežete po nezdravih prigrizkih. Da bi energijo ohranili na najvišjem možnem nivoju ter hkrati kontrolirali prenajedanje, izberite hranljive prigrizke, ki hkrati dajejo občutek sitosti, kot so sadje, polnozrnati krekerji, jogurt, korenje ali pest oreščkov. Držite se tudi pravila, da ne posegate po prigrizkih, kadar vam je dolgčas ali ste pod stresom.

Nezadostno pitje vode

Prav vsaka celica v telesu potrebuje vodo, da deluje pravilno, iz česar lahko razberete, da je dragocena tekočina bistvenega pomena za vaše telo. Utrujenost, migrena, suha koža, težave z ledvicami so le ene od posledic dehidracije. Voda ima prav tako vrsto pozitivnih učinkov, saj pomaga pri izgubi teže in pospeši prebavo, izboljša videz kože, pomaga pri glavobolu in zmanjša možnost nastanka raka na sečniku in danki. Spijte vsaj 2 litra vode na dan in se izogibajte pitju vode pred, med ali takoj po obroku. Dobro je vedeti tudi, da je občutek lakote pogosto pravzaprav le znak dehidracije, zato poskusite najprej spiti kozarec vode in ugotovite, ali ste še vedno lačni.

Stradanje

Stradanje je ena izmed najslabših navad, ki ima dolgoročno gledano lahko katastrofalne posledice. Zmanjšan vnos kalorij sicer vodi v hujšanje, toda takoj, ko boste začeli jesti normalno, telo ne bo zmožno porabiti vseh zaužitih kalorij, kar se bo na vašem telesu poznalo v obliki maščobnih blazinic. Ženske za normalno delovanje potrebujejo 1200 kalorij in moški 1500. Stradanje povzroča primanjkovanje nujno potrebnih hranljivih snovi, slabotnost, utrujenost, omotičnost, nestrpnost in depresijo, v hujših primerih tudi odpoved organov in celo smrt.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646