Skorajda ni človeka, ki v teh časih ne bi pomislil na to, da bi moral shujšati. Toda kaj, ko v resda legitimni želji doseči lepo linijo velikokrat naredimo usodne napake in dosežemo ravno nasprotni učinek. Strokovnjaki za prehrano opozarjajo, da so diete, ki povsem izključujejo določena živila, neuravnovešene in na daljši rok škodljive. Poglejmo nekaj primerov.
Sadje in zelenjava za bolj hitro hujšanje
Znano dejstvo je, da v primeru, da omejen čas jemo le sadje in zelenjavo, lahko shujšamo. Zavedati se sicer moramo, da sta sadje in zelenjava nepogrešljiva v naši prehrani, kljub temu pa se ne smemo omejiti le na ti dve živili. Zanesljivo lahko trdimo, da so diete, ki vsebujejo le sadje in zelenjavo, neprimerne. Dober primer sta dieta Beverly Hills, ki na začetku temelji predvsem na uživanju sadja, kateremu postopno sicer dodajamo druga živila, ali pa tako imenovana dieta "zelenjavne juhe", ki predvideva večdnevno prehranjevanje s kuhano zelenjavo. Resda izgubljamo odvečne kilograme, vendar na žalost ob tem izgubljamo tudi mišično maso.
Kaj je dieta Cona?
Ni novost, še vedno pa je izredno priljubljena. Dieto Cona je sestavil ameriški biokemik Barry Sears, ki se je desetletja ukvarjal s prehrano športnikov, predvsem šampionov plavanja in atletov. Dieta temelji na spoznanju, da za hujšanje ni potrebno zaužiti malo kalorij, temveč moramo z vnosom hrane doseči pravo razmerje med ogljikovimi hidrati, beljakovinami in maščobami. Dieta priporoča pusto piščančje meso, ribe, zelenjavo in mlečne beljakovine. Strokovnjaki trdijo, da je dieta Cona neškodljiva, če se je poslužujemo krajši čas, na dolgi rok pa bi lahko prišlo do obremenitve ledvic.
Če hočete shujšati, morate jesti!
Nadomestni obroki – sprejemljiva navada?
Pojavili so se v 80. letih in kmalu postali pravi hit. Še danes so za mnoge najbolj prikladno sredstvo za hujšanje. Resda vsebujejo vse za organizem potrebne snovi in s tega vidika niso sporni za zdravje. Vendar imajo najmanj tri pomanjkljivosti: ne nasitijo dovolj, so precej dragi, predvsem pa nas ne navajajo na zdrav način prehranjevanja. Prava rešitev je pravilno prehranjevanje, nadomestne obroke pa uporabite le v primeru, ko po obilnih pregrehah med prazniki ali pa po rojstno dnevnem praznovanju, bogatem s kalorijami, si privoščite nekaj bolj lahkega.
Ko način prehranjevanja postane življenjski slog
Nekateri jedo, da živijo, drugi živijo, da jedo. Še več, so ljudje, ki prisegajo na presno hrano, vračajo se h koreninam naših prednikov in jedo izključno surova živila, saj so prepričani, da s termično obdelavo ta izgubijo na svoji vrednosti. Puristi prisegajo na neoporečno pridelano hrano, poleg živil rastlinskega izvora pa jedo tudi meso, mlečne izdelke in žitarice. Makrobiotični način prehranjevanja temelji na tem, da posameznik razvije občutek za svoje telo in učinke hrane nanj. Prehranjujejo se s kvalitetno in naravno predelano hrano, osnovno vodilo pa je uravnoteženo načelo jin jang. Vegani pa so vegetarijanci, ki ne zavračajo le živalskega mesa, temveč tudi vse proizvode, ki jih izdelujejo iz živalskih produktov, kot so jajca, med in mlečni izdelki. In nenazadnje, so tudi taki ljudje, ki jedo vse po vrsti in se dobro počutijo v svoji koži.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV