Zadovoljna.si
Najtežji je zagotovo izpadni korak na žogi, ki zahteva veliko ravnotežja. Pomagate si lahko tako, da žogo namestite ob steno.

Šport in zdravje

FOTO: Da bo ritka čvrsta in trebušček napet

Mojca Koprivnikar
26. 11. 2008 18.15
7

Ravnotežna žoga je vse bolj priljubljen vadbeni rekvizit tako med strokovnjaki kot tudi med običajnimi ljudmi. S Tjašo Cvetkov, hčerko znanega slovenskega kaskaderja Roka Cvetkova, bomo vadbo z žogo predstavili nekoliko podrobneje.

 Vadba na žogi morda ni najbolj enostavna, je pa zato zelo učinkovita. "Z redno in pravilno vadbo lahko dosežete izjemne rezultate, vidne na trebuhu, zadnjici in stegnih," je pojasnil osebni in fitnes trener Primož Svete.

Najtežji je zagotovo izpadni korak na žogi, ki zahteva veliko ravnotežja. Pomagate si lahko tako, da žogo namestite ob steno.
Najtežji je zagotovo izpadni korak na žogi, ki zahteva veliko ravnotežja. Pomagate si lahko tako, da žogo namestite ob steno.FOTO: Miro Majcen

Za lep trebušček in raven hrbet

Ravnotežna žoga je pripomoček, ki pomaga pri vadbi za povečanje moči in vzdržljivosti – anaerobni vadbi ter vadbi gibljivosti, kar pomeni, da lahko z uporabo žoge pri vadbi okrepite mišično-skeletni sistem in poskrbite za boljšo prožnost telesa. Z uporabo ravnotežne žoge izboljšate tudi koordinacijo in seveda ravnotežje, saj nam žoga za razliko od naslonsko nastavljivih klopi (na primer v fitnesu) nudi manj stabilnosti in s tem povečuje potrebe mišic trupa po ohranjanju ravnotežnega položaja telesa, pravi Primož Svete. Pri vadbi z žogo tako krepite vse večje mišične skupine telesa, predvsem tiste, ki skrbijo za stabilizacijo trupa. Največja pozornost je tako usmerjena na vse trebušne mišice in prepono, mišice medeničnega dna in hrbtenične mišice.

Najboljši rezultati vadbe z ravnotežno žogo pa bodo opazni v kombinaciji z ostalimi pripomočki, kot so elastike, ki jih uporabljamo tudi za samostojno anaerobno vadbo ali kot dodatna vadba pri redni aerobni vadbi (na primer aerobika). Za optimalno vadbo pa je na koncu najpomembnejša zadostna intenzivnost. Poleg tega pa moramo biti pozorni tudi na nenehno spreminjanje vadbenih programov, saj se telo hitro odzove in prilagodi na vadbeni program, s katerim ga obremenimo. Primerna intenzivnost in menjava programa vadbe na štiri do osem tednov, ki ga seveda ustrezno nadgradimo, lahko kaj hitro pokaže vidne rezultate tudi na vašem telesu.

Vadba doma: da in ne?


Res je, da uporaba ravnotežne žoge izgleda preprosto in da za vadbo doma zavzame malo prostora, vendar njena uporaba ni tako preprosta. Za nekoga, ki nima predhodnih izkušenj z izvedbo anaerobnih ter razteznih vaj, lahko na videz še tako preprost pripomoček predstavlja tveganje za povzročitev poškodbe, opozarja Svete.

Če pa ste seznanjeni z izvedbo osnovnih vaj in gibanjem, lahko ravnotežno žogo zelo učinkovito uporabljate v udobju svojega doma. Pred izvajanjem kakršnih koli anaerobnih ali razteznih vaj s pomočjo ravnotežne žoge se je zelo priporočljivo vsaj deset minut aerobno ogrevati!

Kako izbrati pravo žogo za vas?


Upoštevajte svojo telesno višino in s tem povezan premer same ravnotežne žoge. Primer: telesna višina je 168 cm, premer žoge 55 cm ali višina 180 cm in premer žoge 65–75 cm.

Vadba za lepšo držo telesa

Z vadbo na ravnotežni žogi izboljšamo ravnotežje, zato ima tudi terapevtske učinke. Prav tako izboljšuje telesno držo, pomaga hrbtenici v nevtralnem položaju in razbremenitvi ledvenega dela hrbtenice, s katerim ima večina ljudi največje težave.

Uporablja se tudi kot pripomoček pri rehabilitaciji ter post-rehabilitaciji po poškodbi, vendar samo pod nadzorom ustrezno usposobljenega strokovnjaka.

Na koncu vadbe je potrebno temeljito raztezanje.
Na koncu vadbe je potrebno temeljito raztezanje.FOTO: Miro Majcen
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646