Se vam je pri kihanju, smejanju, poskakovanju ali dvigovanju težkih stvari že zgodilo, da je nekaj kapljic nehote ušlo v hlačke? Ob tem ne moremo zgolj zamahniti z roko in reči: »Zoprna reč!« Čeprav gre za težavo, ki prizadene kar trinajst odstotkov ljudi, jih zgolj dobra četrtina zaradi tega obišče zdravnika. Tudi pred prijatelji jim je o tem neprijetno spregovoriti. To je še eden izmed tabujev, ki je v začetku enaindvajsetega stoletja močno navzoč.
Za urinsko inkontinenco obolevajo predvsem ženske
Med ljudmi velja prepričanje, da za urinsko inkontinenco obolevajo ženske po menopavzi. Prepričanje je v veliki meri zmotno, saj bolezen lahko doleti oba spola in tudi zelo mlade ljudi. Več težav pa imajo ženske v menopavzi, ženske, ki so večkrat rodile, telesno manj dejavne ženske in ženske, ki opravljajo fizično zahtevno delo. Urinska inkontinenca je lahko stresna, urgentna ali kombinacija obeh.
Pri težji obliki urin nehoteno uide že takrat, ko oseba začuti močno potrebo po uriniranju. »Uide« lahko na poti do stranišča ali ob poslušanju curka tekoče vode. Pri stresni inkontinenci urin nenadzorovano uide že pri manjših obremenitvah – pri kihanju, smejanju, poskakovanju, dviganju težkih bremen.
Oslabljene mišice medeničnega dna
Pogost razlog za urinsko inkontinenco je v oslabljeni mišici zapiralki ali sfinkterju, ki se nahaja tik pod izhodom mehurja. Pri zadrževanju vode sodelujejo še mišice in vezi medeničnega dna. Razlogov za oslabitev mišic je več. Skrivajo se lahko v dednem zapisu, pogosto pa so vzroki telesna nedejavnost, prekomerna telesna teža, hormonske spremembe, večje število vaginalnih porodov, težko fizično delo, staranje. Omenjeno povzroča še vrsto drugih nevšečnosti, kot so urinska inkontinenca, nastanek hemoroidov, nenadzorovano uhajanje blata, zmanjšan užitek pri spolnih odnosih, težje doseganje orgazma in pri moških prezgodna ejakulacija.
Bolje preprečiti kot zdraviti
Zdravljenje urinske inkontinence je odvisno od vrste in stopnje obolenja, od stanja genitalnih organov in vzporednih obolenj. Za določitev diagnoze je potreben temeljit zdravniški pregled, na podlagi katerega se določi obliko zdravljenja. Najbolj razširjena oblika zdravljenja stresne inkontinence so Keglove vaje. To so fizioterapevtske vaje, s katerimi se krepijo mišice medeničnega dna. Tovrstna oblika zdravljenja je zelo uspešna – pomaga med 50 in 80 odstotkom bolnicam. Predvsem pa je priporočljivo izvajanje ustreznih vaj, da do inkontinence sploh ne bi prišlo. Tovrstne vaje so preproste, zanje ne potrebujemo posebne opreme ali prostora. Izvajamo jih lahko med vožnjo v službo, med telefonskim pogovorom, gledanjem filma, umivanjem zob in podobno.
Kako izvajati vaje za krepitev mišic medeničnega dna?
Vaje izvajajte z izpraznjenim mehurjem, vmes enakomerno dihajte. Stisnite mišice medeničnega dna in zadržite pet sekund. Nato popustite za sekundo. Vajo ponovite desetkrat, naredite jo večkrat na dan. Bodite pozorni: če ob izvajanju začutite kakršno koli neugodje, bolečine v trebuhu ali križu, potem jo najbrž izvajate napačno.
Vaje za krepitev mišic medeničnega dna imajo več različic. Lahko jih delate tudi tako: mišice desetkrat hitro stisnite in nato sprostite. Ali tako: za pet sekund rahlo stisnite mišice, nato jih za pet sekund stisnite še močneje, nato pa za pet sekund še močneje. Potem jih za pet sekund nekoliko sprostite, nato za pet sekund še bolj in nato jih za pet sekund popolnoma sprostite. Pri vaji si lahko ženske v nožnico vstavite posebne valjčke ali kroglice (najbolj znane so tako imenovane japonske kroglice).
Rezultati so vidni po približno treh mesecih
Pravilno in redno izvajanje omenjenih vaj bo dalo rezultate že po nekaj mesecih. Imeli boste močnejše mišice medeničnega dna, izboljšalo se bo stanje inkontinence, pri spolnosti boste bolj uživali, orgazem bo intenzivnejši. Pri moških bo manj težav s prezgodnjo ejakulacijo, orgazem bo intenzivnejši, mišice, ki podpirajo moda, bodo čvrstejše, lažje bodo dosegli orgazem brez ejakulacije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV