Zadovoljna.si
Krhlje kumar lahko uporabimo tudi za pomiritev zabuhlih oči in podočnjakov.

Lepota

Zakaj bi morali kumare uporabljati vsak dan?

Zadovoljna.si
09. 08. 2021 07.35
1

Kumara je že tisočletja zaveznica lepote in zdravja, valjasti plodovi s trdo zeleno lupino pa v svoji notranjosti skrivajo obilico vitaminov. Izvira iz vzhodnega dela Indije, njen hranilni učinek pa so poznali že v antiki. Bledo zeleno meso sestavlja kar 97 odstotkov vode, zato ni nič čudnega, da velja za enega izmed najučinkovitejših naravnih vlažilcev. V lepotni industriji se uporabljata tako kumarična voda kot sam plod, ki ga za boljše delovanje običajno olupimo.

Kumare bodo kožo navlažile s potrebnimi minerali in vitamini.
Kumare bodo kožo navlažile s potrebnimi minerali in vitamini. FOTO: iStockphoto

Kratka zgodovina

Priljubljeni plodovi valjaste oblike izvirajo iz Indije in Afrike ter veljajo za najstarejše med gojenimi rastlinami. Stari Egipčani so jih poznali že pred štiri tisoč leti, seme kumar pa so našli prav v faraonskih grobnicah. Okoli leta 2000 pred našim štetjem so kumare različna ljudstva darovala svojim bogovom in jim na ta način izkazovala čast ter slavo. Nekoliko pozneje so opisane plodove spoznali tudi Grki, v srednjem veku pa so kumare okupirale tudi Evropo. Od takrat veljajo za nepogrešljivo zelenjavo, ki jo pripravljamo samostojno ali kot dodatek k različnim jedem.

Naravni lifting

Veliko zrelo kumaro skrbno očistimo in olupimo, narežemo na rezine in potopimo v posodo z mlekom. Pustimo stati dobro uro, nato v mleko potopimo nekaj kosov vate in z njimi temeljito očistimo obraz in vrat. Mleka s kože ne izpiramo, temveč si obraz za dobrih 10 minut prekrijemo s kumaričnimi krhlji, ki smo jih prej namakali v mleku. Kožo nato speremo s hladno vodo in natremo z vlažilno kremo.

Boleče noge

V nosečnosti, ko so noge nekoliko bolj obremenjene, stopala pa občasno spremlja pekoč občutek, bo napetost in bolečino razbremenila hitra kumarična kopel. Dve veliki kumari naribamo ali s paličnim mešalnikom spremenimo v gost pire, nato v posodo, kamor bomo položili noge, dodamo še vodo in nekaj kock ledu. Kopel se priporoča tudi aktivnim tekačem po maratonu ali daljšem treningu, blagodejno pa bo vplivala tudi na zatečene noge starejših ljudi.

Krhlje kumar lahko uporabimo tudi za pomiritev zabuhlih oči in podočnjakov.
Krhlje kumar lahko uporabimo tudi za pomiritev zabuhlih oči in podočnjakov.FOTO: iStockphoto

Čistilni tonik

Če je koža občutljiva in mastna, lahko z naravnim tonikom iz kumarične vode vsak večer očistimo kožo na obrazu in dekolteju. To storimo po odstranjevanju ličil, nato pa kožo dokončno izplaknemo še s curkom hladne vode, ki bo zožila pore. Kumaričnemu toniku lahko dodamo še rožno vodo, zaradi česar bo tonik primernejši za zrelejšo kožo.

Maska za suho kožo

Za mehko in zelo hranilno teksturo zmešamo 2 grama vazelina, 4 žlice mandljevega olja in 4 žlice soka sveže kumare. Če je zmes pregosta, ji dodamo še 2 žlici oljčnega olja in vse skupaj temeljito premešamo. Masko nanesemo na kožo obraza, pustimo delovati 15 minut, nato pa jo odstranimo z vlažilnim robčkom ali vlažno krpo.

Za pomiritev kože

Odvečni olupki ali krhlji kumar nam lahko pridejo prav tudi pri hlajenju od sonca opečene kože, saj bo vlažno kumarično meso poskrbelo za hitro regeneracijo in pomiritev kritičnih predelov. Enak učinek bomo dosegli s kumaričnimi krhlji, ki jih bomo položili na mesto pikov žuželk.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646