Dobri stari šipkov čaj so kuhale že naše babice, kar ni prav nič čudnega, saj so dobro vedele, da se v mali skodelici toplega rdečega napitka skrivajo številne koristi. Gre za enega izmed najbolj priljubljenih čajev, ki ga zaradi aromatičnega okusa lahko pijemo samostojno ali v kombinaciji z drugimi zeliščnimi ali sadnimi okusi.
Vir vitamina C
Ker šipek vsebuje veliko vitamina C, se pitje čaja priporoča skozi vse leto, saj na dolgi rok krepi odpornost, rahlo odvaja, čisti kri in preprečuje nastanek ledvičnega peska. Ker pa se količina vitamina C s staranjem plodov zmanjšuje, je priporočljivo, da nabrane jagode porabimo čim prej, najpozneje v enem letu.
Znižuje krvni pritisk
Med raziskavo, ki so jo izvedli leta 2010, so ugotovili, da so pri tistih sodelujočih, ki so v raziskavi spili tri skodelice šipkovega čaja dnevno, opazili znižanje krvnega pritiska.
Lajša vnetja
Šipkov čaj je odličen dodatek pri zdravljenju bolezni, kot je osteoartritis. Lajša bolečino in togost, izboljša mobilnost, zdravniki pa pravijo, da pomaga tudi pri obnovi hrustanca.
Pomaga pri bolečinah v trebuhu
Uporablja se pri številnih težavah, kot so trebušni krči, pomanjkanje želodčne kisline, razdražljivost in rane na želodcu. Šipkov čaj obenem pomaga tudi pri prebavnih motnjah, diareji in zaprtosti.
Spodbuja jetra in žolč
Koristni učinek ima na težave z žolčnimi kamni ter se uporablja pri razstrupljanju jeter.
Neguje kožo
Plodove šipka lahko uporabimo tudi za lepotno masko, ki bo zgladila kožno povrhnjico, jo očistila in koži brez leska povrnila naraven sijaj. Poljubno količino svežih šipkovih plodov temeljito očistimo in olupimo. Meso dobro pretlačimo, da dobimo kašico, ki jo nanesemo na obraz in dekolte. Pustimo učinkovati 20 minut, nato kašico speremo s šipkovim čajem.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV