Zadovoljna.si
Kavna žlička soli je dovolj za ves dan.

Šport in zdravje

Razkrivamo največjega serijskega morilca vseh časov

Alenka Oldroyd
11. 05. 2009 18.55
0

Sol je eden največjih sovražnikov našega zdravja. Je krivec za zvišan krvni tlak in številne bolezni. Vsak drugi Slovenec ima povišan krvni pritisk, vsak četrti pa je izpostavljen velikemu tveganju, da bo doživel možgansko kap ali srčni infarkt.

Kavna žlička soli je dovolj za ves dan.
Kavna žlička soli je dovolj za ves dan.FOTO: iStockphoto

"Z zdravim načinom življenja lahko preprečimo, da bi prišlo do nastanka zvišanega krvnega tlaka, hkrati pa ga lahko tudi uspešno znižamo," opozarja dr. Jana Brguljan Hitij, predsednica sekcije za arterijsko hipertenzijo. Priporoča uživanje največ petih gramov soli dnevno ali eno kavno žličko. Okus jedi namreč lahko izboljšamo z dišavnicami ali začimbami. Preveliki odmerki soli so našemu zdravju škodljivi, lahko pa na nekatere dejavnike tveganja za zvišan krvni tlak vplivamo in s tem ohranjamo priporočene vrednosti tlaka.

Manj soli in več gibanja

"Dejavnike tveganja zmanjšamo tako, da ohranjamo, primerno telesno težo, redno telovadimo, opustimo škodljive razvade, kot so kajenje, pitje alkoholnih pijač in prekomerno soljenje hrane. Seveda pa se moramo izogibati tudi stresu," pojasnjuje dr. Brguljanova. Beli solni kristalčki so vzrok, da se v našem telesu zadržuje voda, poveča se volumen krvi in  zviša se krvni tlak. Posledice so lahko smrtonosne: več soli zaužijete, manj časa boste živeli, opozarjajo strokovnjaki za visok krvni tlak in dodajajo, da so ljudje, ki so zmanjšali vnos natrija za 30 odstotkov, živeli v povprečju sedem let dlje kot tisti, ki so pretiravali z uporabo soli.

Sol in visok krvni tlak

Številne študije dokazujejo, da je previsok vnos soli povezan tudi z želodčnim rakom, osteoporozo, astmo, ledvičnimi kamni in sladkorno boleznijo. Zvišan krvni tlak nastopi neopazno in ne povzroča nobenih značilnih prvih znakov, pojasnjuje dr. Brguljanova. Prve resne težave se pojavijo šele, ko bolezen že nekaj časa traja in poškoduje predvsem ožilje in srce, možgane, ledvica in oči. Zato je pomembno, da si vsaj enkrat letno izmerimo krvni tlak, tudi če nimamo nobenih težav.

Manj soli, manj celulita.
Manj soli, manj celulita.FOTO: iStockphoto

V kosu pice je dnevna količina soli

Dr. Cirila Hlastan Ribič, prehranska strokovnjakinja: "Ugotovili smo, da je v prehrani Slovencev največji vir zaužite kuhinjske soli z živili prav s kruhom in krušnim pecivom. Na drugem mestu so mesni izdelki, kot so salame, suho meso, klobase in hrenovke. Prav tako so bogat vir soli tudi siri." Naj opozorimo, da sta neustrezna priprava hrane in dosoljevanje pri mizi prava past za naše zdravje.

Sol škodi lepoti

Sol ne škodi le našemu zdravju, temveč je tudi krivec za nastanek celulita. Če se želite znebiti nadležne pomarančne kože, zmanjšajte količino soli v prehrani. Sčasoma se boste navadili na manj slano hrano in začeli uživati v osnovnih okusih živil. Da pa bi se znebili celulita, hujšanje ni dovolj. Večina žensk ve, da čeprav shujšajo, neestetska pomarančna koža ne izgine. Celulit, ki ga je običajno največ na stegnih in zadnjici ni mogoče odpraviti le z zunanjimi posegi, ampak ga lahko premagamo predvsem z delovanjem od znotraj. Jesti moramo zdravo in piti veliko vode.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 561