Zadovoljna.si
Telo si želi veliko spanja in če ga ne dobi, se maščuje.

Šport in zdravje

Sanjska dieta: Hujšanje s spanjem

T. G.
13. 11. 2009 09.51
0

Dvakrat na teden na aerobiko, pa dvakrat v fitnes, ves čas pazite na prehrano, pa nič ... Kilogrami ne gredo dol. Ste morda pomislili, da vam bedenje pozno v noč prav nič ne koristi?

Telo si želi veliko spanja in če ga ne dobi, se maščuje.
Telo si želi veliko spanja in če ga ne dobi, se maščuje.FOTO: iStockphoto
Dober spanec je ključen za naše zdravje in ko ne spimo dovolj, naše telo ne deluje najbolje. Znano je, da pomanjkanje spanca naredi pravo opustošenje na področju naših hormonov. Za pridobivanje in izgubljanje kilogramov sta ključna dva: prvi je ghrelin, ki je odgovoren za napade lakote, drugi pa leptin, ta našim možganom sporoči, da je bilo hrane dovolj. Ko nam primanjkuje spanca, stopnja ghrelina narase, upade pa leptin. Tako se občutek lakote poveča, pa še nasitimo se ne, čeprav jemo več, kot bi običajno.

Ko ste v deželi sanj

Rastni hormon se izloča v prvem obdobju spanja, v tako imenovanem globokem spancu. Ta hormon ima ključno vlogo pri uravnavanju telesne teže, saj nadzira razmerje med mišično maso in maščobami v telesu. Razumljivo, če ne spimo dovolj, se ne bo izločilo dovolj tega hormona. Podatki kažejo, da že en teden pomanjkanja spanca močno zmanjša količino rastnega hormona in to pomeni, da se bo v telesu nabiralo več maščobe. Z leti se količina globokega spanca zmanjšuje in če si poleg tega še sami kratimo ure spanja, se zelo poveča verjetnost, da bomo pridobili na teži.

Veliko stresa in nič energije

Znano je tudi, da nas premalo spanja spravlja v stres. Fizični stres pripelje do pretiranega izločanja stresnega hormona kortizola, kar privede do produkcije odvečne glukoze, ki se bo pretvorila v maščobo. Ljudem, ki jim primanjkuje spanca, nadvse teknejo visokokalorične sladkarije, pa slani prigrizki. Celice namreč kar kričijo po še večjih količinah hrane. Kdor malo spi, je tudi brez energije. In posledično tudi nima volje za izvajanje telesnih aktivnosti. Če se premalo spi, bo tudi veliko več sedenja, tudi takrat, ko bi sicer stali. Vse to privede do tega, da se pokuri manj maščob. Poleg tega bo telo kopičilo maščobe, saj je to njegova naravna reakcija na nizko stopnjo energije v telesu. Tako bo zelo težko izgubiti kilograme.

Ugotovite, koliko spanca potrebujete

Najbolje je, da sami preizkusite, koliko spanja vam zadostuje. Edina težava pri tem je, da morate imeti dovolj časa, da si lahko privoščite ta poskus. Zato je morda najprimerneje to ugotavljati v času dopusta. Torej, poskus naredite tako, da spite, kolikor vas je volja, štiri noči zapored. Zabeležite si število ur, ki ste jih prespali četrto noč. Toliko ur spanja bi namreč v povprečju potrebovali vsako noč. Zakaj ravno četrta noč? Do takrat si bo vaše telo že resnično spočilo in se regeneriralo, vaša notranja ura pa bo vzpostavila svoj naravni ritem.

Nič ne bo škodilo, če boste posteljo delili z nekom, ki ga imate radi.
Nič ne bo škodilo, če boste posteljo delili z nekom, ki ga imate radi.FOTO: iStockphoto

Več rekreacije, manj spanja?

Raziskava je pokazala, da se je velik odstotek žensk, ki niso spale po več kot pet ur na noč, zredilo kar za 15 kilogramov v šestnajstih letih. Torej so samo zaradi pomanjkanja spanca na leto pridobile skoraj kilogram. Veliko bolje je kazalo ženskam, ki so na noč spale vsaj sedem ur. Najbolj pa je presenetljivo to, da na dolgi rok kvaliteta spanja veliko bolj vpliva na telesno težo, kot pa prehranjevalne navade in telesna aktivnost. Kljub tem podatkom pa ne gre računati na to, da si lahko privoščite slabo, neuravnovešeno prehrano in zgolj veliko spanca, da bi shujšali. Uravnovešena in raznolika prehrana in redna telesna aktivnost sta zagotovilo za dolgoročni uspeh.

Kako dobro (za)spati

Nikoli v posteljo lačni: Seveda to ne pomeni, da se pred spanjem nabašete s kalorično hrano. Privoščite si nekaj lahkega.

Ne telovadite pred spanjem: Telesna aktivnost je priporočljiva najkasneje tri ure pred spanjem. Fizična aktivnost sicer poveča potrebo telesa po spanju, toda intenzivna aktivnost tik preden smo nameravali v posteljo bo imela nasprotni učinek. Vadba namreč poveča našo presnovo in budnost.

Topla kopel uro pred spanjem: Potem ko boste prišli iz tople kadi, bo vaša telesna temperatura počasi padala in postali boste utrujeni.

Naj bodo vaši dnevi aktivni: Čeprav ste sredi dneva že utrujeni, ne podlezite skušnjavi. Počakajte do večera, tako boste trdno spali vso noč.

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 604