Gotovo ste že slišali, da zvečer po določeni uri ne smete jesti, saj se tako hitreje zredite. Telo naj bi takrat skladiščilo maščobe, ker v večernih urah nismo aktivni in kalorij ne porabimo. Vendar pa je to le mit, ki nikakor ne drži. V Angliji so naredili raziskavo, v kateri so prostovoljcem merili porabljene in nakopičene kalorije. V prvi skupini so za kosilo dobili veliko porcijo hrane, za večerjo pa majhno. V drugi skupini je bilo ravno obratno. Rezultati so pokazali, da v drugi skupini telo ni skladiščilo prav nič več maščob kot v prvi. Ni pomembno, kdaj ješ, pomemben je le vnos kalorij v časovnem obdobju 24 ur. Je pa res, da tisti, ki čez dan ne jedo veliko ali pa nič, in se zvečer pošteno najejo, zaužijejo veliko več kalorij, kot če bi po malem jedli ves dan. Rezultat je pogosto prekomerna teža.
Z določeno hrano lahko kurite maščobe! Ni res!
Pogosto slišimo, da lahko z določenimi živili kot so ananas, grejpfrut, zelena topimo maščobe v našem telesu. To sploh ne drži, ker hrane, ki bi kurila maščobe, ni. Nekatera živila lahko le za kratek čas pospešijo metabolizem.
Nekateri ljudje se s prenehanjem kajenja zredijo, shujšajo ali ohranijo enako težo. Nikotin sicer metabolizem res pospeši, vendar je njegov učinek zelo majhen. Veliko bolj zdravo je biti nekadilec, ki tehta preveč, kot pa da se tej razvadi ne odpoveste le zaradi strahu, da bi se zredili. Tisti, ki se odločijo odpovedati kajenju, pogosto začnejo posegati po raznih nezdravih prigrizkih, s katerimi bi radi nadomestili cigareto. To pa je tudi edini razlog, da s prenehanjem kajenja pridobijo na teži.
S pitjem velikih količin vode boste shujšali! Ni res!
Če boste vsakodnevno pitje sladkanih pijač zamenjali s pitjem vode, vam bo to zagotovo pomagalo pri izgubi teže. Toda le povečan vnos vode v telo žal ne bo dovolj za hujšanje. Res je, da vam napolni želodec in s tem začasno povzroči sitost, vendar ne za dolgo, saj lakota ni le funkcija vašega želodca. Tako v nasprotju s prepričanjem mnogih voda ne bo pospešila vašega metabolizma, sploh pa s pitjem velikih količin vode ne boste shujšali.
Preskakovanje obrokov je dober način za hujšanje! Ni res!
Raziskave so pokazale, da so ljudje, ki preskočijo zajtrk in čez dan malo jedo, bolj nagnjeni k debelosti, kot tisti, ki zajtrkujejo. Razlog tiči predvsem v tem, da so tisti, ki zajtrk raje izpustijo, čez dan veliko bolj lačni in tako zaužijejo večje količine hrane. Priporočljivo je, da jeste več manjših in raznolikih obrokov skozi ves dan, da potešite lakoto in okus.
S telovadbo na prazen želodec boste hitreje shujšali! Ni res!
Če pred telovadbo kaj pojeste, bo vaše telo med izvajanjem vaj kurilo tako maščobe kot tudi prej zaužite ogljikove hidrate. Mnogi zmotno mislijo, da bo telo začelo takoj porabljati maščobe, če bodo telovadili na prazen želodec. Namesto tega bo vaše telo začelo kuriti mišice, posledica pa je počasnejši metabolizem. Poleg tega boste zaradi izpuščenega obroka imeli manj energije za telovadbo in tako naredili veliko manj, kot bi sicer. Najbolje je, da imate obrok tri ali štiri ure pred samim izvajanjem vaj, ali pa kak manjši prigrizek uro ali dve uri pred telovadbo.
Hrana z manj maščobami ima manj kalorij! Ni res!
Hrana z manj maščobami ali brez ni nujno manj kalorična. Vedno preverite vsebnost kalorij, še posebej pri raznih sladicah in vnaprej pripravljeni hrani. Živilom, ki vsebujejo manj maščob, pogosto dodajo sladkor in sredstva za zgostitev, da bi ojačali okus in povečali maso. Razni sadni bonboni, ki naj ne bi vsebovali maščob, imajo dodanega veliko sladkorja, ki se v našem telesu spremeni v maščobo. Tako je vsebnost kalorij lahko le malo manjša ali pa celo enaka kot pri hrani, ki vsebuje maščobe.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV