
Kot je znano, pretirano uživanje sladkorja in sladkarij redi, povzroča sladkorno bolezen, uničuje krvno-žilni sistem, povzroča raka in karies. Našemu zdravju torej slaščice ne prinašajo prav ničesar koristnega. Uživamo jih na različne načine, velikokrat se tega niti ne zavedamo. Zjutraj spijemo skodelico kave ali čaja in vanj vsujemo žličko sladkorja, med malico v službi si privoščimo kakšen sladek prigrizek ali pa imamo na delovni mizi kar čokolado. Že s tem zaužijemo zadostno količino sladkorja. Vendar telo običajno reče še in tako si po kosilu privoščimo še sladico, spijemo skodelico kave, ki jo zopet oplemenitimo s sladkorjem, čez dan spijemo še kozarec gazirane ali druge umetne pijače, pohrustamo keks, se s prijateljico odpravimo na klepet ob tortici … Ste opazili, kako se količina povečuje?

Ključno vprašanje je torej, kako zmanjšati vnos sladkarij in belega sladkorja in se hkrati ne odreči sladkim dobrotam? To je seveda mogoče, s pomočjo zdravih in okusnih sladkih dodatkov oziroma nadomestkov.
Na srečo imamo na voljo različne naravne »sladkorje«, ki so naravno predelani in vsebujejo vitamine ter minerale.
Slastni sirupi iz žit
Sladkor lahko nadomestite s sladkimi sirupi iz žit, ki so obogateni z različnimi minerali in imajo nižji glikemični indeks kot večina sladil. Obstajajo sirupi iz pšenice, riža, ječmena in kuskusa. Ti se pridobivajo s pomočjo fermentacije škroba iz žit. Prednost uživanja je v bogatejši vitaminski in mineralni sestavi, posebno bogati so s kalcijem, magnezijem in fosforjem.

Če z njihovo uporabo še nimate izkušenj, se lahko najprej lotite riževega sirupa. Njegov nežen sladki okus je podoben medu, zato sladokuscev zagotovo ne bo pustil na cedilu. Medtem ko ima na primer ječmenov sirup močnejši in bolj značilen okus. Ravno zaradi specifičnega okusa vas lahko odvrne in hitro boste pristali pri belem sladkorju.
Rižev sirup lahko uporabljate za pripravo kompotov in slaščic ali ga dodate jogurtu.
Sadni sladkor ali po domače fruktoza
Sadni sladkor je zelo podoben belemu sladkorju, vendar za razliko od tega vsebuje manj kalorij in ima nižji glikemični indeks, poleg tega pa je seveda tudi bolj zdrav. Večinoma se uporablja za pripravo slaščic, sadnih solat ali kot nadomestek za beli sladkor v kavi, čaju. Znan je kot najboljše sladilo za pripravo marmelad. Ima močnejši okus, zato ga je treba uporabljati v manjših količinah.
Zaradi svojih značilnosti in načina predelave je v zmernih količinah dober tudi za sladkorne bolnike.
Za vitko linijo uživajte …
Sirup iz agave, ki se pridobiva iz srca istoimenskega južnoameriškega kaktusa, so uporabljali že Azteki. Kljub temu da ima manj kalorij, ga zaradi močnega okusa in še močnejšega zdravilnega učinka ni priporočljivo zaužiti več kot dve žlički dnevno. Ta količina je namreč enaka sto gramom navadnega sladkorja. Njegov okus po karameli pa je odličen za pripravo kompotov in kot dodatek k navadnemu jogurtu.
Sirup iz agave je bogat s kalcijem in kalijem, magnezijem, fosforjem, natrijem, železom, bakrom, cinkom, manganom, fluorom in vitamini A in B. Prava zakladnica zdravilnih snovi torej. Ker pa ima nizek glikemični indeks, je izvrsten za ohranjanje vitke postave.
Začaral vas bo z vonjem

Javorjev sirup so uporabljali severnoameriški Indijanci, zato je ta najbolj poznan v današnji Severni Ameriki in Kanadi, ki ga uporabljajo predvsem kot poliv na sadnih solatah, sladoledih, palačinkah … Ima značilen, močan vonj (temnejši je, močnejši je njegov vonj), je bogat s cinkom, magnezijem, kalcijem, kalijem in železom in ima nizek glikemični indeks.
Čebelji, kostanjev, planinski … med
Poznamo ga vsi! Med je najlažje dostopno in najcenejše nadomestilo za beli sladkor. Pomemben podatek je, da se ne sme kuhati, ker s tem izgubi zdravilne učinke, je pa zato odlična izbira kot namaz ali sladilo za mlečne napitke.
Med je pravzaprav mešanica glukoze, fruktoze, saharoze, vitaminov, mineralov, oligo elementov in proteinov, vsebuje tudi organske kisline in encime. Manjša žlička medu na dan je zato prava vitaminska bomba.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV