Ko kratke hlače, krilca in poletne oblekice zamenjamo za jesensko in kasneje zimsko garderobo, si nekako z manj slabe vesti privoščimo kakšno sladko in nezdravo pregreho ter se ne obremenjujemo več toliko, če se nam vidi celulit ali pa nam ’šlaufki’ visijo čez preozke hlače. Poleti je tudi lažje pokuriti dodatne kalorije, ki jih zaužijemo, saj topli sončni žarki in idilična narava kar vabijo bodisi v hribe bodisi na kolo, rolerje ali na tek. Seveda noben izgovor ni dovolj tehten, da bi se lahko kar tako izognili gibanju; dandanes je namreč v vseh letnih časih za vse generacije nešteto možnosti, da poskrbimo za svoje zdravje, dobro počutje in seveda postavo. Res pa je, da vsakomur ne dišijo vadbe v fitnes centrih, saj si jih mnogi ne morejo privoščiti ali pa se preprosto ne počutijo dobro med množico.

Pozimi se slednji radi 'polenijo', pomanjkanje gibanja in predvsem uživanje v prazničnih dobrotah pa se kaj hitro začnejo odražati tako na počutju kot tudi postavi. A brez skrbi, ni vse tako črno! Seveda ne bomo razlagali, da se med prazniki izogibajte pregreham, ker je to bolj ali manj utopično pričakovati. Brez slabe vesti si privoščite kakšen piškot več kot sicer, ne da bi vas skrbelo, da bi se zredile. Preprosto namreč lahko odvečne kalorije kar sproti pokurite le z malce volje in vztrajnosti. Čeprav je prijetneje v prostem času poležavati ob kaminu, zavite v toplo odejo s skodelico vročega čaja v rokah, se le prisilite in se vsaj trikrat do štirikrat na teden odpravite na svež zrak. Že samo sprehod bo poskrbel za boljše počutje, s hitro hojo, tekom, drsanjem, smučanjem ali tekom na smučeh pa boste nekaj dobrega naredile tudi za svojo postavo. Ste vedele, da se maščoba na mrazu topi hitreje?
Zakaj je pozimi lažje shujšati?
Kot vemo, je za porabljanje maščobe najbolj zaslužna aerobna aktivnost, ki je do telesa še toliko bolj prijazna, če jo izvajamo na svežem zraku. Čeprav velja splošno prepričanje, da spomladi in poleti porabimo več maščobe, ker se zaradi toplejših temperatur tudi več potimo in torej izgubimo več vode, vas bo morda presenetilo dejstvo, da je pravzaprav obratno. Če poznate preprost zakon termodinamike, potem veste, da se pozimi poveča poraba energije, saj jo organizem veliko potrebuje že za vzdrževanje stalne telesne temperature. Če se rekreirate na mrazu, boste hitreje shujšale kot v toplejših dneh. To je pred leti dokazal nekdanji znanstvenik Nase Ray Cronise, ki ga je navdihnil plavalski šampion Michael Phelps, ki je na dan zaužil neverjetnih 50.241 kJ (12.000 kalorij), a mu je kljub temu uspelo ohranjati športno postavo. Ne glede na veliko telesno aktivnost pa ni bilo jasno, zakaj Phelps potrebuje toliko energije, zaužite s hrano, potem pa je med raziskovanjem Cronise vendarle ugotovil, v katerem grmu tiči zajec: "Za vse je 'kriva' hladna voda v bazenu. Ta sili plavalčevo telo, da ves čas ohranja optimalno telesno temperaturo." Do takšne ugotovitve je znanstvenik prišel, potem ko je začel poskuse izvajati na lastni koži. Zaradi aktivnosti v hladnem okolju je v samo šestih tednih izgubil 14 kilogramov.

Najboljša izbira je tek
Če bi torej rade odvečno težo izgubile hitreje, se primerno oblecite in pojdite na zrak. Kakršna koli aktivnost bo imela pozitivne učinke, smučanje, deskanje, tek na smučeh, drsanje ali hoja v hrib, verjetno pa boste najboljše rezultate dosegle s tekom, ki je tudi najcenejši in najbolj dostopen. Ne samo da boste shujšale, izboljšale boste tudi kondicijo, vzdržljivost ter okrepile svoj imunski sistem. Če se bojite, da se boste prehladile, naj vas potolažimo, da so takšni pomisleki popolnoma odveč. Dokler je vaše telo dejavno in z gibanjem ustvarja ter vzdržuje toploto, to ne bi smelo vplivati na vaše zdravje. Izogibajte se le preveč nizkim temperaturam, saj izpostavljenost pretiranemu mrazu lahko otežuje dotok krvi v vitalne organe ali povzroči srčno aritmijo.

Kako se obleči?
Razumljivo je, da pozimi ne morete teči v poletnih tekaških copatih, kratkih hlačah in majici brez rokavov, za tek v hladnih dneh si omislite zimske tekaške čevlje, ki so trdnejši in težje premočijo, oblecite pa si lahka in večplastna oblačila. Teh naj bo ravno dovolj, da ohranjate telesno temperaturo, če se boste namreč oblekle preveč, se bodo zaradi povečanega znojenja oblačila, predvsem bombažna, razmočila in tako zgubila izolacijsko sposobnost. Najbolj priporočljivi so kosi iz sintetičnih materialov, ki znoj odvajajo stran od kože, za zadnjo plast pa si omislite tekaški jopič, ki vas bo ščitil pred vetrom in mrazom. Ko vam postane vroče, en kos oblačila preprosto slecite. Ne pozabite zaščititi tudi ušes, zato si nadenite toplo kapo ali trak, s čimer boste preprečile izgubljanje dragocene toplote skozi kožo na glavi. Nekateri se odločijo celo za šal ali masko, s čimer si segrejejo zrak pred vstopom v dihalne poti.
Smučanje in deskanje
Smučanje velja za eno najbolj priljubljenih zimskih aktivnosti, ne samo med moškimi, ampak tudi med predstavnicami nežnejšega spola, zadnja leta pa visoko na lestvicah kotira tudi deskanje. Vijuganje po belih strminah bo okrepilo predvsem mišice nog in zadnjice ter prsne in trebušne mišice, ugodno bo vplivalo na stabilizacijo telesa, spodnji del pa bo postal močnejši, kar vas bo zavarovalo pred poškodbami pri morebitnih padcih. Od tehnike in strmine je odvisna tudi poraba kalorij. V eni uri intenzivnega vijuganja lahko izgubite tudi do 3.556 kJ (850 kalorij). Seveda je nemogoče smučati vsak dan, a če imate možnost, le združite prijetno s koristnim in preživite kakšen prosti dan v družbi ali same na belih strminah.

Tek na smučeh
Je zelo učinkovita vadba, ki vam bo oblikovala celotno telo, najbolj pa bo okrepila zadnjične in stegenske mišice ter podkolenske kite. Tehnik je tako kot pri klasičnem smučanju neomejeno, izbira pa je stvar posameznika. Tek na smučeh priporočajo tudi pri poškodbah gibalnega sistema ter pri ohranjanju aerobnih sposobnosti, obenem pa sklepi, hrbtenica in vezi ne bodo preobremenjeni. V uri aktivnega teka na smučeh boste ob približno 2.845 kJ (680 kalorij).
Drsanje
Za tiste, ki vam smučanje ni ravno po godu ali vam je cenovno nedostopno, je odlična alternativa drsanje. Je nadvse učinkovito pri pridobivanju dobre telesne pripravljenosti, hkrati pa si boste oblikovale tudi stegna in meča. V eni uri tovrstne zabave boste izgubile okoli 1.130 kJ (270 kalorij), pri intenzivnem drsanju pa tudi do 2.301 kJ (550 kalorij). Zabava na ledu dobro vpliva celo na krvožilni sistem in izboljšuje ravnotežje.
Če pa vam omenjene zimske aktivnosti ne dišijo preveč, lahko uživate tudi v drugih radostih, ki jih ponuja bela odeja. Sankanje, kepanje, kidanje ali pa le hoja po visokem snegu vam prav tako lahko izboljšajo razpoloženje in vam pomagajo izgubiti kakšen kilogram. Če pa se boste odpovedale še kakšni praznični slaščici, boste lahko brez slabe vesti zakorakale v novo leto in se s tem izognile drastičnim dietam, ki jih po navadi prinesejo novoletne zaobljube.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV