Poleg samega plesa salsa ima svojo zgodovino tudi glasba.
Zametki glasbe so nastali na Karibih, posebno na Kubi, Puertu Ricu in v Združenih državah Amerike. V New Yorku so v revnih latino četrtih poplesavali ob glasbi in prav Newyorčani so zaslužni za velik razmah glasbe in kasneje tudi plesa, ki ga poznamo pod imenom salsa.
Glasba salsa je naslednica kubanskega sona – od te zvrsti glasbe je dobila tako ritmični kot harmonični vzorec, prav tako pa se jo izvaja s podobnimi inštrumenti.
Pod močnim afro-karibskim vplivom se je razvil ples, imenovan salsa, ki je nastal kot mešanica različnih karibskih plesnih stilov. A več o trenutno najbolj vročem plesu v nadaljevanju.
Salsa se pleše po ritmu, zato natančnih pravil za ples pravzaprav ni. Glavno vodilo je glasba, glasba in še enkrat glasba. A tudi okoli nje v preteklosti niso našli skupnega jezika.
Kraljica salse Celia Cruz je bila prepričana, da glasba salsa kot takšna sploh ne obstaja, temveč gre le za mešanico drugih glasbenih žanrov. Z njo se je strinjal tudi Tito Puente, priznani latinski skladatelj, ki je priznaval le glasbo rumbe, mamba in ča-ča-ča-ja, nikakor pa ne salse. Ne glede na nestrinjanje, je salsa kmalu postala enakovredna prej omenjenim žanrom, v nekaterih predelih sveta pa jo je s svojo priljubljenostjo tudi močno presegla.
Salsa že od svojih začetkov spreminja, razvija, nadgrajuje in prevzema elemente iz drugih plesnih zvrsti, zato je najbolj univerzalno vodilo, ki je skupno vsem mogočim plesnim šolam, v katerih poučujejo salso, v prvi vrsti ritem.
Ne zamudite: nova doza plesa sledi že prihodnji ponedeljek! Ko bomo obvladali salso, nas čaka vse in še več o hip hopu. Bili smo na državnem prvenstvu in se pogovarjali z najboljšimi slovenskimi koreografi!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV