Knjiga Turn Back Your Age Clock, ki jo je Britanec Tim Bean napisal skupaj z Anne Laing, temelji na najnovejših raziskavah o hrani, ki preprečuje staranje in tisti, ki je kriva za nastanek gub in gubic, vključno z žitaricami in alkoholom na čelu. Poglejmi nekaj najpomembnejših nasvetov.
Raje kompleten obrok kot le sendvič
"Veliko ljudi je šest mesecev na dieti, vendar potem vse, kar so dosegli, zapravijo v nekaj minutah, saj izbirajo napačna živila," opozarjata Tim in Anne. Nikoli ne kupite nekega živila, ker lepo diši in je videti okusno, kot so denimo sendviči ali sladice. Morda boste za hip občutili zadovoljstvo, lakote pa ne boste potešili. Zato pa boste deležni velike količine kalorij, večje kot jo ima kompletni obrok. Občutek lakote pa ne bo izginil. Pomembno je tudi, da dietnega jedilnika nikoli ne načrtujete, ko ste utrujeni. Predvsem pa si za to vzemite dovolj časa.
Načrtujte svoje obroke
Pripravite podroben jedilnik za najmanj tri dni vnaprej. Obroki naj temeljijo na živilih, ki niso rafinirana in predelana, kot so ribe in meso, sveža zelenjava in sezonsko sadje. Vsa živila naj bodo kolikor je mogoče naravna.
Pomembno je, da zaužijete štiri obroke dnevno: zajtrk, kosilo, malico, večerjo. Če vam kronično zmanjkuje časa, lahko za večerjo skuhate nekoliko več hrane in jo naslednji dan uporabite tudi za kosilo. Preden se odpravite v trgovino, pripravite spisek živil, ki jih morate kupiti in preračunajte koliko časa potrebujete za pripravo obrokov. V primeru, da boste večerjali v restavraciji, predhodno po telefonu naročite svojo jed. Na ta način ne boste padli v skušnjavo, da bi v restavraciji naročili kaj prepovedanega.
Živila, ki pospešujejo staranje
'Bela' živila: testenine, riž, kruh in sladkor.
'Bež' živila: sladice, torte, keksi, pite.
Alkohol (razen izjemoma): močno postara kožo.
Rogljički in sladkane žitarice za zajtrk: raje jih nadomestite z enostavnimi živili kot je nesladkan muesli.
S hrano do mlajšega videza
Proteini: jajca, piščanec in puran brez kože, ribe, morski sadeži, rdeče meso, jogurt, tofu in stročnice (fižol, leča, čičerika).
Maščobe: suho sadje, semena (kumina, sezam, mak), losos, avokado.
Zelenjava: zdrava je surova zelenjava in večbarvna. Svetujemo uporabo temno zelene (špinača), svetlozelene (brokoli), rdeče (paradižnik, paprika) in oranžne (korenje).
Pozitivni ogljikovi hidrati: sadje, riž, testenine in polnozrnat kruh.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV