
Prva očala sem dobila v drugem razredu osnovne šole, ko je učiteljica ugotovila, da imam težave s prepisovanjem s table. Bila so tista tipična otroška pisana očala, zaradi katerih me še danes stisne v želodcu, ko gledam albume z otroštva. Ko danes gledam nazaj, ugotavljam, da sem z leti vendarle našla okvir, ki je pristajal obliki mojega obraza in je bil barvno usklajen z lasmi in tenom kože. Z očali iz srednje šole sem si na fotografijah že celo všeč – če je to sploh mogoče, seveda. A pojavile so se druge težave. Pri športni vzgoji nisem mogla nositi očal, zato sem nemalokrat dobila žogo v glavo. Sovražila sem dneve, ko je bilo zunaj mrzlo in so se mi je ob prihodu v notranji prostor očala zarosila. Da ne govorim o tem, koliko krat sem jih snela in pozabila, kam sem jih dala ter morala nato obrniti celo stanovanje na glavo, da sem jih mogoče celo našla. Ali ugotovila, da jih imam v žepu oziroma na glavi.
Prav zaradi tega sem se na fakulteti odločila, da je čas za novo obdobje v mojem življenju. Omislila sem si kontaktne leče. Priznam, nisem si mislila, da se za tem skriva cela znanost. Da ločujemo med dnevnimi, tedenskimi, mesečnimi in ne vem še kakšnimi lečami. Ko sem jih enkrat imela, sem morala paziti, da sem imela doma vedno dovolj tekočine za leče in ustrezno posodico za shranjevanje. Ampak dobro, na pilatesu sem končno videla, kako inštruktorica izvaja vaje, izginile so tudi težave z rošenjem stekel in končno sem si lahko kupila sončna očala brez dodatnih stroškov za stekla z dioptrijo.
Očitno vendarle nisem bila čisto zadnja v vrsti, ko so delili srečo, in tako sem kmalu po zaključku študija dobila službo. Zaposlila sem se v pisarni, v kateri sem osem ur sedela za računalnikom in kmalu sem začela opažati, da imam vse bolj suhe oči. Leče so me začele vse bolj motiti. Ne samo v pisarni, tudi zunaj na vetru in v zakajenih prostorih. Na neki točki sem imela vsega dovolj in sem se vrnila na začetek – k očalom. A bilo je veliko težje kot v srednji šoli. Vmes sem namreč zanosila in rodila čudovito punčko, ki pa so jo že pri nekaj mesecih moja očala strašansko zanimala. Upala sem, da se bo sčasoma navadila na to, da ima njena mami pač nekaj na nosu, a je vse bolj segala po njih in posledično so bila tako ves čas zapacana, umazana ter polna otroških odtisov.
Kaj storiti?
Bila sem nesrečna, obupana, jezna. Prijateljica je videla mojo skrušenost in mi predlagala, naj preverim, ali bi mi morda lahko lasersko odstranili dioptrijo. Bila sem skeptična, saj me je strah kakršnih koli posegov, a napotila me je v zagrebško kliniko Optical Express, vodilno očesno kliniko v Evropi na področju laserske korekcije vida. Specialist oftalmologije je po kratkem pregledu ugotovil, da sem primerna kandidatka za lasersko operacijo dioptije po metodi IntraLase LASIK. Zavedala sem se, da ne smem odlašati, zato sva se s strokovnjakom po vseh opravljenih pregledih takoj dogovorila za termin operacije. Povedati moram, da me je njihov oftalmolog seznanil z vsemi dejstvi, mi pojasnil potek operacije in znal odgovoriti na vsa moja vprašanja. Sama korekcija je trajala le nekaj sekund za vsako oko in iz operacijske dvorane sem se vrnila v manj kot 20 minutah.

Kaj je IntraLase LASIK in kako poteka poseg?
Standardne mehanične metode odstranjevanja dioptrije se uporabljajo že več kot deset let in dokazano odlično delujejo. A z metodo IntraLase LASIK lahko sedaj mehanični metodi, pri kateri se uporablja mikrokirurških nož, ponudimo ustrezno alternativo, kjer celotno delo opravi laser. IntraLase laser se natančno osredotoči na točko znotraj roženice, kjer se izoblikuje na tisoče mikroskopskih mehurčkov. Ta tehnologija kirurgu omogoča, da s pomočjo preciznega laserja oblikuje zaščitni roženični pokrov in ob tem nadzira, da je ta ustrezne debeline ter obsega in da so robovi pod pravim kotom. Ta pokrov kirurg nato rahlo dvigne ter tako srednje sloje roženice izpostavi glajenju z laserjem excimer. Ko je postopek končan, kirurg pokrov ponovno spusti na svoje mesto in s tem je poseg zaključen, dioptrija pa odpravljena.
Kakšne so prednosti metode IntraLase LASIK?
Metoda IntraLase LASIK omogoča še hitrejše celjenje roženice kot standardne metode laserskega glajenja površine roženice, pacient pa skorajda povsem okreva že dan po posegu. Poleg tega lahko ta tehnika izboljša natančnost in vizualne rezultate tehnike LASIK ne glede na to, ali izberete standardni ali napredni (Advanced) CustomVue postopek. IntraLase kirurgu omogoča, da roženični pokrov oblikuje za vsakega posameznega pacienta in za vsako posamezno oko posebej. Še posebej ga priporočajo pacientom s strmo, ravno ali tanko roženico, pri katerih vida ni možno korigirati z metodo LASIK, ki se izvaja s pomočjo strandarnim mikrokeratomom. Poleg tega velja omeniti, da je pri laserskih operacijah dioptrije manj kot 1 odstotek zapletov, metoda IntraLase pa je zaradi natančnega laserskega postopka še bolj zanesljiva in varna, zato so možnosti za zaplete praktično nične.

Ne znam vam opisati občutkov, ki so me prevevali, ko sem po manj kot pol ure povsem nebolečega ležanja pri miru šla iz operacijske sobe brez očal, brez leč – in videla. Tudi okrevanje je bilo izjemno hitro. Že naslednji dan sem otroka normalno peljala v vrtec, gledala televizijo, opravljala vsakodnevna opravila. Danes mi je žal, da se za ta korak nisem odločila že prej, veliko prej. Sploh zato, ker sem se dioptrije znebila brez kakršnih koli bolečin in ker sem se lahko že v nekaj dneh vrnila na delovno mesto, sploh ker vemo, da noben delodajalec ni ravno vesel bolniške odsotnosti z dela. Predvsem pa je lažje živeti, saj ni več iskanja očal in obveznosti nadziranja zaloge leč. Vse je veliko enostavneje in počutim se osvobojeno.
Še vedno oklevate? Kaj pa, če 260 evrov prispevamo mi?
Če se želite tudi vi osvoboditi očal ter leč in zaživeti polno in kakovostno življenje brez dioptrije ter vseh nadlog, ki jih ta prinaša s seboj, od 11. 2. do 18. 2. do 15. ure izpolnite spodnjo prijavnico in si s tem zagotovite popust v vrednosti 130 evrov na oko (skupaj 260 evrov), ki ga lahko izkoristite pri laserski operaciji dioptrije po metodi IntraLase LASIK v mesecu februarju!