Ljudje pogosto občutimo upad energije, zlasti v popoldanskem času, največkrat pa se to zgodi zaradi nezdravih prehranjevalnih navad. Rafinirana živila, bogata z ogljikovimi hidrati in/ali sladkorjem, močno zvišajo raven krvnega sladkorja, ki pa nato nenadno upade.
Profesor Spector je s svojo ekipo opravil raziskavo, ki je pokazala, da ima vsak tretji moški in vsaka četrta ženska redno težave z nenadnim padcem krvnega sladkorja. Ta padec krvnega sladkorja ne povzroči le nenadne lakote kmalu po obroku, ampak je povezan tudi z nihanjem razpoloženja in pomanjkanjem energije. Dobra novica je, da lahko preprečite tisti padec sladkorja in napade lakote, hkrati pa ohranite svoje razpoloženje in raven energije v ravnovesju ter preprečite vnos nepotrebnih kalorij.
Kako preprečiti lakoto in nihanje krvnega sladkorja?
Jejte uravnotežen zajtrk
Zajtrk je res najpomembnejši obrok dneva – če ga jeste. Namesto kupljenih kosmičev, ki so polni sladkorja in drugih nezdravih sestavin, je veliko boljša izbira polnomastni jogurt z oreščki in semeni. Uravnotežen zajtrk, bogat z vlakninami in beljakovinami, vam bo omogočil, da boste siti do naslednjega obroka, tako da med obroki ne boste posegali po nezdravih prigrizkih.
Fizična aktivnost
Telesna dejavnost je poleg zdrave prehrane ključna za ohranjanje zdravja in zdrave telesne teže. Pomembno je, da telovadbo vključite v svojo dnevno rutino. Če sovražite vadbo, razmislite o drugih oblikah telesne dejavnosti, kot so hitra hoja, tek ali kolesarjenje. Z vadbo gradimo mišično maso, ki deluje kot rezervoar za sladkor in nam omogoča, da ga pravilno porabimo. Ko nam primanjkuje mišične mase, se težje znebimo odvečnega krvnega sladkorja, kar nato povzroči nenadne skoke krvnega sladkorja in številne druge težave.
Ne pozabi na elektrolite
Elektroliti so pravzaprav minerali, torej pozitivno in negativno nabiti ioni, ki so zelo pomembni za pravilno delovanje našega telesa. Vplivajo na naše kognitivne sposobnosti, pa tudi na razpoloženje, energijo in apetit. Ko ti esencialni minerali niso v ravnovesju, telo poveča apetit in željo po nezdravi hrani, da bi obnovilo potrebne hranilne snovi, kar lahko povzroči lažen občutek lakote.
Zakaj smo nekatere ves čas lačne? - drugi razlogi
Žejne ste
Zelo pogosto žejo nadomesti lakota. Pazite, da vedno pijete dovolj vode - ne samo takrat, ko občutite žejo, ampak prej. Mimogrede, ste vedele, da lahko kozarec vode močno izboljša tudi vaše razpoloženje?
Dolgčas vam je
Ali jeste, ker nimate nič pametnejšega za početi? Preden začnete pripravljati sendvič iz čistega dolgčasa, pojdite raje ven, se sprehodite nekaj krogov po vašem dvorišču ali pojdite očistit kopalnico. Tako boste pozabile na "občutek lakote", ki ga - roko na srce - sploh nimate.
Nimate rutine
Spadate v skupino ljudi, ki vsak dan istočasno zajtrkujejo, kosijo in večerjajo? Če naše telo nima prehranjevalne rutine, so napadi lakote pogostejši. Poskusite torej obroke načrtovati točno ob določenem času.
Izčrpane ste
Ko smo utrujeni, ponavadi jemo. Zakaj? Ker želimo svoje telo oskrbeti z energijo. Slaba stvar je, da pogosto posežemo po nečem sladkem. Naš krvni sladkor se v trenutku dvigne, nato še hitreje pade. Posledica: zelo kmalu smo spet lačni ... Raje pojejte zdrav prigrizek - na primer korenje.
Ste pod stresom
Veliko ljudi ponavadi je veliko, ko so pod stresom, ko žalujejo ali imajo kakšne druge težave z duševnim zdravjem, čeprav sploh niso lačni. Poskusite se zavestno vprašati, zakaj želite zdaj jesti? Je to res zato, ker ste lačne ali potrebujete nekaj, kar bi odvrnilo vaše misli.
Sploh niste lačni in spet jeste?
Mogoče pa ste prehitro jedli, jedli, medtem ko ste brskali po elektronski pošti za računalnikom, jedli stoje ... Vse to vodi k temu, da ne opazimo, da smo dejansko že siti. Zato jejte počasi in zavestno, medtem ko sedite in se poskušajte resnično osredotočiti na hrano.
Zadovoljna fit
Vir: zena.net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV