"Z raznimi omakami in prelivi, ki jih uporabljamo v vsakodnevni hrani zaužijemo med 70 in 200 dodatnih kalorij (to velja za eno porcijo, velikokrat se teh omak poje še več), ki jih navadno sploh ne štejemo. Ampak, ali si kot 'foodie' sploh predstavljate svet brez omak in prelivov?" pravi osebni trener in prehranski svetovalec Daniel Jelovič, ki opozarja na nevarnost nekaterih živil, s katerimi zaužijemo veliko kalorij, pa tega sploh ne vemo. Zelena solata sicer velja zelo priljubljeno živilo, kadar se trudimo izgubiti kakšen odvečen kilogram, a se zlahka solata spremeni v pravo kalorično bombo. Pripravki na osnovi majoneze vsebujejo veliko maščob, zato jih je bolje zamenjati z jogurtovim prelivom ali še bolje kar z balzamičnim kisom in kapljico olivnega olja.
Poleg solatnih prelivov in omak Daniel izpostavlja tudi maščobo, ki jo uporabljamo pri kuhanju in lahko predstavlja veliko past. "Ko kuhate, lahko ‘po pomoti’ dodate za več kot 200 kalorij olja, pa se tega niti ne zavedate." Zamislite si, da si želite zjutraj pripraviti omleto. V krožniku razžvrkljate jajca, nato ponev pristavite na štedilnik, a ker ne želite umazati še ene žlice, olje dodate kar neposredno iz steklenice. No, v tem primeru je skoraj gotovo, da ga boste uporabili preveč, saj imamo pri veliki količini maščobe slabši občutek za pravilen odmerek. Zato naslednjič le žrtvujte tisto eno žlico, ki jo boste pri pomivanju komajda opazili. Veliko živil, ki jih običajno pečemo ali cvremo in pri tem dobesedno oblijemo z maščobo, bi lahko pripravili na veliko bolj zdrav način, brez maščob. Kuhanje v voku, dušenje ali kuhanje na pari so denimo tri izmed 'bolj zdravih' metod priprave hrane, sploh ko govorimo o zelenjavi, tanjših zrezkih in ribah. Veliko maščobe pa lahko prihranite tudi tako, da uporabite prevlečene ponve. Te so namreč opremljene s prevleko proti sprijemanju, ki v veliki meri preprečuje, da bi se hrana zažgala, čeprav smo dodali le kapljico ali celo nič olja oziroma masla.
Med kalorične bombe v kuhinji med drugim sodi tudi smetana, iz katere tako zelo radi pripravljamo razne omake. Če želite kuhati zdravo, se je tega maščob polnega izdelka bolje izogibati, kar pa še zdaleč ne pomeni, da se mu morate povsem odreči. Popolnoma dovolj bo že, če smetano delno zamenjate z manj mastnimi izdelki, kot so denimo navadno mleko, kisla smetana ali pinjenec. Spremenite način kuhanja – Ne cvrite hrane, raje uporabljajte žar ali jo le na hitro popecite na kokosovi maščobi. – Hladno stiskano olje na koncu pokapajte na jed. – Zelenjavno juho skuhajte hitro. – Kuhajte na pari. – Ne uporabljajte solatnih prelivov, že pripravljenih omak in juh iz vrečk. – Namesto dodatne soli uporabljajte začimbe.
Še ena past, v katero se zelo hitro ujamemo in ki ob koncu dneva prispeva k številu zaužitih kalorij, je okušanje hrane med kuhanjem. "Že, če poskušate hrano med tem, ko kuhate in, če pojeste samo tista mala dva grižljaja, ki ju vaš otrok pusti, so to dodatne kalorije, ki pa se vam ne zdijo pomembne. Pozabite na to, kaj ste dali v usta in tega sploh ne beležite. Pa bi morali, saj je tako zaužita hrana velikokrat razlog, da se redite," opozarja Daniel. "Med zdravo hrano spadajo seveda tudi oreščki. Ko jih veselo glodate, pa ne pomislite, da so ravno oreščki lahko razlog za vaše odvečne kilograme, saj je njihova vsebnost kalorij precej visoka. Seveda še vedno predstavljajo boljšo izbiro od visoko procesiranih prigrizkov, kot so čips in smokiji, a hitro z njimi zaužijete presežek kalorij."
Morda pa sodite med tiste, ki večino svojih kalorij spijejo, gazirane pijače namreč vsebujejo veliko sladkorja in so prava kalorična bomba, s katero lahko hitro izničite vse kar ste naredili čez dan. "Najbolj pogosto se kot vir odvečnih kalorij, ki se jih ne zavedate, pojavijo pijače – razni sokovi, sladkane gazirane pijače, pivo, žgane pijače, … H kalorijam, ki pridejo s temi pijačami, pa moramo prišteti še kalorije, ki jih v telo vnesemo, kot posledico pitja pijač, saj nam te sprožijo lakoto in hrepenenje po nezdravih prigrizkih," še dodaja Daniel. Pijte svežo vodo in ne umetnih pijač, pijač s sladili in sokov, četudi so 100-odstotno naravni.
V zadnjih letih so postala zelo priljubljena živila brez glutena, ki jih mnogi dojemajo kot bolj zdravo alternativo. A to ni vedno res. Ko namreč odstranite gluten iz živilskega izdelka, odvzamete sestavino, ki zagotavlja hrani okus, žvečilno teksturo v kruhu, kolačkih, pecivu, testeninah in še več. Da bi nadomestili izgubo okusa in teksture, proizvajalci takšnim živilom pogosto dodajajo druge dodatke, vključno s sladkorji, maščobami in drugimi kemičnimi dodatki. In na koncu imajo prigrizki brez glutena več kalorij in sladkorja. Seveda, če ste intolerantni na gluten, ne smete jesti pakirane hrane, ki vsebuje gluten, a dejstvo je, da bi se morali izogibati vsej procesirani hrani in ne le tisti, ki vsebuje gluten.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV