Ločevalna dieta temelji na pravilnem kombiniranju in ločevanju živil po skupinah. Za prebavo ogljikovih hidratov telo namreč potrebuje baze, za beljakovine pa kisline, ki se, če jih združimo, nevtralizirajo. Prebava ni učinkovita, hrana ostaja v želodcu in se začne razkrajati. Zato smo pogosto napihnjeni, dajejo nas vetrovi in zgaga. Nobena skrivnost ni, da znotraj enega obroka ni priporočljivo mešati na primer proteinov in ogljikovih hidratov, in da je ločevanje različnih vrst hrane ključnega pomena za dobro presnovo. Namesto pečenke in praženega krompirja raje izberite piščančje meso in zelenjavo, če se želite znebiti večjega števila kilogramov, pa je priporočljivo, da en dan jeste le eno vrsto živil. Za izgubo le nekaj kilogramčkov pa bo dovolj že, če ločujete hrano le znotraj posameznega obroka. Ob tem seveda nikakor ne smete pozabiti na redno telesno aktivnost, ki je ključnega pomena tako za izgubljanje kilogramov kot učvrstitev telesa.
Osnovno načelo diete je, da štiri dni uživamo različno vrsto hrane (proteine, škrob, ogljikove hidrate ter vitamine), vsak 29. dan pa je vodni dan, ki prečisti naše telo. S pravilnim kombiniranjem živil telesu omogočamo, da zaužita hrana kar najhitreje zapusti želodec in brez ovir potuje skozi prebavila.
Kaj jesti?
Zajtrk naj sestavlja ena vrsta sadja, v času do kosila pa si je treba vsaki 2 uri vzeti tudi čas za malico, ki je lahko že pest oreščkov. Med kosilom in večerjo ne jemo več ničesar, ne smemo pa pozabiti na pitje vode, ki jo lahko občasno nadomestimo tudi s kakšno skodelico nesladkanega čaja. Dobra novica za vse, ki se ne morate upreti sladkemu, pa je, da lahko za OH večerjo pojeste kos tortice ali druge najljubše sladice. Po uspešnih 90 dneh se boste navadili uživati raznovrstna živila in jih med seboj ločevati, če pa boste temu dodali še redno gibanje, bodo težave z odvečnimi kilogrami postale preteklost.
Izogibajte se ogljikovim hidratom v testeninah, sladkarijah, polenti, krompirju in izdelkih iz bele moke, škrob pa kombinirajte le z zelenjavo, saj ta ne fermentira v želodcu.
Beljakovine pri prebavi potrebujejo kislo okolje, da se lahko razgradijo v aminokisline. Zato jih ne smemo jesti z živili, ki so bogata z ogljikovimi hidrati (krompir), ker za razgradnjo potrebujejo drugačno okolje in encime. Raje jih tudi ne kombinirajte s sadjem, ampak z zelenjavo. Združevanje beljakovin različnega izvora ni zaželeno (protein piščančjega mesa se prebavlja drugače od govejega). Meso, morske sadeže, jajca, mleko in mlečne izdelke ali tofu na primer kombinirajte s špinačo, ohrovtom, repo, brokolijem, zeljem, paradižnikom.
Škrob kombinirajte zgolj z zelenjavo, ker ne fermentira v želodcu, če ogljikovi hidrati upočasnijo njihovo prebavo. Priporočamo kombinacijo riža, fižola, graha, prosene kaše, amaranta, ajde ali ječmena z zelenolistno zelenjavo.
Priporočamo, da je med različnimi vrstami jedi najmanj tri ure razlike. Pred ali po sadju naredite 20- do 30-minutni premor in ne jejte ničesar. Priporočamo, da se sadja poslužujete predvsem zjutraj. Dalo vam bo zadosti energije in malo kalorij. Vendar sadje vedno jejte samostojno, ker se razgrajuje zelo hitro in bi v kombinaciji z drugimi živili povzročilo motnje (napenjanje, zgaga, vetrovi). Lubenica pa se razgradi tako hitro, da je nikoli ne jejte v kombinacijah. Tudi s sadjem ne.
Kisla hrana ne sodi niti k beljakovinam niti ogljikovim hidratom, ker pri prebavi potrebuje različne encime. Tako na primer pomarančni sok otežuje prebavo jajc. Kis v solati zavira prebavo korenja.
Ne pozabite se gibati. Do boljših učinkov lahko pridete s kakršno koli redno vadbo. Vsaka bo pospešila metabolizem in kalorije bodo porabljene.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV