Da bi okrepili imunski sistem in se zaščitili pred različnimi virusnimi obolenji in prehladi, marsikdo poseže po vitaminih in mineralih v obliki prehranskega dodatka, a dejstvo je, da ti ne morejo v celotni nadomestiti raznolike in uravnotežene prehrane, telesne aktivnosti in zadostne količine spanca. Če ne boste poskrbeli za vse to, vam nobena količina vitaminov ne bo pomagala tako, kot bi si želeli. Zdravstveni strokovnjaki zato pri krepitvi odpornosti telesa, pomlajevanju celic in upočasnitvi staranja vse bolj poudarjajo neizpodbitno vlogo pojava avtofagije, naravnega samočiščenja telesa, procesa, ki se v telesu začne po večurnem stradanju.
Proces avtofagije, o katerem se v svetu – in pri nas – zadnja leta govori vedno več, je znanstveno potrditev dobil leta 2016, ko je avtor tega odkritja, japonski biolog Yoshinori Osumi, prejel Nobelovo nagrado za medicino. Številne diete temeljijo na tako imenovanem prekinitvenem postu, med najbolj priljubljenimi na svetu pa so ketogena dieta, krono dieta in občasno stradanje.
Kaj je avtofagija?
Avtofagija uniči oziroma odstrani viruse in bakterije, pa tudi presežke proteinov in ostanke drugih strupov. Prav tako je avtofagija odličen proces, ki upočasnjuje staranje ter skrbi za lep in vitalen videz, dovolj energije in uravnano hormonsko delovanje.
Beseda avtofagija je sestavljena iz dveh besed, in sicer avto-, kar pomeni samo- in -fagija, kar v prevodu pomeni jesti.
Gre za naravni proces, ki se pojavi v telesu po 16 urah stradanja, torej po prekinitvi vnosa hrane, po kateri celice, da bi zagotovile energijo in gradbeni material, začnejo jesti, razgrajevati in reciklirati poškodovane dele celic, organele in beljakovine. S tem odstranimo vse stare, poškodovane in celo rakave celice, kar ščiti telo pred različnimi bolezenskimi stanji, prekomerno telesno težo in prezgodnjim staranjem.
Kako spodbuditi avtofagijo?
Avtofagija se je skozi evolucijo razvila kot posledica daljših obdobij brez hrane, torej lahko sami avtofagijo spodbudite s postom oziroma z delnim postom.
Avtofagija je priporočljiva za:
- težave s hormonskim ravnovesjem,
- težave s prebavo,
- nihanje sladkorja v krvi,
- prekomerna teža,
- napihnjenost,
- pomanjkanje energije.
Učinek avtofagije
"Avtofagija je presnovni proces, ki celicam pomaga pri sproščanju odpadkov in toksinov. Pri avtofagiji se v celici uničijo nepotrebni in poškodovani delci, na primer celični odpadni material – največkrat poškodovane beljakovine. Ta postopek očisti celice poškodovanih delov in jih nadomesti z novimi. Na ta način se telo med avtofagijo obnavlja, preprečuje prehitro staranje in prekomerno telesno težo. Poleg tega avtofagija bistveno izboljša imunski odziv na virusne, bakterijske in glivične okužbe," pojasnjuje prof. Dejan Škorić, hematoonkolog z Univerzitetne otroške klinike v Beogradu.
Najboljši učinek tovrstnega posta je cikel 8-16, ura obrokov pa je odvisna od posameznika in njegovega življenjskega sloga. Med postom pijte veliko tekočine, najbolje vode, lahko tudi nesladkan čaj in črno kavo. Hkrati poskrbite za kakovosten spanec in redno telovadite, saj se spočite lažje soočamo z vsemi izzivi, ob telovadbi pa se sproščajo hormoni sreče in veselja. V vsakem primeru prisluhnite svojemu telesu in izberite način prehrane, ki bo dober in zdrav za vas.
Prednosti avtofagije
Zdi se, da so glavne prednosti avtofagije v boju proti staranju. Avtofagija je najbolj znan način, da telo zavrti uro nazaj in ustvari mlade nove celice. Ko so naše celice pod stresom, se poveča avtofagija, da zaščiti naš organizem, kar pripomore k izboljšanju kakovosti življenja, zmanjšanju bolezni in na koncu podaljšanju pričakovane življenjske dobe. Med stradanjem avtofagija vzdržuje telo tako, da razgradi poškodovan celični material in ga ponovno uporabi za celične procese v telesu.
Druga prednost je odstranitev toksičnih beljakovin iz celic, ki so odgovorne za razvoj nevrodegenerativnih bolezni, kot sta Parkinsonova in Alzheimerjeva bolezen.
Še ena posledica avtofagije je recikliranje ostankov beljakovin, kar zagotavlja ustvarjanje nove energije in izgradnjo novih celic ter tako regenerira telo, omeniti pa je treba tudi to, da avtofagija čisti telo virusov in bakterij ter posledično ugodno vpliva na imunski sistem.
Prehrana naj bo uravnotežena
Sadje in zelenjava v kombinaciji vsebujeta vse potrebne vitamine in minerale. Potrebna je majhna količina svežega mesa, na primer za osebo, ki tehta 80 kg, je dnevna potreba po mesu približno 250 gramov in ga ni treba jesti vsak dan.
Dobro je jesti sveže ribe, morske sadeže, polnozrnate žitarice in jajca ter uporabljati olivno olje. Potrebna je tudi majhna količina mlečnih izdelkov, vendar se je priporočljivo izogibati mleku, zato je bolje, da dnevno zaužijete skodelico jogurta.
Tudi občasen vnos mandljev, lešnikov, orehov in arašidov koristi telesu, pravi prof. Škorić in dodaja, da se je treba izogibati mono- in disaharidom, torej sladkorju, čokoladam, pecivu, pa tudi mesnim izdelkom, testu, prigrizkom in predvsem gaziranim pijačam.
Avtofagija in telesna aktivnost
Avtofagijo pospešuje tudi telesna aktivnost, zato sta redna vadba in rekreacija nepogrešljivi za zdrav in močan organizem. Zdravim ljudem strokovnjaki priporočajo vsakodnevno vadbo. Nekatere študije so pokazale, da se avtofagija v mišičnih celicah, srcu in kosteh pojavi v samo 30 minutah vadbe. Kot enega najboljših načinov, kako to doseči in hkrati izkoristiti vse druge prednosti avtofagije, pa svetujejo visoko intenzivni intervalni trening, kar pomeni vadbo v kratkih intervalih s počitkom.
Zelo pomemben pa je tudi spanec
Odrasli naj ne bi spali manj kot osem ur na dan, otroci in mladostniki, mlajši od 18 let, pa potrebujejo nekaj več, približno devet ur, medtem ko se to obdobje s starostjo zmanjšuje, tako da je za starejše od 60 let dovolj sedem ur spanja.
Avtofagije se ne smejo posluževati osebe s sladkorno boleznijo tipa I (sladkorna bolezen, odvisna od inzulina) ali otroci v razvoju do konca pubertete. Za vsakega, ki razmišlja o začetku kakršne koli diete na podlagi avtofagije, priporočamo posvet z osebnim zdravnikom.
Zadovoljna fit
Vir: Imlek.rs, danes.rs, Wikipedia, healthline.com, thecut.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV