Zadovoljna.si
Pečena začinjena cvetača z jogurtovo omako

Dieta

Vsi so nori na to zelenjavo, vendar z njo nikar ne pretiravajte

N. Č.
17. 05. 2024 04.01
0

Cvetača je pred nekaj leti iz zapostavljenega živila, za katerega smo še pred kratkim lahko stavili, da bo najverjetneje ostalo na krožniku, nenadoma postala nova zvezda med zelenjavo, toda nutricionisti opozarjajo, da z uživanjem omenjenega živila ne smemo pretiravati ...

Kaj je cvetača in na kakšen način jo lahko uživamo?

Cvetača je izredno priljubljena zelenjava, ki jo lahko pripravimo na zelo veliko načinov. Jemo jo lahko surovo, lahko jo skuhamo, prepražimo, popečemo na žaru ali pa v skorjici za pico, lahko pa iz nje naredimo pire. Več načinov priprave cvetače najdete TUKAJ!

Je članica družine križnic, kjer najdemo tudi brstični ohrovt, zelje, brokoli, kolerabo, repo in še mnoge druge. Vse omenjene zelenjave vsebujejo spojino, ki proizvaja močan, izrazit vonj, ki se nekaterim zdi neprivlačen, toda ta družina zelenjave v resnici ponuja številne koristi za zdravje, nekatere raziskave dokazujejo, da zmanjšujejo tveganje za različne vrste raka.

Recepti, ki bodo navdušili ljubitelje cvetače
Preberi še
Recepti, ki bodo navdušili ljubitelje cvetače

Izbira cvetače in njeno hranjenje

Vsi dobro poznamo tako imenovano 'belo cvetačo', ki ima kremasto belo glavo, obdana pa je z zelenimi listi. Pri nakupu se moramo izogibati tistim cvetačam, ki imajo rjavkaste pike ali pa ohlapne in slabo pritrjene liste. Poleg bele cvetače poznamo tudi oranžno, vijoličasto in zeleno cvetačo, ki je križanec med navadno cvetačo in brokolijem. Kako se vijoličasta cvetača razlikuje od bele, si lahko preberete TUKAJ!

Navadno kupimo celo glavo cvetače, ki jo nato razdelimo na dele oz. cvetove. V trgovini sicer lahko dobimo tudi že vnaprej narezane in oprane cvetove, ki so navadno zaviti v celofansko vrečko. Da preprečimo hitrejše kvarjenje, moramo cvetačo prestaviti v bolj ohlapno vrečko, še prej pa jo ovijemo v papirnato brisačo, ki ji bo pomagala absorbirati vlago.

Celo glavo cvetače lahko v hladilniku hranimo od štiri do sedem dni.

Zakaj cvetača postane vijoličasta?
Preberi še
Zakaj cvetača postane vijoličasta?
Poznamo različne vrste cvetače.
Poznamo različne vrste cvetače.FOTO: Adobe Stock

Pozitivni učinki

Cvetača je postala priljubljena predvsem zaradi svoji številnih zdravilnih učinkov in nizke vsebnosti kalorij. Vsebuje veliko vitamina C, K in B, bogata pa je tudi s kalijem, niacinom in magnezijem, kar je dobro za zdravje kosti in krvi. Je tudi dober vir folata, ki podpira rast celic in je bistvenega pomena predvsem med nosečnostjo. 

Zakaj bi morali jesti cvetačo?
Preberi še
Zakaj bi morali jesti cvetačo?

Cvetača vsebuje veliko antioksidantov, ki zmanjšujejo vpliv prostih radikalov oz. škodljivih molekul, ki so navadno povezane z rakom. Nekatere študije so pokazale, da cvetača lahko zmanjša tveganje za raka debelega črevesa, ust, grla, pljuč, želodca in dojk. Protivnetno, antioksidativno in razstrupljevalno delujeta tudi brokoli in ohrovt, ki prav tako prihajata iz družine križnic.

Po drugi strani cvetača ne vsebuje maščob in holesterola, prav tako vsebuje le malo natrija. Ena porcija cvetače (priporočen dnevni vnos je 100 g) vsebuje samo 25 kalorij, 5 gramov ogljikovih hidratov in 2 grama prehranskih vlaknin.

Hranilna vrednost 100 gramov sveže cvetače:

- Maščobe: 0 %

- Ogljikovi hidrati: 2 %

- Sladkor: 3 %

- Beljakovine: 4 %

- Prehranske vlaknine: 8 %

- Vitamin B5: 17 %

- Folna kislina: 44 %

- Vitamin C: 71 %

- Kalij: 20 %

- Vitamin K: 76 %

Živila, ki jih lahko jeste brez slabe vesti
Preberi še
Živila, ki jih lahko jeste brez slabe vesti
Cvetača vsebuje veliko vitamina C, K in B.
Cvetača vsebuje veliko vitamina C, K in B. FOTO: Adobe Stock

Negativni učinki

Kljub naštetim prednostim omenjenega živila pa pretirano uživanje cvetače lahko povzroči nekaj neprijetnosti. Družina križnic vsebuje ogljikove hidrate, imenovane rafinoza, ki jih telo ne more popolnoma prebaviti. Zaradi tega imajo nekateri težave z napihnjenostjo in vetrovi

Tudi vlaknine v cvetači, čeprav so dobre za telo, lahko povzročijo pline in napenjanje. To je še posebej izrazito, če niste bili na dieti, bogati z vlakninami, in nato nenadoma začnete jesti veliko cvetače. Dajte svojemu telesu čas, da se prilagodi, tako da postopoma povečujete količino zaužitih vlaknin, hkrati pa pijete veliko vode.

Omenili smo tudi vitamin K, ki pomaga pri strjevanju krvi. V kolikor jemljete sredstva za redčenje krvi, kot je varfarin, vam pretirano uživanje živil, bogatih z vitaminom K, odsvetujemo (npr. špinača in ostala zelena zelenjava). V primeru, da uživate veliko zelenjave, hkrati pa jemljete sredstva za redčenje krvi, se posvetujte s svojim zdravnikom. 

Zakaj bi morali piti alkalno vodo?
Preberi še
Zakaj bi morali piti alkalno vodo?
Z uživanjem cvetače ne smemo pretiravati.
Z uživanjem cvetače ne smemo pretiravati.FOTO: Adobe Stock
Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
Ketogena dieta: vse, kar morate vedeti
Preberi še
Ketogena dieta: vse, kar morate vedeti

Vir: mayoclinichealthsystem.org, tportal.hr, prehrana.si

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646