Zadovoljna.si
Po vadbi

Dieta

Osebni trener razkriva, kaj pomaga ženski, ki hujša

Špela Zupan
13. 01. 2023 05.00
0

Na voljo je čedalje več prehranskih dodatkov – shujševalne tablete, napitki, čaji, praški, proteini, ki predvidoma pomagajo pri hujšanju ali/in pri pridobivanju mišične mase. Osebni trener Daniel Jelovič je pojasnil, kaj naj bi po njegovem mnenju pomagalo ženski, če želi shujšati.

Nihče, ne ženske ne moški, v resnici ne potrebuje nič od naštetega, ne shujševalnih tablet, napitkov, čajev, proteinov, pravi osebni trener Daniel Jelovič. Če pa se že odločimo zanje, bi morali po njegovih besedah upoštevati veliko dejavnikov. Odvisno je namreč, kakšen cilj nekdo zasleduje, kakšen ima način življenja in genetski potencial, kakšne izkušnje ima z vadbo in treningi, je razložil.

Po njegovih izkušnjah in tudi številne raziskave so pokazale, da zagotovo delujejo beljakovine v prahu. "Najbolj uporabna zadeva in hkrati tudi priporočljivi so beljakovinski napitki oziroma beljakovine v prahu," je poudaril. Ljudje danes namreč pojemo zelo malo beljakovin, kar pa lahko na enostaven način nadomestimo s proteinskimi praški.

Daniel Jelovič
Daniel JelovičFOTO: osebni arhiv

"Ker je naše telo sestavljeno večinoma iz beljakovin, bi jih morali tudi temu primerno dovolj zaužiti," je pojasnil. "Novejše raziskave priporočajo vnos beljakovin, ki se giblje od 1,6 vse do 2,4 grama na kilogram telesne teže. Kar je več, ne prinaša dodatnih pozitivnih učinkov. Za zdaj vam priporočam, da poskrbite za vnos, ki bo vsaj 1,6 grama beljakovin dnevno za vsak kilogram telesne teže. Kakor hitro boste povečali telesno aktivnost, bi priporočal povečanje vnosa," je pozval.

Tudi sam si velikokrat zjutraj v jogurt ali kosmiče natrese merico beljakovin. "Tako zagotovim zadosten vnos čez dan, da lahko moje telo porablja energijo iz ogljikovih hidratov in odvečnih maščob," je pojasnil. Za izgradnjo mišične mase je namreč potreben zadosten vnos beljakovin, sicer kljub telovadbi namesto maščob izgubljamo mišice. "Seveda ne kar takoj. A ob večji porabi energije ali v obdobju, ko hujšamo in se posledično nahajamo v kaloričnem deficitu, se kaj hitro zgodi, da kurimo mišice namesto maščobče v prehrani ni dovolj beljakovin. Pojav lahko preprečimo s treningom za moč in z dovolj velikim vnosom beljakovin," je razložil.

A, kot rečeno, je največ odvisno od zastavljenega cilja. Torej, kaj želite doseči – shujšati, pridobiti telesno maso, izgubiti maščobo ali ohraniti zdajšnje stanje. Temu primerno je treba sestaviti načrt, ki vsebuje določeno število kalorij, ki jih je treba v dnevu zaužiti. "Srednjeaktivna ženska v 35 letih, ki tehta 75 kilogramov, bi morala zaužiti okoli 1,7 grama x 75 kilogramov = 127,5 grama beljakovin na dan. Če ji ne uspe z obroki, bi bilo super dodati beljakovinski šejk," je razložil.

Lahko shujšamo brez prehranskih dodatkov?

"Seveda lahko spremenimo telesno sestavo brez dodatkov. Tudi zaželeno je. Res pa je, da je hrana danes bolj siromašna kot včasih, zato so recimo priporočljivi multivitamini," je dejal Daniel Jelovič. O hitrosti pa težko govori, "saj je vsak posameznik unikat. Bolj bi se osredotočil na dolgoročni rezultat kot na hitrost."

Primer iz prakse: nihče vas ne bo čudno gledal, če si v službo vzamete sadje in beljakovinski napitek. Še bolje je, če imate v pisarni mešalec, saj lahko naredite sadni šejk z merico beljakovin. Zadeva je rešena. Daniel Jelovič
Ni pomembna samo številka na tehtnici, temveč, kaj ste izgubili – maščobe ali mišice.
Ni pomembna samo številka na tehtnici, temveč, kaj ste izgubili – maščobe ali mišice.FOTO: iStock

"Dodatki nam olajšajo življenje. Tako je in še dobro, da je tako," je prepričan. Brez njih bi bilo življenje bolj zapleteno. V službo bi morali denimo vsak dan nositi po dva obroka, da bi zadostili vsem potrebam, kar pa ni najbolj življenjsko, kajne? "Na srečo imamo danes bolj življenjske pristope, ki niso pogojeni s številom obrokov v dnevu," je dejal.

Treba pa se je zavedati, da noben dodatek ne bo namesto vas treniral ali jedel. "Oboje je izrednega pomena. Če pri nekateri zadevi 'šepamo', moramo pri drugi toliko bolj delati. Po navadi svojim strankam rečem, da njihova prehrana pohvali in prikaže, kaj so naredili in koliko so se potrudili pri treningu," je razložil. Hkrati pa zelo pomembno vlogo igra spanec, je dodal.

Toliko kalorij bi morali tedensko pokuriti za zdravo hujšanje

Ženski, ki je srednje aktivna in ki želi shujšati, priporoča kombinacijo treninga z utežmi z nizkim intenzivnim kardiom, torej na primer hojo ali kakšen drug šport, v katerem uživate. Hujšanje naj bo varno in ne prehitro.

"Priporočene smernice kažejo na pol kilograma maščevja tedensko. Matematično gledano moramo v enem tednu pokuriti 3500 kalorij (14.700 kilodžulov). Če v enem dnevu zaužijemo 500 kalorij (2000 kilodžulov) manj od potrebnega dnevnega vnosa za ohranjanje teže ali naredimo primanjkljaj s treningom, bomo v enem tednu 'pokurili' 3500 kalorij," je pojasnil. Prehitro hujšanje pa se nam lahko na dolgi rok maščuje z jojo učinkom ali izgubo mišične mase, je opozoril.

Pomembna je tudi zdrava prehrana, ki bo vplivala na telesno sestavo in tudi dolgoročno na zdravje. "Ključno je zaužiti dovolj beljakovin ter ne izločiti ogljikovih hidratov in maščob," je poudaril. "Zavedajte se tega in temu primerno prilagodite svoj življenjski slog," je še pozval na koncu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646