Beljakovinska dieta je ena najbolj priljubljenih na svetu, razlog za to pa so predvsem dobri in hitri rezultati. V enem tednu lahko namreč z njeno pomočjo izgubite do 1,5 kilograma, dieta pa nima posebnih omejitev, če se je držite največ mesec dni.
Jedilnik beljakovinske diete je sestavljen iz jedi, ki vsebujejo veliko beljakovin, manj maščob in minimalno ogljikovih hidratov. Beljakovine naj bi predstavljale 15 do 20 % dnevnega kaloričnega vnosa oziroma od 0,8 do 1,2 g beljakovin na kilogram telesne teže, od tega pa naj bi bilo 2/3 beljakovin živalskega izvora, tretjina pa rastilnskega. Pri beljakovinski dieti pa je dnevni vnos beljakovin bistveno večji, in sicer od 1,8 do 2,2 g/kg.
Z dieto se boste znebile maščobnih oblog, mišična tkiva ostanejo čvrsta in ne boste izgubljale tekočine. Ker je vnos ogljikovih hidratov in maščob bistveno manjši, telo uporablja beljakovine kot vir energije, raven inzulina je konstantna, izboljša se presnova in razgradnja mišičnih celic.
Kot večina podobnih diet ima tudi beljakovinska nekaj slabosti. Ena teh je dodatna obremenitev ledvic, ki morajo odstraniti večjo količino dušika, ki sestavlja beljakovinske molekule, zato je zelo pomembno, da na dan spijete vsaj 2 litra vode, da z dieto ne pretiravate in se pred začetkom diete posvetujete z osebnim zdravnikom.
Kaj jesti in česa ne na beljakovinski dieti?
- Vsako jutro si privoščite zajtrk,
- na vašem krožniku naj bo predvsem belo meso, kot je perutnina,
- občasno si privoščite tudi rdeče meso,
- vsaj 3-krat na teden meso zamenjate z ribami in stročnicami,
- ne pretiravatjte z uživanje polnomastnih sirov in konzerviranega mesa,
- jedi pripravljate z oljčnim oljem in omejite količino masla in nasičenih maščob,
- beljakovine ne smejo predstavljati več kot 18 do 22% dnevnega energetskega vnosa,
- izogibajte se enostvanim sladkorjem,
- pojejte veliko sadja in zelenjave,
- zmanjšajte vnos jedi z visokim glikemičnim indeksom (kruh, testenine, riž …).
Pozor!
Seveda pa se je dobro zavedati, da ni vsaka dieta primerna za vsakogar, in strokovnjaki opozarjajo, da se za beljakovinsko dieto nikoli ne bi smeli odločiti tisti, ki imajo težave z jetri ali ledvicami. Ta ni primerna tudi za tiste, ki se ukvarjajo s športom, ki zahteva vzdržljivost, na primer s tekom ali kolesarjenjem. Diete se nikoli ne bi smele držati več kot mesec dni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV