Pravilna prehrana in telovadba sta ključna dejavnika pri izgubi kilogramov, vendar nista edina. Številne raziskave so pokazale, da imata precejšen vpliv na občutke lakote, kopičenje maščob in presnovo tudi stres in kakovost spanca. Da, dober in zadosten spanec lahko vpliva na uspeh pri hujšanju, saj se ob pomanjkanju začne sproščati hormon grelin, ki ga upravičeno imenujejo tudi hormon lakote, saj spodbuja tek. In seveda ni vseeno, kaj jemo.
Čeprav moramo zdravo jesti ves dan, moramo pri večerji še posebej paziti, da ni preveč obilna. Namreč, če zvečer pojeste preveč, se lahko zgodi, da bo spanec slabši. In res je izredno pomembno, kaj jemo zvečer. V poznih urah se moramo predvsem izogibati živilom, ki vsebujejo veliko maščobe, soli ali sladkorja. Za uravnoteženo prebavo se svetuje živila, bogata z vlakninami, kot na primer polnozrnat kruh in žita, sadje, zelenjava, stročnice, ne pozabite pa tudi na zadostno količino vode skozi cel dan.
Primerni in zdravi večerni obroki so denimo enolončnica z zelenjavo in ješprenjem, solata s svežo zelenjavo in pečenimi piščančjimi prsmi ter čičerika s pečeno papriko, listi špinače in jajcem. Med kakovostne večerje se uvrščajo tudi puranje meso, skuta, banana in ne presladko jabolko. V poznih urah pa denimo ni dobro jesti čokolade, saj vsebuje kofein, in alkohola, ki lahko vpliva predvsem na spanje v REM-fazi.
Sicer ni strogih pravil, koliko ur pred spanjem bi morali nazadnje jesti, čeprav mnogi svetujejo zadnji obrok nekje dve uri pred spanjem. Kot omenjeno, pa se lahko zgodi, da zaradi preobilne večerje težko zaspite ali slabše spite. Sicer pa strokovnjaki načeloma ne svetujejo odrekanja večerji, saj bi morali za zdrav način prehranjevanja čez dan vedno pojesti pet obrokov - tri glavne, torej zajtrk, kosilo in večerjo, in dve malici, ki naj bosta manjša, premostitvena obroka.
Količinsko največja obroka naj bosta zajtrk in kosilo, večerja pa malo manjši, a vseeno večji od malice. Predstavlja naj med 20 in 30 odstotki dnevnega energijskega vnosa. In ni res, da popoldan ni dobro uživati sadja. Sadje nekaterim ljudem res povzroča določene težave s prebavo; če ste med njimi, se prilagodite. Na splošno pa uživanje sadja ni časovno omejeno.
Če želite shujšati, čez dan pojejte čim več zelenjave, stročnic, polnozrnatih žit, sadja in oreškov, pri čemer je dobro vedeti, da naj bi pojedli vsaj 400 gramov zelenjave dnevno in da so stročnice izredno koristne z vidika hranilne sestave. Izogibajte pa se predelanim živilom, bogatim s sladkorjem in maščobo, predelanim mesninam, kot so hrenovke in salame, sladkarijam, sladkim pijačam in slanim prigrizkom.
Ideje za hitro pripravljene lahke večerje lahko poiščete TUKAJ!
Da, ustrezna prehrana je pomembna ves dan in pri vseh obrokih, ne le zvečer. Na splošno je dobro, da je prehrana zdrava in uravnotežena, kar pomeni, da izbiramo čim več različnih živil in da skušamo obroke pripravljati sami iz osnovnih živil ter ne vnaprej pripravljenih in predelanih. Je pa tudi res, da ni pametno iti v posteljo lačen, saj lahko zaradi kruljenja želodca prav tako slabše spite. Po drugi strani se zvečer ne smemo preveč najesti. V nasprotnem primeru bo naše telo namreč dolgo v noč prebavljajo težko zaužito hrano in ne bo izkoristilo dragocenega časa za počitek.
Tako, torej – zvečer je treba jesti, ampak malo in zdravo. Večerja naj bo lahka, da bo boljši spanec in da bodo kilogrami kar kopneli. Pa lahko in mirno noč!
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV