Naj začetek hujšanja ne bo težek, veselite se dne, ko boste stopili na pot z manj kilogrami, več energije in zdravja. Naj bo to dan, ko boste veselo zakorakali na pot k svojemu novemu življenju in odvrgli težo kilogramov, ki vas je tako dolgo časa bremenila. Ne le na fizičnemu počutju, presežek kilogramov močno vpliva tudi na našo psiho in lahko botruje k tesnobi, anksioznosti in celo depresiji. Zdrav duh v zdravemu telesu, kar telo s presežkom maščob zagotovo ni. Vsaka dodatna maščoba vpliva na proizvodnjo določenih hormonov, na njihov presežek ter na pojav določenih bolezni.
Pri moških maščobe, ki se nalagajo okoli trebuha, vplivajo na upad moškega spolnega hormona testosterona, na porast ženskega hormona estrogena, na rast prsi, na zmanjšan libido, manjšo spolno moč, manj mišic, na oslabljen imunski sistem, na nižjo samozavest, na pomanjkanje energije, večjo utrujenost ter večje tveganje bolezni srca in ožilja. Pri ženskah presežki maščob ustvarjajo presežen estrogen, ki v presežkih lahko deluje rakotvorno, ki slabi delovanje ščitnice in metabolizma, ki povzroča kopičenje maščob tudi drugod po telesu, obremeni jetra, povzroča napihnjenost, zastajanje vode in težave s presnovo.
Kako začeti?
1. Uvedite nove navade pri nakupovanju hrane. V trgovino se odpravite s seznamom prehrane, ki jo boste kupili in nakupite samo napisano. Doma si za en teden v naprej pripravite načrt prehranjevanja, kaj boste kuhali in nakupite le potrebno.
2. V trgovino se odpravite siti in ne lačni, saj bo tako manj možnosti, da boste kupili tista mašila, ki nimajo kaj iskati v vaši kuhinji.
3. Začnite kupovati na tržnicah in kupujte hrano, iz katere sami skuhate jed oz. obrok. Torej ne kupujte nobene v naprej pripravljene hrane, kamor spadajo juhe iz vrečk, piškoti, kruh, ocvrta hrana, vsa hrana, ki se samo pogreje, sadni jogurti …
4. Naučite se jesti samo takrat, ko jeste in ne vmes. Ko jeste kosilo, je to kosilo in ni to že eno uro prej in še dve uri kasneje. Med obroki ne jejte mašil, ker na tak način pojeste res veliko količino kalorij, za katere sploh ne veste, da jih pojeste.
5. Začnite jesti po avtofagiji.
Za naše zdravje in zdravo delovanje je zelo pomembno, kaj se nahaja znotraj celice in ne zunaj nje, kar nam merijo na splošnih krvnih preiskavah (S serumske vrednosti). V tujih klinikah poglobljeno preverjajo znotrajcelične vrednosti, kar označujemo z RBC.
Kaj je avtofagija?
Avtofagija uniči oziroma odstrani viruse in bakterije, pa tudi presežke proteinov in ostanke drugih strupov. Prav tako je avtofagija odličen proces, ki upočasnjuje staranje ter skrbi za lep in vitalen videz, dovolj energije in uravnano hormonsko delovanje. Zelo zanimivo je, da odsotnost avtofagije v celicah strokovnjaki povezujejo z nastankom Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni, z vrsto avtoimunih obolenj, z rakom, z diabetesom, nevrološkimi boleznimi, debelostjo in drugimi sodobnimi težavami ter s pospešenim staranjem. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Leta 2016 je za odkritje avtofagije Japonec Jošinori Osumi prejel Nobelovo nagrado iz medicine.
Sam proces avtofagije lahko spodbudi kopičenje strupov znotraj celice ali pa zunanjih dejavnikov, kot so virusi, bakterije, paraziti, kvasovke … Zelo je zanimivo, da kadar do avtofagije ne pride, to močno vpliva na pojav vseh vrst bolezni in obolenj (rak, degenerativna obolenja, nevrološke bolezni, diabetes, avtoimuna obolenja, slab imunski sistem …)
In kako lahko sami spodbudite avtofagijo?
Avtofagija se je skozi evolucijo razvila kot posledica na daljše obdobje brez hrane, torej lahko sami avtofagijo spodbudite s postom oziroma z delnim postom.
Pri katerih težavah je avtofagija pomembna?
Če imate težave s hormonskim ravnovesjem, prebavo in z nihanjem sladkorja, je avtofagija pravi odgovor. Prav tako so debelost, težave z napihnjenostjo in pomanjkanje energije glavni znaki, da bi proces avtofagije morda lahko pospešili.
Kako lahko sami spodbudimo proces avtofagije?
Hrana je pri procesu avtofagije zelo pomembna. Odsvetujem uživanje ogljikovih hidratov takoj zjutraj, saj le-ti dvignejo vrednosti sladkorja inzulina in sladkorja, povišan hormon inzulin v povezavi s povišanim kortizolom (stresni hormon kortizol je najvišji zjutraj), pa zaklepata maščobe in preprečujeta proces avtofagije.
Zjutraj svetujem uživanje zdravih maščob z beljakovinami, kar poskrbi za daljši občutek sitosti, sestavljene ogljikove hidrate, kot so proso, ajda, kvinoja, riž ali sladki krompir, pa raje jejte kasneje, ko se kortizol že niža.
Prav tako zelo svetujem vsaj delni post, to pomeni, da si v dnevu izberete 8 ur, v katerih boste jedli, nato pa boste 16 ur brez hrane. To sploh ni težko, če npr. večerjate ob 19.00, naj bo vaš naslednji obrok šele ob 11.00.
6. Kadar jeste žita, jih jejte le enkrat na dan. To pomeni, da kadar za zajtrk jeste proseno kašo ali domače spečen kruh, potem v tistem dnevu ne jejte nobenega žita več.
7. Sadje naj bo na jedilniku samo dopoldan, kasneje ne več in uživajte le eno vrsto sadja naenkrat, ne mešajte sadja v smoothije in ne stiskajte si sadnih sokov.
8. Uživajte hrano z nizkim glikemičnim indeksom, saj boste tako preprečili nihanje inzulina in sladkorja ter s tem kopičenje kilogramov in hlepenje po prenajedanju.
9. Pojdite spat pred 22. uro, saj boste tako poskrbeli za tvorbo melatonina, rastnega hormona in serotonina, svojemu telesu pa boste dali možnost regenracije in obnove.
10. Zelenjave lahko pojeste kolikor želite in kadar želite, to pa ne pomeni, da bodo to solate, ki jim dodate npr. feta sir, koruzo in kruhove kocke.
11. Vse kar pečete, pecite na kokosovi maščobi, za čez pa lahko dodate malo hladno stiskanega olja. Ne pretiravajte.
12. Oreščke lahko jeste, dovolj bo ena pest. Če se ne morete zaustaviti, rajši niti ne začnite.
13. Kuhajte sami, ne naročajte hrane z dostavo, saj boste le tako imeli nadzor nad tem, kar boste zares pojedli.
14. Vsak dan pojdite ven, na sprehod v naravo, gibajte se hitro in vsaj 45 minut.
15. Začnite se zavestno umirjati, priporočam dnevne meditacije, saj pomirijo duha in odstranijo nezavedno željo po prenajedanju, nas napolnijo z hvaležnostjo in z ljubeznijo.
*Članek odraža stališče avtorja in ne odraža nujno tudi stališča uredništva.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV