Maca (Lepidium meyenii) je koren zelenjave, ki izvira iz Andov v Peruju. Ta koren zelenjave je poznan tudi kott "perujski ginseng", kljub temu, da ne spada v isto botanično družino kot ginseng.
Starioselci perujskih Andov in Inki so se hranili s koreninami mace več kot 2000 let. Najpogosteje so jih jedli pečene, posušene, mešane z mlekom ali kot sestavni del številnih drugih jedi.
Tradicionalno velja, da maca krepi moč, vzdržljivost in libido ter izboljšuje plodnost. Danes je znano, da vsebuje velike količine beljakovin, maščob, vlaknin in mineralov, vključno z železom, ki pomembno prispeva k njeni hranilni vrednosti.
Koristni učinki rednega uživanja mace
Maca je poznana po številnih koristnih učinkih, če jo redno uživamo, med drugim tudi po tem, da poveča vzdržljivost, lajša kronično bolečino in menstrualne krče, obenem pa telo oskrbi z energijo, pomaga zmanjšati hormonske simptome v menopavzi ter izboljšuje spomin. Mnogi maco v prahu poznajo tudi po tem, da koži daje mladostnejši videz in pripomore k zdravju zob in kosti.
– povečuje libido
– pomaga povečati mišično maso
– povečuje vzdržljivost
– pomaga pri neplodnosti
– uravnava hormone
– zvišuje raven energije
– pomaga pri depresiji
– lajša stres
Maca v prahu je bogat vir mineralov in vitaminov, ki skrbijo za pravilno delovanje srca, za pretvorbo ogljikovih hidratov v energijo, rast celic in pravilno proizvodnjo rdečih krvnih celic. Poleg tega, da vsebuje vitamine B1. B2, B12 in C, maca v prahu vsebuje tudi štiri vrste alkaloidov, ki so v hormonskem sistemu posredno odgovorni za pravilno izrabo kalcija in fosforja v krvi.
Katere vitamine in minerale vsebuje maca?
Maca v prahu pa ni le bogat vir vitaminov, ampak vsebuje tudi velik delež hranil, ki so potrebna za življenje. Med drugim tudi kalcij, magnezij, kalij, fosfor, železo, cink, zgoraj omenjene vitamine B1, B2, B12, C in E, riboflavin, tiamin, askorbinsko kislino in esencialne maščobne kisline.
Moč mace izhaja iz dejstva, da vsebuje pomembne aminokisline: fenilalanin, tirozin, histidin in predvsem arginin, ki je pomemben za spolno aktivnost moških, saj spodbuja nastajanje dušikovega oksida, ki sprošča in širi krvne žile. 28 gramov mace v prahu vsebuje: Kalorij: 91 Ogljikovih hidratov: 20 gramov Beljakovin: 4 grame Vlaknin: 2 grama Maščobe: 1 gram Vitamina C: 133 % priporočenega dnevnega vnosa Bakra: 85 % priporočenega dnevnega vnosa Železa: 23 % priporočenega dnevnega vnosa Kalija: 16 % priporočenega dnevnega vnosa Vitamina B6: 15 % priporočenega dnevnega vnosa Mangana: 10 % priporočenega dnevnega vnosa
Kakšen je priporočen dnevni odmerek korena maca?
Priporočeni odmerek je od 1500 do 3000 mg mace v prahu na dan (1–3 čajne žličke), ki ga razdelimo na tri odmerke. Številne študije v preteklosti so pokazale, da je odmerek 1500 mg enako učinkovit kot odmerek 3000 mg. Neželeni učinki mace v prahu za zdaj niso znani, priporočljivo je le, da velikih odmerkov ne jemljemo več kot tri mesece neprekinjeno.
"Tako kot podobna škrobna živila ima tudi maca visoko vsebnost ogljikovih hidratov. Je dober vir beljakovin, maščob in prehranskih vlaknin. Pogosto se ji pripisujejo lastnosti ojačevalcev libida. Zaradi odlične hranilne sestave blagodejno vpliva na pomembne telesne sisteme, kot je srčno-žilni," je za misszdrava.hr pojasnila nutricionistka, dipl. ing. preh. teh. Nataša Šoštarić. Opozarja, da je, ker sodi med živila, katerih učinki še niso v celoti raziskani, priporočljivo zmerno uživanje za dopolnitev običajnega jedilnika.
Priporočljivo jo je piti s sokom (korenček, jabolko, pomaranča, limona), vodo ali v kombinaciji s smutiji (banana-jabolko, korenček-jabolko, pomaranča-mango-kokos).
Kako uživamo maco?
Običajno koren mace dodajamo smutijem, sokom in šejkom, lahko pa jo uporabimo tudi kot sestavino v kavi, čokoladi ali olju. V Peruju se celotna korenina mace pogosto dodaja juhi in ovsenim kosmičem, lahko se praži in zaužije kot zelenjava ali pa se iz nje naredi fermentirana pijača, poznana kot "maca chica".
Ali jo lahko uporablja vsak?
Tako kot mnoga druga prehranska dopolnila tudi maca ni bila testirana pri nosečnicah, doječih materah, otrocih, tistih z zdravstvenimi težavami in tistih, ki jemljejo zdravila. Pred uporabo se je zato priporočljivo posvetovati z osebnim zdravnikom.
Ali maca izboljša libido?
Nacionalni inštituti za zdravje navajajo, da trenutno ni dovolj dokazov za to, da lahko maca pomaga izboljšati spolno disfunkcijo ali spolno željo. Če torej maco vmešavate v smutije in upate, da bo čez noč spremenila vaše ljubezensko življenje, ne pričakujte čudežev.
Če menite, da vas bo maca spodbudila, je vredno poskusiti, tako da jo dodate k nekaterim svojim najljubšim receptom. Nekaj majhnega, imenovanega placebo učinek, bi lahko delovalo v vašo korist. Prepričajte se, da najprej z zdravnikom izključite vse druge dejavnike, kot so depresija, anksioznost in zdravila, ki vplivajo na spolni nagon.
Maca in menopavza
Maca velja za eno od najbolj učinkovitih rastlin za blažitev težav v menopavzi, saj naj bi pomagala izboljšati delovanje endokrinega sistema, ki je odgovoren za delovanje hormonov. Na ta način maca uravna nivo hormonov v telesu, obenem pa pomaga ženskam pri spopadanju z neprijetnimi simptomi (vročinski oblivi, nočno znojenje, povečana nervoznost, pomanjkanje koncentracije, povečanje telesne teže, depresija in upad libida), ki so tipični za prehod v menopavzo.
Maca v prahu naj bi pripomogla tudi k povečanju količine progesterona v telesu, saj naj bi imela vpliv na povečano tvorbo t. i. luteinizirajočih hormonov, ki stimulirajo delovanje jajčnikov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV