Ob hujšanju in tudi na splošno za celostno zdravje je ključno, da v prehrani ni preveč maščob. "Prekomerno uživanje maščob obremenjuje naše čistilne sisteme, predvsem jetra in tudi druge notranje organe, ter lahko povzroči poapnenje žil. Obenem se kopiči podkožno maščevje, kar seveda vpliva na naš videz," je naštela svetovalka na področju prehrane in gibanja Erika Zupančič. Presežek vseh maščobnih kislin, razen omega-3, v telesu povzroča tudi sistemska vnetja; če imamo že razvito kakšno avtoimunsko stanje, ga lahko sproži ali bistveno poslabša, je opozorila.
Za uživanje manj maščob se v resnici ni treba veliko odrekati in truditi, upoštevati je dobro le nekaj osnovnih nasvetov.
"Lahko začnete več posegati po živilih rastlinskega izvora, kot sta denimo sadje in zelenjava. Obenem lahko bistveno zmanjšate uporabo mleka in mlečnih izdelkov, mesa in mesnih izdelkov ter jajc," je nanizala. Obroke si lahko začnete pripravljati doma, saj tako lažje in bolje nadzirate dodajanje in uporabo maščob.
"V pečici pecite na peki papirju in ne na olju, solato si pripravite brez olja in raje uporabite na primer cela sončnična ali bučna semena ali olive. Čebulo lahko prepražite na vodi in ne na olju, lahko si sami spečete kruh brez dodanih maščob. V kupljenem kruhu je namreč lahko tudi do 30 odstotkov maščob, da o slanem ali sladkem pecivu niti ne govorim," je izpostavila.
A vendarle je nekaj maščob vseeno treba vnesti s prehrano, saj zdrave predstavljajo vir življenjsko pomembnih snovi, ščitijo živčevje in organe ter poskrbijo za absorbcijo vitaminov in organov. "Osebno sem zagovornik dobro načrtovanega rastlinskega prehranjevanja in priporočam uživanje 10-odstotnega dnevnega kaloričnega vnosa iz vira maščob," je pojasnila Erika Zupančič.
So oreški priporočljivi pri hujšanju?
Med priporočljivimi viri maščob se pogosto omenjajo oreški in semena, ki jih je treba pozorno odmerjati med hujšanjem ali ob cilju izgube maščob. Zagotovo so boljši kot olje, saj vsebujejo več vlaknin ter so dober vir zdravih maščob, mineralov in vitaminov. "Vendar jih je treba uživati zelo načrtovano in osebno jih v prvih dveh do štirih tednih hujšanja popolnoma odsvetujem, tudi zaradi visoke kalorijske vrednosti," je razložila.
V prehrano je po njenem nasvetu vseeno zelo priporočljivo dodati zmleti rjavi lan in tri do pet jedrc orehov dnevno, ki so izjemen vir rastlinskega dela omege-3, ter neoluščen sezam zaradi vsebnosti kalcija. Ostale oreške, kot so lešniki, mandlji, arašidi, pistacije, indijski oreški in drugi, pa priporoča zgolj občasno, le kot popestritev prehrane in nikakor ne na dnevni bazi.
Olje je torej bolje nadomestiti s celimi semeni in oreški. "Preprosto zato, ker v oljih ni nobenih vlaknin, niti vitaminov in mineralov oziroma so v zelo majhnih sledeh, ki niso omembe vredne. Če želimo izgubljati podkožne maščobe in maščobo okoli notranjih organov (visceralno maščobo), je namreč nujno potrebno uživati čim več vlaknin in mikrohranil (vitamini, minerali, fitohranila ...)," je poudarila.
Vse je mogoče doseči s pravilno in izbrano prehrano in niso potrebni prehranski dodatki za izgubo maščob. "Bolj sem zagovornica uživanja visoko vlakninske hrane, ki je tudi bogata z vitamini in minerali. Če vsak dan zaužijete dovolj vlaknin, vitaminov in mineralov ter omege-3, boste začeli izgubljati maščobe, ne da bi morali posegati še po dodatnih pripomočkih. Telo bo slej kot prej začelo sodelovati z vami v želeni smeri proti cilju; vsi procesi presnove se bodo uredili, samo vztrajati je treba in zaupati lastni naravi," je prepričana.
Tako, torej - če želite izgubiti maščobe, jih je treba manj pojesti. Zato izločite maščobe, kjer jih le lahko. Pozorni bodite na skrite, ki so v kupljenem kruhu in pekovskih pecivih, v mesu, mleku in mlečnih izdelkih, tudi tistih z manj maščobami. Erika Zupančič kot zagovornica veganske prehrane denimo priporoča delno ali postopno popolno opustitev naštetih izdelkov, ki jih lahko zamenjate za pestro rastlinsko prehrano.
Ob vsem pa je pomembno dnevno vnesti primerno dovolj omega-3-maščobne kisline, tudi v obliki kapsul, da dobite tudi DPA in EPA del in ne zgolj ALA, ki je v rjavem lanu, orehih in avokadu. V času zgubljanja telesne maščobe in odvečnih kilogramov jih lahko pridobivate iz mletega rjavega lanu, občasno z orehom in avokadom, ob vzdrževanju telesne teže pa so lahko orehova jedrca in avokado na jedilniku dva- do trikrat tedensko.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV