Oves je neverjetno hranljivo živilo, polno pomembnih vitaminov, mineralov in antioksidantov. Poleg tega ima več vlaknin in beljakovin v primerjavi z drugimi žiti. Vsebuje pa tudi nekaj edinstvenih sestavin, zlasti topne vlaknine beta-glukan in antioksidante, imenovane avenantramidi. Poleg tega je oves zelo nasiten in ima številne lastnosti, zaradi katerih vam je lahko v pomoč pri hujšanju.
Pol skodelice (78 gramov) suhega ovsa vsebuje:
Mangan: 63,91 % dnevne vrednosti (DV)
Fosfor: 13,3 % DV
Magnezij: 13,3 % DV
Baker: 17,6 % DV
Železo: 9,4 % DV
Cink: 13,4 % DV
Folat: 3,24 % DV
Vitamin B1 (tiamin): 15,5 % DV
Vitamin B5 (pantotenska kislina): 9,07 % DV
Vsebuje tudi manjše količine kalcija, kalija, vitamina B6 (piridoksin) in vitamina B3 (niacin). Oves ima 51 gramov ogljikovih hidratov, 13 gramov beljakovin, pet gramov maščob in osem gramov vlaknin v eni skodelici. Ta ista porcija ima le 303 kalorije. To pomeni, da je oves med najbolj hranljivimi živili, ki jih lahko jeste.
Oves vsebuje močno topno vlaknino, imenovano beta-glukan
Oves vsebuje velike količine beta-glukana, vrsto topnih vlaknin. Beta-glukan se delno raztopi v vodi in v črevesju tvori gosto, gelu podobno raztopino.
Zdravstvene koristi beta-glukanskih vlaken vključujejo:
- znižane ravni LDL in skupnega holesterola,
- znižan krvni sladkor in odziv na inzulin,
- povečan občutek polnosti,
- povečana rast dobrih bakterij v prebavnem traktu.
Ovsena kaša je zelo nasitna in vam lahko pomaga pri izgubi kilogramov
Ne samo da je ovsena kaša okusna hrana za zajtrk, je tudi zelo nasitna. Uživanje nasitne hrane pa vam lahko pomaga pri zaužitju manj kalorij in posledično izgubi telesne teže.
Z odlašanjem časa, v katerem vaš želodec izprazni hrano, lahko beta-glukan v ovsenih kosmičih poveča vaš občutek sitosti. Beta-glukan lahko spodbuja tudi sproščanje peptida YY, hormona, ki nastaja v črevesju kot odziv na prehranjevanje. Dokazano je, da ta hormon sitosti vodi do zmanjšanega vnosa kalorij in lahko zmanjša tveganje za debelost.
Vsebuje veliko beljakovin
Ovsena kaša vsebuje veliko beljakovin (pol skodelice vsebuje 13 gramov), že četrtina skodelice pa bo telesu zagotovila potrebo po mineralu manganu. V njej se nahajajo tudi antioksidanti, kot so vitamin E, fenolna in fitična kislina, vitamin B1, biotin ter minerali molibden, fosfor, baker in magnezij.
Kakšna je razlika med grobimi, mehkimi in instant ovsenimi kosmiči?
GROBI OVSENI KOSMIČI
Angleži jim radi rečejo tudi 'rolled oats', gre za pa vrsto kosmičev, pri kateri je posamezno zrno ploščate in nepravilne okrogle oblike. Grobi ovseni kosmiči se uporabljajo predvsem za pripravo piškotov, mafinov in drugih vrst pekovskega peciva, obenem pa so priljubljena izbira za pripravo domače granole.
MEHKI OVSENI KOSMIČI
Ta vrsta ovsenih kosmičev je tanjša, drobnejša in posledična bolj topna. So lažje prebavljivi ter ohranijo največ hranljivih in balastnih snovi. Od grobo mletih se razlikujejo predvsem v tem, da grobi med kuhanjem obdržijo svojo obliko, mehki pa se hitreje razkuhajo in razpadejo.
INSTANT OVSENI KOSMIČI
Ko gre za kvaliteto kosmičev, je instant oblika najmanj kvalitetna izbira, saj so najbolj predelani, pogosto pa vsebujejo tudi veliko umetnih sladil in dodanih sladkorjev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV