Proso je polnozrnato žito, ki je polno beljakovin, antioksidantov in hranil. Ima številne koristi za zdravje, med drugim lahko služi tudi kot pomoč pri zniževanju ravni sladkorja v krvi in holesterola. Poleg tega ne vsebuje glutena, zaradi česar je odlična izbira za ljudi, ki imajo celiakijo ali se držijo brezglutenske diete.
Obstaja veliko različnih vrst prosa in vse spadajo v družino trav. Lahko ga tudi zmeljemo v moko in uporabimo za pripravo brezglutenskega kruha in drugih izdelkov. Olupljeno biserno proso je vrsta, ki jo boste najverjetneje našli v trgovinah. Ima oreškast in blag okus, zaradi česar je odličen dodatek k solatam, juham in drugim slanim jedem.
Kot večina žit je proso škrobno zrno, kar pomeni, da je bogato z ogljikovimi hidrati. Vsebuje pa tudi več vitaminov in mineralov. Ena skodelica (174 gramov) pakiranja kuhanega prosa tako vsebuje:
Kalorije: 207
Ogljikovi hidrati: 41 gramov
Vlaknine: 2,2 grama
Beljakovine: 6 gramov
Maščoba: 1,7 g
Fosfor: 25 % dnevne vrednosti (DV)
Magnezij: 19 % DV
Folat: 8 % DV
Železo: 6 % DV
Proso zagotavlja več esencialnih aminokislin kot večina drugih žit. Te spojine so gradniki beljakovin. To pa ni vse, proso se ponaša tudi z najvišjo vsebnostjo kalcija med vsemi žitnimi zrni, saj zagotavlja 13 % priporočene dnevne vrednosti na 1 kuhano skodelico (100 gramov). Kalcij je med drugim potreben za zagotavljanje zdravja kosti, krčenja krvnih žil in mišic ter za pravilno delovanje živcev.
Kakšne koristi ima proso?
Proso je bogato s prehranskimi vlakninami, tako topnimi kot netopnimi. Netopne vlaknine v prosu so znane kot "prebiotik", kar pomeni, da podpirajo dobre bakterije v vašem prebavnem sistemu. Ta vrsta vlaknin je pomembna tudi za dodajanje velike količine blata, kar vam pomaga ohranjati redno prebavo in zmanjša tveganje za raka na debelem črevesu.
Proso pa je obenem tudi bogat vir niacina, ki telesu pomaga obvladovati več kot 400 encimskih reakcij. Niacin je pomemben tudi za zdravo kožo in delovanje organov. Pravzaprav je tako pomembna spojina, da se pogosto dodaja predelani hrani, da jo obogati.
Proso, zlasti temnejše sorte, je tudi odličen vir betakarotena. Ta naravni pigment deluje kot antioksidant in kot predhodnik vitamina A, saj pomaga telesu pri boju proti prostim radikalom in podpira zdravje vaših oči.
Ali proso vsebuje gluten?
Proso ne vsebuje glutena, zaradi česar je priporočljiv tudi za tiste, ki so na brezglutenski dieti ali imajo celiakijo. Ko ga kupujete, pa vseeno poiščite oznako brez glutena, da se prepričate, da ni onesnažen s sestavinami, ki vsebujejo gluten.
Kako se pripravi proso?
Neprebavljiva lupina se med predelavo prosa, namenjenega za prehrano ljudi, odstrani, zato se hitro skuha in ne zahteva namakanja čez noč. Proso slovi po tem, da je zelo zahteven za kuhanje, toda formula, ki ji je enostavno slediti, omogoča, da vsakič dobite puhast proso. Za bolj zobasto polnozrnato pripravo uporabite 2 skodelici vode za vsako skodelico prosa; za mehkejši in bolj kremen rezultat povečajte količino vode na 3 skodelice.
Vodo zavrite, dodajte sol in proso, pokrijte lonec in zmanjšajte ogenj. Pozorno spremljajte lonec, ko vre in preverite teksturo po 15 minutah, če ga nameravate uporabiti kot zrnato prilogo. Če je kuhan, lahko odcedite vodo, ki je zrna niso vsrkala, ali pa nadaljujete s kuhanjem še dodatnih pet minut. Za mehkejši in bolj kremasto proso, na primer pri kaši za zajtrk, ga dušite še dodatnih 10 minut ter občasno premešajte.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV