Volumetrično dieto oziroma načrt za hujšanje je ustvarila dr. Barbara J. Rolls, priznana raziskovalka prehrane, ki že več kot 20 let preučuje lakoto in debelost. Ta načrt za hujšanje temelji na priporočilih, kako se izogniti visoko kalorični hrani in se naučiti jesti živila z manj kalorijami, ki pa vas bodo nasitila. Volumetrična dieta zmanjšuje dnevni vnos kalorij za 500 do 1000 kalorij na dan in to lahko pripelje do izgube enega do dveh kilogramov na teden.
Kako deluje shujševalni načrt po volumetrični dieti?
Volumetrična dieta deluje na način, da zaužijete manj kalorij dnevno, a se kljub temu počutite siti. Pri tej dieti je najpomembneje, da jeste hrano, bogato z vodo in vlakninami, saj ravno slednje poskrbijo za občutek sitosti.
Prehrambeni načrt sestavljajo štiri skupine živil, pri čemer je hrana v prvi skupini zelo nizko kalorična, v četrti skupini pa visoko kalorična, zato je zadnjo skupino treba uživati v zelo majhnih količinah.
Če povemo bolj konkretno, v jedilnik vključujte veliko sadja in zelenjave, saj imata visoko vsebnost vode. Pri tej dieti naj bi dnevno zaužili približno 1400 kalorij, vendar je ta vnos možno prilagoditi glede na potrebe vsakega posameznika. Pri vnosu živil ta dieta ne prepoveduje ničesar, vendar svetuje, da kalorična živila vnašate v manjših količinah in temu nato prilagajate druge obroke. To pomeni, če si boste privoščili košček torte ali čokolade, boste pri naslednjem obroku zaužili manj kalorij, da ne presežete predviden dnevni vnos kalorij.
Poleg prehranskega načrta pa volumetrična dieta vključuje tudi vsakodnevno vadbo, ki naj traja med 30 in 60 minut. Svojo telesno aktivnost in vnos hrane bi morali beležiti v dnevniku, da spremljate svoj napredek in prepoznate področja, ki jih je morda treba izboljšati.
Kako manj jesti in ostati siti?
Kot omenjeno, vas prehranski načrt volumetrične diete želi naučiti, kako manj jesti in ostati siti ter izgubljati kilograme.
Seznam živil, ki jih je pri tej dieti priporočljivo uživati:
- sveže sadje,
- sveža ali zamrznjena zelenjava (poskusite jo zamenjati za polovico porcije ogljikovih hidratov),
- fižol, čičerika, grah, leča in ostale stročnice,
- polnozrnate žitarice,
- z vlakninami bogati kosmiči,
- ribe z nizko vsebnostjo maščob,
- piščančje meso brez kože,
- pusto meso,
- voda.
Pozitivni vplivi volumetrične diete
Velika prednost te diete je ravno v poudarku na učenju uživanja hranljivih živil, ki so bogata z vodo. Glavni skupini sta torej sadje in zelenjava, ki spadata tudi med zdrav način prehranjevanja. Dolgoročno se je težko držati diete, ki nam prepoveduje veliko živil, ki jih radi uživamo. Pri volumetrični dieti pa lahko jeste vse, le da pazite, kako kalorično hrano vključite v svoje obroke. Strokovnjaki navajajo tudi pozitiven učinek na zdravje srca in uravnavanje diabetesa.
Vir: everydayhealth.com, healthline.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV