Ker v jesensko-zimskem obdobju naš imunski sistem pogosto oslabi, je zelo pomembno, da ga okrepimo s pravilnim načinom prehrane in zadostnim uživanjem vitaminov in mineralov. Kaj to pomeni? To pomeni, da morajo biti vaši obroki kar se da raznoliki. Na vašem krožniku naj bo tako sveža in sezonska zelenjava, manjkati ne smejo niti živila z visoko vsebnostjo beljakovin, kot je na primer piščanec, potem stročnice, ribe ter živila, ki vsebujejo ogljikove hidrate. Torej riž, krompir, polnozrnate testenine in drugi polnozrnati žitni izdelki.
"Za zdrav imunski sistem je odlična izbira za malico ali kosilo popečen brokoli s sezamom," svetuje prehranska svetovalka Alja Dimic. Brokoli je namreč bogat z vitaminoma A in C, vsebuje veliko vlaknin, ki vam pomagajo do občutka sitosti in urejene prebave. Kombinirate ga lahko s cvetačo in korenjem ter ga jeste kot dodatek k beljakovinam. Največ zdravih sestavin se skriva v svežem brokoliju, ki krepi imunski sistem, preprečuje bolezni srca in ožilja ter krepi kosti. Obenem je tudi odličen vir betakarotena in drugih pozitivnih vitaminov in mineralov.
Kako okrepiti imunski sistem?
- ekološka zelenjava
- ekološko sadje
- žita brez glutena, kot so proso, ajda, kvinoja in riž
- zelje, zeljnica
- stročnice, kot so leča, bob, čičerika, grah in fižol
- hladno stiskana olja
- semena in oreščki
- dobri probiotiki
- ingver
- origano
- vitamin D
- dovolj spanja
- sproščanje, umirjanje, meditacija
- gibanje na svežem zraku, tudi kadar dežuje in je slabo vreme
Brokoli je seveda le eno izmed mnogih jesenskih živil, ki skrbijo za močan imunski sistem in dobro počutje. Zelo zdravo je tudi zelje, ki je bogato je z vitamini in minerali. Njegova vsebnost vitamina C se lahko primerja s količino, ki jo najdemo v limoni. Zelje vsebuje še železo, žveplo, kalij, baker, natrij, magnezij, vlaknine, folno kislino, tiamin in še bi lahko naštevali. Preprečuje nastanek črevesnega raka, blaži razdražen želodec in lajša želodčne razjede, izboljšuje delovanje možganov, krepi imunski sistem, pomaga pri nespečnosti ter pospešuje presnovo ogljikovih hidratov.
Buča je še eno izmed jesenskih kulinaričnih čudes, zato ni čudno, da jo nekateri imenujejo tudi 'kraljica jeseni'. V njej najdemo veliko kompleksnih ogljikovih hidratov, ki ohranjajo idealno raven sladkorja v krvi, vsebuje pa tudi veliko beta karotena ter vitaminov skupin B, C in E, ki skrbijo za naš imunski sistem. Buče vsebujejo tudi kalij, cink in magnezij. Da bodo med pripravo izgubile čim manj koristnih snovi, ki so v njih, svetujemo, da jih, narezane na večje kose, skuhate na način "al dente".
Rdeča pesa je bogata z magnezijem in folno kislino, vsebuje pa tudi kalij, železo, mangam in krom. Jesensko živilo, ki pomaga nevztralizirati strupe v jetrih in ledvicah, zmanjšati občutek utrujenosti, obenem pa spodbuja tudi izločanje žolčnih sokov in krepi imunski sistem. Zaradi česar je odlično orožje proti prehladnim obolenjem in okužbam. Vsebuje tudi betakaratone, ki so antioksidatni in veliko vlaknin.
Kostanj vsebuje veliko vitamina C, ki sicer ni značilen za plodove iz te prehrambne skupine. Poleg tega je bogat s škrobom, ki je odličen vir energije, obenem pa skorajda nima maščob. Nutricionisti ga priporočajo zlasti tistim, ki želijo hitro in enostavno potešiti lakoto in se izogniti nezdravim prigrizkom.
To jesen zagotovo ne smete pozabiti niti na granatna jabolka, ki so idealen vir antioksidantov. Ti bodo vaš organizem ščitili pred prostimi radikali, poleg tega so bogati tudi z vlakninami ter folno kislino. Poleg tega je granatno jabolko bogato z vitamini A, C in E, kalijem, folno kislino in železom. Vsebuje tudi do 20 odstotkov več antioksidantov kot večina sadežev iste skupine. Zaradi nenavadne strukture, mesnate lupine in vrste rdečkastih okusnih semenk, so ga že stari Rimljani uvrščali med pomembnejše simbole plodnosti. Učinkovine granatnega jabolka pomagajo pri prehladu, krepijo srčno mišico, znižujejo povišano telesno temperaturo in s poživljajočim okusom vplivajo na naše počutje. Privoščite si kozarec soka ali polovico granatnega jabolka vsaj trikrat na teden.
Najhladnejše mesece v letu si težko predstavljamo brez dišečih mandarin, ki skrbijo za čudovito kožo in jo delajo svežo ter gladko. Ti oranžni sadeži so bogati s kalcijem, magnezijem, kalijem in cinkom, prav tako pa vsebujejo veliko vitaminov iz skupine B in C. V kombinaciji z mandlji, datlji ali medom predstavljajo mandarine odličen in zdrav obrok, bogat z vitamini, betakarotenoidi in proteini.
Brstični ohrovt je tipična jesensko-zimska zelenjava, ki z nizkimi temperaturami, zaradi koncentracije sladkorja, še pridobi na kakovosti. Brstični ohrovt je bogat z vitaminom B, minerali in tudi kalcijem. Čeprav si ga marsikdo zaradi značilnega trpko-grenkega okusa ne privošči pogosto, ga strokovnjaki za prehrano priporočajo predvsem ženskam, saj je izjemno bogat z železom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV