Hrana igra ključno vlogo pri zunanjem videzu, saj se notranje zdravje kaže navzven. Zelo se izraža na koži in lahko pozitivno ali negativno vpliva na njeno staranje, prožnost in sijaj ter na nastanek gubic. "Prehrana ima neposredni vpliv na kožo, zato je pomembno, da uživamo kakovostna živila, ki nahranijo kožo," je poudarila magistrica dietetike Iva Weingerl.
S hrano je treba zaužiti dovolj hranil, saj pomagajo ohranjati energijo, ki jo dobimo z ogljikovimi hidrati, beljakovinami in maščobami, ter skrbijo za rast in obnovo tkiv, kar dosežemo s primernim vnosom beljakovin, mineralov, vitaminov in vode. Pri uravnavanju življenjskih procesov igrajo pomembno vlogo beljakovine, minerali, vitamini, voda ter prehranska vlaknina, antioksidanti in druge aktivne snovi v hrani, je nanizala.
Več raziskav je pokazalo, da lahko z uživanjem sveže in zdrave hrane upočasnite proces staranja, in koži najbolj prijajo raznovrstna živila, bogata z antioksidanti, vitamini, minerali, hranili in zdravimi maščobami. "Da bi svojo kožo ohranili zdravo in mladostno, je treba v vsakodnevno prehrano vključevati kakovostne maščobe (olivno in repično olje), malo mesa in veliko rib (enkrat do dvakrat tedensko), polnozrnata živila z veliko vlakninami ter sadje in zelenjavo," je naštela.
Ravno polnozrnata živila ter sadje in zelenjava vsebujejo veliko antioksidantov, ki blagodejno vplivajo na zdravje in videz. Njihova vloga je varovati kožo pred reaktivnimi oksidativnimi spojinami in pomagati pri njeni obrambi, je razložila in navedla rastlinske antioksidante, s katerimi lahko ohranjate zdravo in mladostno kožo.
Med njimi je rutin, ki ga najdete v jabolkih, ajdi, jagodičevju (jagode, maline, borovnice, gozdni sadeži) in črnem ribezu. Kvercetin vsebujejo jabolka, jagodičevje in čebula, mangiferin mango, astaksantin in lutein paradižnik. Rožmarinsko kislino lahko zaužijete z navadnim gabezom, rožmarinom, meliso in timijanom, medtem ko je resveratrol v rdečem vinu in grozdju, katehini pa so v zelenem čaju.
Tudi vitamini pomlajujejo
Za mladostno kožo je treba uživati tudi dovolj vitaminov, med njimi predvsem E, C in A. "Poleg uravnavanja presnove ter podpiranja razmnoževanja in delovanja tkiv in organov imajo namreč tudi antioksidativno funkcijo," je razložila mag. Iva Weingerl ter podrobneje pojasnila delovanje in vire vitaminov.
Vitamin C vsebujejo citrusi, paprika, brokoli, jagodičevje, paradižnik, krompir, mango, zelje in temnolistnata zelenjava. Spodbuja nastajanje kolagena, ki je pomemben za normalno delovanje kože, in ščiti celice pred oksidativnim stresom. Deluje torej kot antioksidant (samostojno in v kombinaciji z vitaminom E) ter tako ščiti telo pred prostimi radikali. Pomemben je za vsa mehka tkiva, dlesni, ožilje, kožo in kosti.
Vitamin E vsebujejo rastlinska olja in izdelki iz njih, zelenolistnata zelenjava, pšenični kalčki, polna zrna, jetra, rumenjak, oreščki in semena. V maščobi topen vitamin prav tako deluje kot antioksidant, saj uravnava oksidativne reakcije in tako ščiti kožo pred prostimi radikali.
Vitamin A oziroma betakaroten med drugim ščiti membrane lipidov pred poškodbami, ki jih povzročajo kisikovi prosti radikali. Najdete ga v špinači in drugi listnati zelenjavi, brokoliju, oranžnem sadju in zelenjavi, "njegov izkoristek pa je odvisen od načina priprave. Blanširanje soka denimo omogoči večjo izrabo v primerjavi z zaužitim surovim korenjem, ko se praktično ne absorbira." Koliko vitaminov dobite iz hrane, namreč ni odvisno le od njihove količine v zaužitem živilu, ampak tudi od tega, koliko se ga absorbira in porabi v telesu.
Zdrava prehrana je pomembna v vseh starostnih obdobjih
Za zdravje in mladosten videz je priporočljivo zmerno uživati raznovrstno prehrano za optimalen vnos beljakovin, ogljikovih hidratov, vlaknine in maščob. Smiselno je posegati po živilih, bogatih z aminokislinami. Te spodbujajo nastanek kolagena in elastina, ki med drugim skrbita za bolj mladostno, napeto in manj zgubano kožo. Pomladijo tudi vitamini, saj med drugim varujejo pred škodljivimi prostimi radikali.
Z raznovrstno zdravo prehrano lahko načeloma užijemo dovolj hranil. Zdrava hrana je izjemno okusna; lahko jo uživate svežo ali si jo pripravite na različne načine, tako da recimo zmešate zelenjavo in sadje v slasten smuti z mandljevim mlekom ali si naredite zelenjavni namaz z žličko olivnega olja, okusno mešano solato ali blanširano zelenjavo z lososom. Prehranska dopolnila oziroma obogatena živila pa je treba uživati ob morebitnem ugotovljenem pomanjkanju posameznega hranila.
Za konec ne bo odveč opozorilo, da obstajajo tudi živila, ki pripomorejo k staranju. Med njimi so slaščice, sladkor, predelana hrana, alkohol, preveč soli in transmaščobne kisline, ki se jih je bolje ogibati. Včasih se seveda lahko pregrešite, a celostno gledano se je v vseh življenjskih obdobjih smiselno prehranjevati zdravo, uravnoteženo in raznovrstno.
Da bi čim lažje sledili smernicam, nabor živil prilagodite svojemu okusu, željam in zmožnostim. Izbirajte med hrano, ki ohranja zdravje in energijo ter nenazadnje zagotavlja vzdrževanje primerne telesne teže, kar boste še lažje dosegli z redno telesno aktivnostjo. Pijte dovolj tekočine za primerno hidracijo, s čimer boste prav tako poskrbeli za bolj napeto in sijočo kožo.
Resnično se je dobro zavedati izjemnega pomena pravilne izbire prehrane v vseh starostnih obdobjih (tudi v mladosti), saj boste tako lahko zmanjšale tveganje za določene bolezni, obolenja in zdravstvene zaplete ter povečale možnosti za dolgo, zdravo in srečno življenje ter lepo starost. Obenem boste imele kakšno gubico manj, kar je pa tudi super, kajne?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV