Kako bi se predstavila bralkam portala Zadovoljna.si, ki te še ne poznajo? Kdo je Hermina in kaj pospeši njen srčni utrip?
Kdo sem? Kar največje in najbolj filozofsko vprašanje, s katerim se človek ukvarja celo življenje, takoj na začetku? (smeh) Lažje odgovorim na drugo vprašanje pa od tam razvijeva naprej. Srčni utrip mi pospešijo lepe petke, dober motor in kakšen nov izziv, še nepreizkušen teritorij.
Si velika ljubiteljica mode. Kdaj se je začela ta strast do mode in oblačil?
Ne nujno moda kot modnih trendov ampak oblačila, njihovo kombiniranje, prilagajanje in kaj vse se da z obleko narediti. To je moja velika strast. Prilagajanje oz. bolje sodelovanje človeka in obleke. Začelo se je pa že v otroštvu. Ampak to vidim šele danes in povezujem, kako me je vse skupaj pripeljalo do te točke. Od nekdaj sem imela drugačen odnos do obleke od svoje okolice. Drugače sem nakupovala, drugače povezovala, drugače sem pristopala do oblačil že od malega. Celo risala sem obleke in nekaj časa tudi šivala. Moja mami me je pri 14. letih pravzaprav spodbujala, da bi se vpisala na oblikovno srednjo šolo, ker je ona očitno bolj videla v tem posebnost. Do pred nekaj leti nisem opazila, da je nekaj na tem.
Ženskam (in moškim) pomagaš urediti in prečistiti garderobno omaro. Kaj opažaš, da je največja težava, s katero se srečujemo ženske, ko gre za oblačila in modo?
A ni zanimivo, da sem si kot osnovno idejo 'obrni se name' zamislila kot pomoč moškim pri nakupovanju? Danes pa me vleče v sodelovanje in povezovanje z ženskami. Kdo bi si mislil … Največji problem je ta, da ne mečemo stvari proč. Kupčkamo, varčujemo, kopičimo. Ne vemo več, kaj imamo v omari, in potem je skoraj lažje kupiti novo obleko, ker ne vemo več dobro, kaj v svoji omari sploh imamo. Prepolni predali nas odbijajo, zato jih ne odpremo in sčasoma pozabimo, kaj je notri. Tako imamo pri polni omari večkrat tisti občutek: "Nimam kaj obleči!" S tem povezan pa je način nakupovanja. Če gremo po nakupih, da si zapolnimo čustveno praznino ali zato, ker se nam ne da 'kopati za zakladi' po lastni omari, to že ni najboljši povod za to, da se odpravimo po nakupih.
Zato spodbujam in pomagam pri ZAVESTNEM in ZAVEDNEM nakupovanju in pa rednem prečiščevanju omare. Najmanj dvakrat letno. In to ne pomeni zimsko v klet in letno v omaro (ter obratno). Tiste obleke, ki z nami več ne sodelujejo, nas ne spodbujajo, ne izražajo več nas (ali pa nas celo nikdar niso), VEN! Takoj v vrečo in v trgovino, ki prodaja rabljena oblačila ali pa podarimo rabljena oblačila nekomu v stiski. Možnosti je več, če le odpremo oči. Zame je vse osebna rast.
Velikokrat kupimo nekaj, ker nam je všeč na pogled, ker je trendno ... Pa čeprav ni v našem stilu in tega na koncu ne bomo nosile.
Ja!
Kako bi se morale lotevati nakupovanja oblačil oziroma načrtovati garderobo?
Nikoli se ne odpravljajmo lačni v trgovino in ne kupujmo novih oblačil, če naša omara poka po šivih. Najprej se lotimo omare in jo dodobra prevetrimo. Se znebimo starega, potem šele nakupujemo. Vedno glejmo celo sliko – ne glejmo se v ogledalu le v čevlje ali le dol v hlače. Odmaknimo se od ogledala in se oglejmo od glave do pet, kaj vidimo. Kako dojemamo osebo, ki nas gleda. Ali to krilo ustreza postavi, osebnosti in tudi kako bomo to krilo povezovali z drugimi kosi? Katera bluza iz moje omare gre na to krilo, s katerimi čevlji ga bom kombinirala itd.
Katere modne kose bi morala imeti po tvojem mnenju v omari vsaka ženska?
Črna obleka, dober blazer, kakovosten plašč, črni salonarji, dobro prilegajoče elegantne hlače, pencil krilo – še in še lahko naštevam, to sem res izstrelila v sekundi! Dobre kavbojke tudi grejo zraven. To je vse klasika. Še dodatno modno pa je letos usnje, plisirana krila, oversize puloverji itd. Letos mi modne smernice še posebej odgovarjajo! Ni bilo vedno tako, pravzaprav se modi kot taki ne pokorim preveč. Imam zelo klasičen stil, potem pa dodam nekaj svojega.
Kaj lahko pričakujejo tiste, ki se nate obrnejo po pomoč?
Kaj lahko pričakujete ... Najprej to, da vas bom želela spoznati. Nakupovanja in omare se lotevam z močno osebno noto. Želim, da se moje stranke z oblačili kar najbolje predstavijo in da v nakupovanju in pospravljanju z mano uživajo! To je najbolj pomembno: meni se med oblekami smeji in želim nekaj svojega veselja tako prenesti tudi na ljudi okrog sebe.
Ko vidiš, da človeku res pomagaš, in se na koncu počutiš izpopolnjenega. Je pa zagotovo to stvar, ki je pri nas nepoznana. Potrebujejo nekaj časa, da dojamejo, kaj iz tega lahko nastane, in moje stranke so tiste, ki si želijo spremembe. Če imaš prečiščeno in urejeno omaro, se zjutraj lažje oblečeš, ker točno veš, kaj imaš v omari in kaj gre skupaj. Če je omara neurejena, iz nje takoj butne ven negativna energija in postaneš slabe volje. Tako pa takoj vidiš tisto pikčasto obleko ali najljubšo srajco. Ni bistvo, da mečemo proč in izgubljamo denar, na takšen način ga na dolgi rok prihranimo.
In kako je sam postopek videti?
Najprej se s stranko pogovoriva o tem, kaj želi in zakaj se je odločila za ta korak. Ob kavici narediva bojni plan in stranka pove, ali želi, da greva v nakupovanje novih oblačil ali preurediva omaro. Vedno priporočam urejanje omare, ker le tako lahko vidimo, kaj stranka dejansko potrebuje. Vse je zelo osebno in prilagojeno. Nakupovanje je v bistvu videti, kot če bi šle po nakupih s prijateljico ... Brskava med oblačili in se pogovarjava, sestaviva en stajling in medtem ko ga stranka pomerja v garderobi, jaz izberem še nekaj kosov, med katerimi je pogosto tudi kakšen, ki ga stranka ne želi obleči. In moje vprašanje je seveda: 'Zakaj pa ne?' Izbira oblačil je povezana z osebno rastjo in včasih moramo stopiti iz cone udobja, le tako lahko rastemo. In to velja tudi, ko gre za izbiro oblačil. Za stranke nisem le pomoč pri izbiri oblačil, ampak tudi na psihološkem področju.
Kje imamo največ težav, ko gre za izbiro oblačil?
Najbolj pomemben je 'fit' obleke. To ne pomeni, da mora biti vse oprijeto, ampak poznati moramo svojo postavo. Pogosto se zgodi, da mi kakšna reče, da nosi konfekcijsko številko 46. Kar ni res. To niso odstopanja za pol številke, ampak veliko več. Problem je še posebej pogost pri tistih, ki so shujšali in še vedno nosijo velike številke. Treba se je obleči svoji postavi primerno in če imamo na primer malce več trebuščka, izberemo oblačila, ki ne privabljajo pozornosti v tem predelu.
Ne morem mimo tega vprašanja ... So Slovenke lepo oblečene?
Stil je zelo subjektivna stvar, lahko pa rečem, da smo urejene. Vsi imamo modne kikse za sabo, na splošno se mi pa zdi, da smo kar v redu. Vedno bolj raste tudi zavest o ekološkem, o 'second hand' trgovinah ... Kar mi je zelo všeč in se mi zdi pomembno.
Tvoj zaščitni znak je rdeča šminka, ki se je mnoge bojijo. Smo Slovenke dovolj drzne ali bi si morale več upati?
Vedno bi si lahko več upale. Na splošno sem človek, ki živi po načelu, da če se nekaj bojim, potem moram to narediti. Sploh v zadnjem času. Rdeča šminka je pri meni ena taka stvar, ki me napolni z energijo in s katero se dobro počutim. Nikoli se ne usedem na motor brez nje. Samo zato, ker si na motorju in v 'moškem svetu' želim ostati ženstvena. Treba je najti nekaj zase in večinoma se mi zdi, da se skrivamo in nerade izpostavljamo. Zdi se mi sicer, da se ženstvenost v zadnjem času vedno bolj slavi in to, da kakršno koli telo imaš, ga imej rad.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV