Petra Parovel je osebna trenerka, podjetnica, mama, žena ter ena najuspešnejših influencerk pri nas. 29-letnica s Primorske je ena redkih, ki se na družbenih omrežjih ne bojijo objaviti realnih fotografij in spregovoriti o temah, o katerih ženske še vedno prepogosto molčimo. Njena odkritost in spontanost sta zagotovo dva izmed razlogov, zakaj jo ima skoraj 55 tisoč njenih sledilcev oziroma sledilk tako rado. Z njimi vsak dan deli nasvete o vadbi in prehrani, razbija mite o nerealnih lepotnih idealih, odkar je postala mamica, pa večkrat pokaže tudi, kako je videti njeno družinsko življenje ter kako se kot mama spopada s pomanjkanjem časa in skrbi zase.
Preberite si intervju z zmagovalko januarskega izbora za naj fit influencerja meseca, prihodnji teden pa boste lahko oddali glas za naj modno vplivnico!
Petra, postala si naj fit influencerka meseca januarja. Vrniva se na začetek: v eni od svojih objav si povedala, da si v fitnes začela hoditi zaradi celulita ... Kdaj pa si vedela, da se želiš s tem profesionalno ukvarjati?
Po končani srednji šoli sem se vpisala na Gradbeno fakulteto v Ljubljani, a sem že po enem tednu ugotovila, da to ni zame, zato mi je takrat ostalo leto 'pavziranja', ki sem ga izkoristila tako, da sem ogromno delala in trenirala. Ugotovila sem, da je to tisto, kar me veseli. Zato sem se potem vpisala na študij kineziologije, ki mi je odprl nov svet.
Kako si potem začela graditi svojo skupnost na Instagramu? Se je to zgodilo spontano ali si o tem prej razmišljala in se tega lotila zelo načrtno?
Ko sem začela z Instagramom, sem vedela, da ima ta platforma potencial, vendar si nisem mislila, da bo toliko zrastel. Ni bilo pa nič načrtno, nasploh je moj profil spontan in oseben. Niti zdaj ne načrtujem vnaprej, ampak delam vse po občutku.
Beseda 'influencer' ima pogosto negativen prizvok in nekateri se zelo otepajo tega naziva. Kako ti gledaš nanj? Ga sprejemaš z odprtimi rokami?
Pred letom ali dvema sem na ves glas razglabljala, da nisem vplivnež, bolj iz razloga, ker se mi ni zdelo, da bi lahko imela vpliv na druge, ne pa zato, ker ima negativen prizvok. Vseeno mi je, kako me ljudje gledajo, ker mi Instagram predstavlja del tega, kar počnem, in ne celoto. Ker mi je zabavno in simpatično, ko spoznam punce, ki rastejo z menoj. Pravzaprav mi je vseeno, kaj si ljudje o tem mislijo in če mi rečejo influencer. Če mi to rečejo zato, ker smo skupaj s puncami ustvarile res lepo skupnost in se marsikatera zaradi tega izvleče iz črne luknje, potem to sprejmem z odprtimi rokami.
Sodeč po številu glasov imaš zelo zveste sledilce. Čutiš odgovornost glede vpliva, ki ga lahko imaš na nekoga, glede tega, kakšno sporočilo predajaš?
Hvala. Ker jaz s spremljanjem drugih vedno kritično gledam to, kar sporočajo, nekako to pričakujem tudi od posameznikov, ki mi sledijo. Vsaka informacija je dobra ali zabavna, če jo znaš razumeti. Marsikdaj se ustvari kak konflikt, ker ima mogoče sledilec poseben subjektiven odnos do nekega sporočila, zato se seveda trudim pri kakšni kočljivi temi olepšati svoje mnenje. (smeh) Kdaj uspe, kdaj ne. Vedno pa povem to, kar resnično mislim v tistem trenutku, in največkrat vzamejo vsi pozitivno, potegnejo iz tega tisto, kar sem dejansko želela sporočiti.
Sicer objavljaš spontano ali prej dobro razmisliš o tem?
Vedno spontano. Taka sem. Nepremišljena Petra. (smeh)
V preteklosti si že večkrat dokazala, da se ne bojiš nobene 'tabu' teme. Tako si povsem iskreno spregovorila tudi o celulitu in fotografijah na družbenih omrežjih, ki ne prikazujejo realne slike. Bi morale ženske o takšnih stvareh še več govoriti?
Mislim, da ja. Predvsem pa tiste, ki to obtožujejo in še vedno pravijo, da morajo vsi izgledati tipi-topi, sprejeti, da samo skrb za svoje telo v življenju ni realen vsakdan. Ni to, kar nas bo osrečilo.
Se ti zdi, da smo ženske preveč obremenjene s svojim videzom?
Vsi smo. Tudi moški. Na srečo čez čas začnemo sami sebe bolj ceniti in na to gledati drugače. Z leti se vrednote spreminjajo. Nimam 50 let izkušenj, ampak govorim, da že pri svojih 29 letih vidim razliko glede na svoja 20. leta, ko sem razmišljala samo o hrani in treningih ter videzu nasploh.
Kot sva že omenili, je bil prav celulit povod za to, da si sama začela trenirati ... Kako se je tvoj pogled na celulit spremenil skozi leta?
Vem, zakaj je tu, in vem, kako bi se ga lahko znebila. Hkrati se pa zavedam, da bi za to potrebovala ogromno časa in energije, ki se mi je zdaj ne zdi smiselno izgubljati za to. Vem, da sem zdrava, da se gibam vsak dan, da jem zdravo. Hkrati imam uspešno podjetje, sem mama, žena, online trenerka … Ko sem bila 100-% v tem, da naredim spremembo, je prišla. Zdaj teh svojih 100 % delim z drugimi prioritetami, ki me bolj osrečujejo kot to, da bi bila brez celulita.
Kaj bi danes sporočila sebi v najstniški letih?
Da vse mine. Ker res.
Sicer si tudi mamica. Se je tvoj odnos do telesa po porodu spremenil? Si morda zdaj manj zahtevna do njega?
Uf, to, da sem mama, me je spremenilo, ne samo v odnosu do telesa. To je bil samo del. Kot sem omenila, prioritete se spremenijo, svet vidiš drugače. To lahko potrdi vsaka mamica.
Glede na to, da si veliko v stiku z mladimi dekleti, ki želijo izklesati svoje telo ... Kakšne so po navadi njihove želje in pričakovanja? So realna?
V večini primerov mojih punc, ja. So realna. Ker mi sledijo in verjamejo ravno zato, ker je moje sporočilo vedno realno. Tiste, ki imajo previsoka pričakovanja oziroma od svojega telesa želijo preveč, se v mojih programih tako ali tako ne vidijo. Če pa slučajno kdaj naletim na tako željo, jo hitro postavim na realna tla. Vse se da, če se hoče! Kako bo telo reagiralo v ekstremih, pa je vprašanje. Na neki točki se nam bo začelo maščevati.
Katere so nasploh največje napake, ki jih delajo, ko se odločijo shujšati in izklesati telo?
Prehude diete, pretiravanje s treningi (2-krat dnevno in več), previsoki cilji. Diete z restrikcijami določenih živil, samo zato, da posameznik shujša.
Kako bi tiste, ki so zadnjih nekaj tednov ali celo mesecev preležali na kavču, motivirala, da začnejo migati?
Jaz bi jih težko. To morajo narediti sami. Motivacija je v nas samih, zunanji dejavnik je lahko vodilo samo kratek čas. Sami morajo vedeti, da je to dobro za njih in da si z lenobo ne delajo usluge ne sebi, ne svojemu zdravju.
Se ti zdi, da bodo vadbe prek spleta tudi v prihajajočih mesecih pridobile na priljubljenosti, glede na situacijo s koronavirusom?
Odkrito, ne vem. Mislim, da ne. Da bodo kvečjemu zgubile. Na začetku je bil bum, ker so se vsi ustrašili zaprtja fitnesov. Zdaj to na žalost postaja naš vsakdan.
Pa je takšna vadba lahko enako učinkovita kot vadba v živo?
Spet je od posameznika odvisno, če zna poslušati svoje telo in trenerja, ki vadbo vodi. Večkrat opazim, da napotka ali opozorila, tudi če ga povem 30-krat, ne bodo slišali vsi. Kar se pa intenzivnosti in rezultatov tiče, ne vidim mej. Kvečjemu obratno. Za manj denarja lahko dobiš vodene vadbe, ki bi čez mesec v živo stale veliko več.
Zdi se mi, da ima marsikatera napačno predstavo o zdravem načinu življenja, sploh pa hujšanju. Da se je treba odreči ogljikovim hidratom, sadju in še marsičemu drugemu. Se motim?
Res je. Zato o tem z veseljem na dolgo in široko razglabljam. Opažam pa že tudi, da se zadeve lepo obračajo. Ljudje se vedno bolj zavedajo, da jih hitre diete in smešna odrekanja ne bodo pripeljali do rezultatov, če pa že, pa kratkoročnih.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV