V oddaji Štartaj, Slovenija! predstavljaš prehransko dopolnilo Kolagen Shot. Sicer si tam že povedala, kaj je kolagen in zakaj ga potrebujemo, pa vendar na kratko: komu bi ga priporočila?
Vsem po 20. letu. Telo sčasoma neha proizvajati kolagen, to se zgodi med 20. in 25. letom, zato naj ga pijejo tisti, ki jim je videz pomemben (smeh). Sicer pa kolagen ni samo za lepoto, najdemo ga tudi v sklepih, hrustancu, vezeh, kitah, mišičevju. Lahko se ga dobi tudi s hrano, a malce težje, kot če ga preprosto popiješ v obliki prehranskega dopolnila.
Kakšni so opozorilni znaki, ki sporočajo, da je čas za uživanje kolagena?
Gube (smeh). Največkrat se pojavijo krhki nohti, lasje … Razlika se najbolj pozna po dopolnjenem 30. letu, ko naj bi bil padec kolagena že za 1,5 % vsako leto. Koža je tanjša, lasje so bolj suhi. Je pa res, da moško telo dlje proizvaja kolagen kot žensko.
Anji je en telefonski klic zamajal temelje. Toda ...
Izdelek si naredila iz lastne potrebe po dolgoletnih težavah z bulimijo. Kako si premagala te težave?
Zdravila sem se na razne načine. Bila sem v bolnišnici, štiri mesece na adolescentni psihiatriji, tri mesece na enoti za motnje hranjenja, hodila sem na različne delavnice. Ves čas sem nekaj delala, da nisem zapadla v depresijo in takšno početje, a mi uradna medicina ni pomagala. Pozneje pa sem si pomagala sama z afirmacijami, pomagale so mi tudi knjige, kot sta Skrivnost in Življenje je tvoje. Ko sem bila že boljša, sem uporabljala tudi alternativne tehnike, kot so tapkanje, v zadnjem času tudi access consciousness, to je tehnika, ki mi pomaga. Sicer sem zdaj v redu, nimam težav. Včasih sicer sama sebe sprašujem, zakaj vedno nekaj potrebujem, da sem v redu, a ko se pogovarjam z ljudmi, vidim, da vsak nekaj potrebuje. Zakaj bi se mi to zdelo narobe? Ko pogledam svoje življenje, gre samo navzgor, zato verjamem, da vse te tehnike pomagajo. Dandanes smo bombardirani z vsem, s telefoni, z delom, tehnologijo, in to mi pomaga, da sem bolj v stiku s sabo, posledično pa sem boljša tudi pri delu.
Kako prepoznati opozorilne znake, da nekdo v naši okolici trpi za bulimijo?
Imam neki senzor, ker to hitro prepoznam (smeh). Kadar koli začnem o tem govoriti, se najde kakšna punca, ki je prav tako trpela za to motnjo. Pogosto se vidi po prstih zaradi zob, bezgavke na vratu so bolj otečene, obraz je zaradi zastajanja vode zabuhel. Ko se s človekom pogovarjaš, veš.
Potem bi rekla, da je več tega, kot si morda mislimo?
Ja, tega je ogromno. Ampak o tem se ne govori. Tudi zdaj, ko so ljudje spoznali mojo zgodbo, so presenečeni, celo tisti, ki so za to vedeli. Ravno pred kratkim sem govorila z žensko iz kraja, kjer sem živela prej, in je bila presenečena, da sem govorila o tem, saj se o bulimiji ne govori. Bila je zgrožena in me vprašala, kaj bo mami rekla. O takih stvareh ni najlaže govoriti, a ravno v tem je težava. Če bi se o tem več govorilo takrat, ko sem to začela početi sama, bi moja bolezen trajala veliko manj časa ali pa se sploh ne bi razvila. Že v gimnaziji sem imela štiri sošolke, ki so prav tako trpele za bulimijo. Meni o tem ni težko govoriti, veliko pa je takih, ki poznajo mojo zgodbo, pa sprva niso povedale, da so tudi one trpele za enako motnjo. To je sramotno početje v tej družbi.
Tabu?
Ja. Še vedno se ne gleda kot na bolezen. Starši so mi pomagali, ampak oče je bil vedno prepričan, da je težava zgolj v hujšanju. Ni razumel. Ja, velik tabu je in želim si, da bi se o tem govorilo več. Marsikdo me je vprašal, ali se zavedam, da mi ta zgodba lahko prinese tudi drugačne priložnosti, in to bi mi bilo pravzaprav všeč, ker bi rada delala s tem.
Sama zelo dobro veš, da je včasih treba zares malo, da nas komentarji okolice dotolčejo. Kako to preprečevati pri otrocih?
To ti meni povej (smeh). Šla sem čez ogromno opazk, pa ne vem, kako. Zelo je težko. Mislim, da je najpomembnejše, da se pogovarjamo, da pridobiš zaupanje otroka in tako lahko najbolj pomagaš.
Od kod torej lahko črpamo samozavest, kako odkrijemo svojo lepoto?
To naj bi dobili od staršev, ženske predvsem od svojih mam. Ne vem, treba je delati tisto, kar te veseli, in biti z ljudmi, ki jih imaš rad. Največ se da pa v zvezi s tem narediti v otroštvu.
Dandanes tudi zahvaljujoč kolagenu živiš zdravo in polno življenje. Bi rekla, da ima tvoja preteklost še kakšen vpliv na današnje življenje?
Zdaj gledam, da ima preteklost samo pozitiven vpliv na sedanjost, saj se še zdaj pogosto zavem, kako je bilo včasih, ko sem šla na dopust s prijatelji. Razmišljala sem le to, kako bom v skupni kuhinji lahko opravljala to svoje nažiranje in posledično bruhanje. Vsak dan se zavem, kako je dobro, da ne počnem več tega. Dobro je tudi to, da je nastal ta izdelek, saj ne vem, ali bi se to zgodilo brez bulimije. Tudi živilsko tehnologijo sem šla študirat zaradi bulimije. Mogoče bi bilo boljše, če bi šla psihologijo (smeh), ampak vseeno se mi zdi pomembno, da veliko vem o hrani. V tem sem videla prednost in fakulteta mi je bila všeč, življenjska.
Kolagen Shot je bil na voljo že pred oddajo Štartaj, Slovenija!. Kakšni so bili prvi odzivi?
Ja, res je. Razvila sem ga zaradi sebe, potem pa se je brat v podjetju, kjer je bil zaposlen, zmenil, da zaženejo proizvodnjo za zgolj 300 kosov. Res je imel super direktorja (smeh). Več si sprva nisem upala naročiti. Nisem imela nobenih oglasov, samo objavljala sem na družbenih omrežjih, prodaja pa je stekla od ust do ust. Naslednje naročilo je bilo že 1500 kosov.
Imaš zdaj že kakšne odzive novih strank, ki so te spoznale s pomočjo oddaje?
Ja, ravno včeraj je ena uporabnica objavila fotografijo, kako ji poganjajo majhni laski (smeh). Nekaj žensk mi je napisalo, da opazijo spremembe na nohtih, drugače pa moram priznati, da Slovenke niso vajene pisati pohval. Na Hrvaškem imam prav tako spletno trgovino, kjer vsakodnevno dobim vsaj dva pozitivna odziva, tukaj pa zelo težko dobim odgovor. Pri rednih strankah, za katere verjamem, da so zadovoljne, saj sicer ne bi naročale, sem poskušala dobiti kakšen odgovor, pa ni bilo nič. Prijatelji in sodelavci pa povejo, opažam, da tudi moški prej opazijo razliko, saj večina ne uporablja kakšnih drugih lepotnih izdelkov, zato tako hitreje vidijo spremembo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV