čičerika

Tako lahko s prehrano podprete svoj imunski sistem
Imunski sistem predstavlja obrambni mehanizem našega telesa in deluje precej kompleksno. Ne bori se le proti dnevni izpostavljenosti pred različnimi škodljivci, kot so virusi, bakterije, glivice in paraziti, ampak odreagira na vsak tujek, ki pride v naše telo, tudi tistega, ki ga vnašamo zavestno: hrano, aditive in podobno. Alergija npr. predstavlja pretiran odziv imunskega sistem na vnos določene hrane in to je neželena reakcija našega imunskega sistema. Ob vstopu škodljivih mikroorganizmov, kot je npr. prehlad ali gripa, pa reakcijo želimo, saj nas ta obvaruje.

Ta živila so dokaz, da so ogljikovi hidrati lahko zelo zdravi
V zadnjih nekaj letih so ogljikovi hidrati dobili slab glas. Ljudje jih pogosto povezujejo s povečanjem telesne teže, sladkorno boleznijo tipa 2 in številnimi drugimi zdravstvenimi težavami.

Mineral, ki je pomemben tudi za nego kože
Cink je v zadnjih letih, ko je krepitev imunskega sistema postala prioriteta, eden najbolj opevanih mineralov. Kljub temu, da ga potrebujemo v majhnih količinah, je zelo pomemben.

Niso vsi ogljikovi hidrati slabi
Čeprav se tisti, ki bi radi izgubili kakšen odvečen kilogram, ogljikovih hidratov pogosto izogibajo, so ti zelo pomembni za optimalno zdravje in uravnoteženo prehrano. Telesu služijo kot najpomembnejši vir energije, telo jih namreč hitreje uporabi za vir energije kot beljakovine in maščobe.

Ogljikovi hidrati niso tako škodljivi, kot si mislite
Čeprav so rafinirani ogljikovi hidrati lahko škodljivi, če jih uživamo v prevelikih količinah, so polnovredna živila vir ogljikovih hidratov, ki so neverjetno zdravi. Pravzaprav veliko najbolj zdravih živil na svetu vsebuje kar precej ogljikovih hidratov.

Top ideje za okusne zelenjavne namaze
Ne glede na to, ali organizirate prigizke za prijatelje, morda celo piknik ali pa želite zgolj na hitro pripraviti okusen in hranljiv obrok zase in svoje bližnje, najrazličnejši namazi so zagotovo nepogrešljiv spremljevalec vsake pogostitve. Da pa ne boste vedno znova v dilemi, katere namaze ponuditi, da bi zadovoljili brbončice tudi najbolj zahtevnih gostov in tistih, ki se izogibajo mesu, vam v nadaljevanju ponujamo nekaj idej za božanske zelenjavne namaze, nad katerimi bodo brez dvoma navdušeni tudi zagriženi mesojedci.

8 super zdravih živil, ki jih obožujejo celo nutricionisti
Namesto da razmišljamo o tem, česa ne smemo jesti, se je veliko bolje posvetiti tistim živilom, ki bodo našim obrokom dodala določeno vrednost, vsaj tako menijo nutricionisti.

Kruh, ki ga lahko jeste, če ste na LCHF dieti
Če ste se tudi ve pred kratkim odločile, da odvečne kilograme poskusite izgubiti s pomočjo trenutno zelo priljubljene LCHF diete, ali pa o tem razmišljate, potem verjetno veste, da so ogljikovi hidrati dovoljeni le v majhnih količinah. Kar med drugim tudi pomeni, nič kruha! K sreči obstajajo okusne in zdrave alternative, kot je mandljev kruh.

Idealen način prehranjevanja po 40. letu
V času periomenopavze in menopavze pride do marsikaterih sprememb v telesu, zato je pomembno, da v tem obdobju primerno prilagodimo tudi svojo prehrano. Kako? Razkrivamo v nadaljevanju.

Koliko magnezija potrebuje naše telo po 40. letu?
Ste vedeli, da je magnezij eden najpomembnejših mineralov za naše telo? Tega večnamenskega minerala organizem ne more proizvesti sam, zato je na pragu menopavze priporočljivo povečati dnevni vnos.

Najboljši viri rastlinskih beljakovin in zakaj so odlična izbira
Ko pomislimo na beljakovine, imamo najpogosteje v mislih mlečne izdelke in meso, kot je perutnina. Toda ali ste vedeli, da je lahko tudi zelenjava odličen vir tega vitalnega hranila? Od stročnic, kot sta leča in čičerika, do oreščkov, semen in polnozrnatih žit, rastlinske beljakovine ponujajo široko paleto možnosti. Ta živila pa niso le bogata z beljakovinami, ampak so tudi zakladnica osnovnih vitaminov, mineralov in vlaknin.

Zdrava sezonska živila, ki bi jih morali jesti jeseni
Pred nami so hladnejši in krajši dnevi, ko naš imunski sistem lahko oslabi. Zato je zelo pomembno, da v prihajajočih mesecih poskušamo uživati čim več sezonskih živil, sveže zelenjave in sadja, v svoj vsakdan vnesti vsaj pol ure telesne aktivnosti, si redno umivati roke in skrbeti za higieno ter seveda poskrbeti za zadostno količino spanca. V nadaljevanju se bomo osredotočili na enega izmed teh dejavnikov, in sicer zdravo in uravnoteženo prehrano.

Zakaj so pomembne in kako pomagajo pri hujšanju?
Stročnice so eno tistih živil, ki v telesu nekaj časa pustijo občutek sitosti. Z njimi boste v telo vnesli veliko potrebnih hranil. Fižol, grah, arašidi, čičerika in ostale stročnice so lahko super izbira za hiter in enostaven prehod k izboljšanju vaše prehrane in telesne teže.

Živila, ki povzročajo vetrove
Tudi živila, najbolj bogata s hranili, lahko povzročajo občutek napihnjenosti in težave z napenjanjem in vetrovi. Če je to nekaj, kar vas pogosto muči, in se sprašujete, zakaj, je morda krivo eno od naslednjih petih živil.

Vadba, ki je najboljša za kurjenje maščob
Lahko pojemo za enako kalorij zelenjave in beljakovin ter enako kalorij slaščic za iste učinke? Ali je razlika, če nekaj pojemo zjutraj ali pozno zvečer? Pomaga, če se odrečemo večerji? Kakšna vadba je za ženske najboljša za kurjenje maščob in za hujšanje? Kolikokrat tedensko bi morale telovaditi in koliko minut za najboljši učinek? Odgovarja strokovnjak Mario Sambolec.

To je trenutno največji lepotni hit
Ženske si želimo kar se da dolgo ohraniti mladosten videz. Zato ni nič čudnega, da ves čas iščemo lepotne trike, s katerimi bi preprečile kakšno gubico, učvrstile kožo in poskrbele za njen sijoč videz. K sreči obstajajo številni kozmetični izdelki, med katerimi so tudi pomlajevalne kreme, ki pri tem pomagajo. Ena izmed glavnih sestavin, ki se skriva v njih, so tudi peptidi, ki so kot sveti gral, ko gre za lepo kožo. Imajo namreč številne pozitivne učinke, zaradi katerih so jih v svojo lepotno rutino vključile številne pripadnice ženskega spola.

Ketogena dieta: vse, kar morate vedeti
Ketogena oziroma dieta LCHF še naprej ostaja ena izmed najbolj priljubljenih diet na svetu in prepričani smo, da ste tudi vi že veliko slišali in prebrali o njej, morda ste jo tudi že preizkusili. In čeprav ima keto dieta številne pozitivne lastnosti, ima lahko tudi nekaj slabosti, zlasti če je ne izvajate pravilno. Če so namreč vir maščob predvsem nezdravi viri, se posameznik izpostavlja tveganju za dolgoročne zdravstvene posledice. Kaj dieta LCHF je, katera živila so dovoljena in katera ne, za koga je primerna in kakšni so lahko njeni negativni stranski učinki, si preberite v nadaljevanju.

Volumetrična dieta: kako manj jesti in ohranjati sitost
Volumetrična dieta stremi k temu, da vam pomaga ohranjati občutek sitosti in na tak način spodbuja izgubo teže. Prednost daje nizkokalorični hrani z visoko vsebnostjo vode in hranil. Preverite, kaj lahko pri tej dieti jeste in kaj bo treba izločiti iz jedilnika.

Kaj je mikrobiomska dieta?
Mikrobiomska dieta je trifazni prehranjevalni režim, katerega glavni namen je pomagati pri izgubi teže z obnovitvijo zdravja črevesja. Temelji na ideji, da uživanje prave hrane pomaga ohranjati zdrav črevesni mikrobiom, kar je pomembno za vaše splošno zdravje.

Pomagajo izboljšati prebavo in imunski sistem
Probiotiki vsebujejo žive organizme, večinoma bakterije in glive, ki pomagajo pri prebavi. Uporabljajo jih za lajšanje določenih prebavnih težav in na splošno za izboljšanje prebave. Nekatere oblike probiotikov lajšajo drisko ali sindrom razdražljivega črevesja, namreč probiotiki v nekaterih fermentiranih živilih, kot je kefir, pomagajo vzpostaviti ravnovesje bakterij v črevesju.

Fodmap dieta: kaj to je in kako deluje?
Ste že slišali za FODMAP dieto? Gre za trenutno eno najbolj iskanih diet, ki jo priporočajo predvsem tistim, ki imajo sindrom razdražljivega črevesja ali težave s prebavo. Temelji na omejevanju določenih živil, ki povzročajo prebavne simptome, kot so vetrovi, driska, napenjanje, zaprtje in bolečina v trebuhu.

Super nasveti za ohranjanje mladostnega videza
Kolagen je glavna sestavina naše kože in vse že dobro vemo, da pomanjkanje le-tega pospešuje nastajanje gub, povešeno in upadlo kožo, izpadanje las, krhkost nohtov ter na splošno staranje našega videza. Tega pa si nobena od nas ne želi, zato je dobro vedeti, kako lahko same spodbudimo nastanek kolagena in ohranimo mladosten videz.

Lepotna skrivnost, na katero prisegajo številne Slovenke
Naj si priznamo ali ne, predvsem ženske se težko sprijaznimo s spremembami, ki jih prinesejo leta. Če smo v dvajsetih prekipevale od energije in je bil utrujen obraz v ogledalu predvsem posledica prekrokanih oči, nekje po tridesetem začnemo opažati, da niti dolg lepotni spanec niti debela plast pudra ne izbrišeta gubic z obraza. Čvrstost in sijaj počasi izgubljajo tudi nohti in lasje, slednji celo vse pogosteje izpadajo, trdovraten celulit je bolj viden in ga ne odpravi nobena čudežna krema, za piko na i pa tudi celotno naše telo ni več čvrsto in vitalno brez pretiranega truda. V nadaljevanju preverite, kako ohranjati mladosten videz tudi v bolj zrelih letih.

Kaj jesti za večerjo, če želite shujšati?
Kaj naj jemo za večerjo in česa ne, če želimo izgubiti kilograme in če se hočemo dobro naspati? Je res, da popoldne ne smemo jesti sadja? Kdaj naj nazadnje jemo pred odhodom v posteljo?

Viri vlaknin, ki pospešujejo prebavo in pomagajo ohranjati zdravo težo
Verjetno je vsak že kdaj dobil nasvet 'Jej več vlaknin'. Pa veste, zakaj so vlaknine tako koristne in zakaj je ključnega pomena, da so del vašega prehranjevanja? Razkrivamo, koliko prehranskih vlaknin potrebujete, katera živila jih vsebujejo ter kako jih dodati obrokom in prigrizkom.

Se ne morete upreti sladkorju? To je rešitev!
Pozdravljena ga. Tamara, na vas se obračam po vseh izčrpnih dietah, ki sem jih že preizkusila v življenju. Ne mine dan, da ne bi mislila kako shujšati. Vse sem že preizkusila, nič jest, malo jest, samo dopoldan, telovadba z osebnim trenerjem, vse in nič mi ne pomaga. Visoka sem 171 cm in imam 64 kg, od tega imam 45 kg samo v hrbtu in trebuhu. (smeh) Zelo sem žalostna, ker imam trebuh, ki ne gre in ne gre proč. Sicer imam 2 otroka. Kaj bi mi pomagalo? Moram pa reči, da sem zelo sladkosneda. Zjutraj za zajtrk pojem čokolešnik z vodo in riževim mlekom, čez 2 urici že iščem sladko ali ploščico z mandeljni in medom, ali beljakovinsko, ali kakšen kos prepečenca in sira. Čez 2 urici je že kosilo, ki pa ni velik obrok. Raje pojem malo manj samo, da potem takoj kaj sladkega pojem. Spet kakšen piškot ali pet, kakšna čokolada in ne neham jesti dokler vse ne pojem. Čez 2 urici spet iščem sladko in večerja ena malenkost, kakšni krekerji s salamo ali sirom, ali kar sami in že iščem spet sladko. In tako se zaključi moj dan. Sladkemu se ne morem odreči, sem pa 2 meseca poskušala čisto brez sladkorja pa tudi nisem šla niti deko dol. Kaj lahko naredim, prosim pomagajte mi! Hvala že v naprej za odgovor in vam želim še naprej vse dobro. Lp, Saša

Je belo meso res bolje uživati kot rdeče?
Zakaj je belo meso bolj priporočljivo uživati kot rdeče, kaj je bolje – piščančje ali puranje meso, koliko ga dnevno zaužiti in kako nadomestiti vnos beljakovin, če ne jeste živil živalskega izvora? Odgovarja klinični dietetik in športni nutricionistLuka Roter, mag. dietet., CISSN.

Vitamini, ki jih potrebujete za močan imunski sistem
Prehranska strokovnjakinja Alja Dimic poudarja, da je v času prehlada in gripe zelo pomembno, da zaužijemo veliko ekološko in lokalno pridelane hrane, ki je bogata z vitamini in minerali. To je namreč eno ključnih pravil, ki bi se jih morali držati, če želite zdrav in močan imunski sistem.

Kako načrtovati obroke?
Načrtovanje obrokov vnaprej je ključno, če se želite prehranjevati zdravo in uravnoteženo ali izgubiti kakšen odvečen kilogram. Obenem vam bo pomagalo, da se boste izognili vprašanjem, kot je 'Kaj jesti za večerjo', in se izognili situacijam, ko vam zmanjka časa za pripravo obroka.

Kolagen: zakaj ga uživati in kakšni so znaki pomanjkanja
Večja je gostota in kakovost kolagenskih vlaken, bolj je koža čvrsta in napeta. Upad gostote kolagena se prične po 25. letu starosti, nanj pa zelo vpliva tudi vsakodnevna izpostavljenost UV sevanju. Kolagen bo nahranil vašo kožo od znotraj, ohranjal vaše sklepe zdrave in poskrbel za lepše lase in nohte in celostno pomlajevanje, saj je v našem telesu prisoten v veliki količini. Je najbolj razširjen strukturni protein, prisoten v vseh notranjih organih.