čustvena nezrelost

Takšne so po značaju ženske v znamenju raka
Rakica je izjemno občutljiva, nežna, romantična, skrbna, ustvarjalna, strastna, mirna, intuitivna in domiselna.

Ste prepričani, da se ne sabotirate v odnosih?
Želimo si lahko marsikaj: ljubezni, lepih odnosov in izpolnjenega življenja, a to še ne pomeni, da smo temu tudi kos. V ozadju so lahko ovire, ki jih ne zmoremo premostiti, pa najsi bo to negotovost, težave s samopodobo, nezaupanje, tesnoba, čustvena nezrelost, strah, ki je močnejši od nas in podobno. Tako se že vnaprej obsodimo na ljubezensko zgodbo o neuspehu, saj nočemo okusiti sreče, ki bi jo lahko izgubili in bi potem samo še bolj trpeli. V naših mislih je toliko razlogov, ki jih nosimo v sebi, zakaj nam ne bo uspelo, ker verjamemo, da nismo dovolj dobri, zato ne zmoremo biti srečni.

7 znakov, ki razkrivajo, da se upira temu, kar čuti do vas
Moški, taki in drugačni, a še vedno mnogi med njimi prestrašeni, kadar gre za razmerja. Želijo si vznemirjenja, divjih voženj in svobode, hkrati pa globoko v sebi hrepenijo po ljubeči ženi, otrocih ter po toplemu domu. Ampak vsega ne moremo imeti in odločitve so tiste, ki se jih bojimo, še posebej, če vemo, da nam bodo spremenile življenje.

Ste v razmerju s čustveno nezrelo osebo?
Vsak od nas je kdaj navihan, nagajiv, zabaven, naiven, trmast, neodgovoren in še in še, a v odrasli dobi se od nas pričakuje tudi neka resnost, vsaj kar se tiče pomembnejših področij. To pomeni, da znamo uravnavati svoja čustva, smo kos številnim zadolžitvam in obveznostim ter smo sposobni vzpostavljati partnerske odnose. Vseeno pa se v zadnjem času vse več govori o čustveni nezrelosti, saj mnogi ne znajo ali ne zmorejo delovati v globljih odnosih. O tem smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič.

Razlogi, zakaj se spuščamo v odnose z zasedenimi partnerji
Večina nas sanjari o ljubezni, ki ne vključuje tretje osebe, kljub temu pa se mnogim zgodi, da se zapletejo, včasih nehote, spet drugič povsem zavestno, v odnos z osebo, ki že ima nekoga, torej drugega partnerja. V tem primeru dvome in pomisleke zamenja upanje, da se bo scenarij odvil po naših željah in tako se lahko hitro znajdemo v ljubezenskem trikotniku, kjer bomo več ali manj deležni samo drobtinic ljubezni. Samo upanje v srečen konec v teh primerih ni dovolj, a je vseeno dovolj, da v svoje življenje vzamemo tudi tiste, za katere vemo, da z njimi ne bomo dobili tega, kar si želimo – ekskluzivno ljubezen. O tem, zakaj pristajamo na manj, ko vstopamo v odnose z zasedenimi partnerji, smo se pogovarjali tudi s terapevtko Tino Korošec.

7 ključnih lastnosti digitalne zlorabe v partnerskem odnosu
Sodobna tehnologija je močno posegla v vsa področja našega življenja, vključno s partnerskimi odnosi. Čeprav se na prvi pogled zdi, da se veliko govori in ozavešča o nasilju v ljubezni, pa se vse premalo zavedamo digitalnega nasilja, ki pogosto ostaja prezrto, neprepoznano, zanikano. Digitalna zloraba je vrsta čustvene zlorabe, zato je pomembno, da v odnosu znamo prepoznati takšno vedenje in ga tudi pravočasno zaustaviti. Predstavljamo vam 7 ključnih lastnosti, ki so značilne za tovrstne zlorabe. In kar je zelo pomembno – nikoli ne dopustite, da bi vam partner kratil svobodo na spletu, omejeval stike s prijatelji in imel nadzor nad tem, kaj objavljate ter komu delite všečke.

Dobri stari časi, ko se ljudje niso ločevali, niso bili tako dobri, kot si mislimo.
Danes je nekaj povsem običajnega, da odidemo iz odnosov, ki nam niso po godu, včasih za to obstajajo utemeljeni razlogi, še večkrat pa iščemo samo izgovor. Aleksandra Klopčič: »Ljudi ni strah bližine, ponavadi po njej hrepenijo, v sebi se pa počutijo tako boleče nesprejemljive, da so prepričani, da je nemogoče, da bi jim kak trajni odnos dejansko uspel. Tej bolečini se je mogoče relativno elegantno izogniti, če odnose dovolj hitro zapustimo.« Več o tem si lahko preberete v pogovoru z zakonsko in družinsko terapevtko.