žita

Ta živila so dokaz, da so ogljikovi hidrati lahko zelo zdravi
V zadnjih nekaj letih so ogljikovi hidrati dobili slab glas. Ljudje jih pogosto povezujejo s povečanjem telesne teže, sladkorno boleznijo tipa 2 in številnimi drugimi zdravstvenimi težavami.

Niso vsi ogljikovi hidrati slabi
Čeprav se tisti, ki bi radi izgubili kakšen odvečen kilogram, ogljikovih hidratov pogosto izogibajo, so ti zelo pomembni za optimalno zdravje in uravnoteženo prehrano. Telesu služijo kot najpomembnejši vir energije, telo jih namreč hitreje uporabi za vir energije kot beljakovine in maščobe.

Ogljikovi hidrati niso tako škodljivi, kot si mislite
Čeprav so rafinirani ogljikovi hidrati lahko škodljivi, če jih uživamo v prevelikih količinah, so polnovredna živila vir ogljikovih hidratov, ki so neverjetno zdravi. Pravzaprav veliko najbolj zdravih živil na svetu vsebuje kar precej ogljikovih hidratov.

Osebna trenerka razkriva resnico o ogljikovih hidratih
"Ogljikovi hidrati seveda niso nič slabega, dokler niso v škatli, vrečki, ovitku ... Torej niso v obliki procesirane hrane. Kakovost ogljikovih hidratov je torej zelo pomembna, saj je konec dneva/tedna/meseca pomembno, kako se vi počutite in kakšno je vaše fizično stanje. Če ste uživali ogljikove hidrate iz čokolade, je velika razlika, kot če ste jih uživali iz žitaric," pojasnjuje osebna trenerka in specialistka športne prehrane Alenka Zakojč. V nadaljevanju si preberite, kateri ogljikovi hidrati so dobri in kateri slabi ter kako premagati zasvojenost z njimi.

Preprosto se znebite napihnjenosti
Nezdrava prehrana, hiter tempo življenja, stres in uživanje antibiotikov lahko kaj hitro porušijo našo prebavo. Pojavijo se prebavne težave, kot so napihnjenost, napenjanje in bolečine v trebuhu. Na srečo lahko že z majhnimi spremembami v svojem življenjskem slogu bistveno pripomoremo k urejeni prebavi in se znebimo težav z napihnjenostjo.

Kruh, ki ga lahko jeste, če ste na LCHF dieti
Če ste se tudi ve pred kratkim odločile, da odvečne kilograme poskusite izgubiti s pomočjo trenutno zelo priljubljene LCHF diete, ali pa o tem razmišljate, potem verjetno veste, da so ogljikovi hidrati dovoljeni le v majhnih količinah. Kar med drugim tudi pomeni, nič kruha! K sreči obstajajo okusne in zdrave alternative, kot je mandljev kruh.

Idealen način prehranjevanja po 40. letu
V času periomenopavze in menopavze pride do marsikaterih sprememb v telesu, zato je pomembno, da v tem obdobju primerno prilagodimo tudi svojo prehrano. Kako? Razkrivamo v nadaljevanju.

Koliko magnezija potrebuje naše telo po 40. letu?
Ste vedeli, da je magnezij eden najpomembnejših mineralov za naše telo? Tega večnamenskega minerala organizem ne more proizvesti sam, zato je na pragu menopavze priporočljivo povečati dnevni vnos.

Slovenka o življenju na svoji kmetiji: "Lepo mi je"
Alenka Leber Vračko je ena od sedmih podjetnih kmetov, ki v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju predstavljajo svoje izdelke. Dolga leta je bila sama vodilna na svoji družinski kmetiji, nato pa je vodilni položaj prepustila hčerkama, sama pa je našla novo poslanstvo pri ustvarjanju inovativnega izdelka, s katerim želi vse spodbuditi k bolj trajnostnemu razmišljanju in načinu življenja.

Kaj so makrohranila in kako jih vključimo v svojo prehrano?
Zagotovo ste že slišale za makrohranila oz. makrohranilne snovi, ki veljajo za ključne gradnike naše prehrane. O njih smo poklepetali z diplomirano dietetičarko in prehransko svetovalko Katjo Simić, ki nam je zaupala, zakaj so makrohranila pravzaprav tako zelo pomembna za naše telo, kako jih lahko vključimo v svojo prehrano ter kako lahko uravnoteženo uživanje makrohranil prispeva k boljšemu nadzoru telesne mase.

Najboljši viri rastlinskih beljakovin in zakaj so odlična izbira
Ko pomislimo na beljakovine, imamo najpogosteje v mislih mlečne izdelke in meso, kot je perutnina. Toda ali ste vedeli, da je lahko tudi zelenjava odličen vir tega vitalnega hranila? Od stročnic, kot sta leča in čičerika, do oreščkov, semen in polnozrnatih žit, rastlinske beljakovine ponujajo široko paleto možnosti. Ta živila pa niso le bogata z beljakovinami, ampak so tudi zakladnica osnovnih vitaminov, mineralov in vlaknin.

Dieta, ki vam bo podaljšala življenje
Raziskava je pokazala, da lahko harvardska dieta podaljša vaše življenje za kar 20 odstotkov. Kakšna je harvardska dieta, kako je videti tipičen obrok in kakšne so prednosti takšnega načina prehranjevanja, si preberite v nadaljevanju.

Viri vlaknin, ki bi jih morali redno uživati
V današnjem hitrem tempu je ohranjanje zdravega načina življenja ključnega pomena. Medtem ko se mnogi osredotočajo na makrohranila, kot so beljakovine in maščobe, pomen prehranskih vlaknin pogosto ostane neopažen. Vlaknine so namreč bistvena sestavina uravnotežene prehrane, saj nudijo številne koristi.

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?
Kako med menstrualnimi ciklusi prilagoditi prehrano, gibanje in aktivnosti, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Dieta za želodec: kaj jesti in česa ne?
Prebavne težave, kot so zgaga, napenjanje, bolečine v trebuhu in težko prebavljanje, so pogoste težave, s katerimi se spopada veliko ljudi. Za lajšanje teh težav in ohranjanje zdrave prebave je pomembno sprejeti ustrezno prehrano. Kako lahko dieta za želodec pomaga pri izboljšanju prebavnega zdravja, katere vrste hrane je treba uživati in katerih se je bolje izogibati?

Kakšno vlogo ima linolna kislina pri zdravju kože?
Linolna kislina je ena izmed esencialnih maščobnih kislin in ima izjemno pomembno vlogo pri ohranjanju zdrave kože. Je učinkovito sredstvo za obnovo kožnih celic, je antioksidant, nekatere študije pa celo dokazujejo, da se odlično obnese pri osebah, ki imajo težave z razbarvano in razdraženo kožo.

Zdrava sezonska živila, ki bi jih morali jesti jeseni
Pred nami so hladnejši in krajši dnevi, ko naš imunski sistem lahko oslabi. Zato je zelo pomembno, da v prihajajočih mesecih poskušamo uživati čim več sezonskih živil, sveže zelenjave in sadja, v svoj vsakdan vnesti vsaj pol ure telesne aktivnosti, si redno umivati roke in skrbeti za higieno ter seveda poskrbeti za zadostno količino spanca. V nadaljevanju se bomo osredotočili na enega izmed teh dejavnikov, in sicer zdravo in uravnoteženo prehrano.

Pantotenska kislina je ključna pri ohranjanju zdrave kože
Pantotenska kislina, znana tudi kot vitamin B5, je večnamensko hranilo, ki ima ključno vlogo pri različnih biokemičnih procesih v našem telesu in je pogosto v senci svojih bolj znanih vrstnikov. Od proizvodnje energije do ohranjanja zdrave kože, od sinteze pomembnih molekul do podpore živčnega sistema, pantotenska kislina tiho, a nepogrešljivo prispeva k našemu splošnemu dobremu počutju.

Živila, ki bi jih morale jesti ženske po 40. letu
Zdrava, uravnotežena in raznolika prehrana je ključ do dobrega počutja in veliko energije ter vzdrževanja primerne telesne teže. A vendar ni nujno, da bodo živila, ki so bila za vas najboljša v vaših 20. letih, optimalna tudi po vašem dopolnjenem 40. ali 50. letu starosti. Z leti se namreč spreminjamo, nihajo nam hormoni, znižuje se kostna gostota, upada mišična masa, upočasnjuje se presnova in dogajajo se tudi druge telesne spremembe.

Ali so beljakovine res tudi za hujšanje?
V svojem prizadevanju za izgubo odvečnih kilogramov se pogosto osredotočamo na štetje kalorij in izločanje določenih skupin živil. Toda ali ste kdaj razmišljali o vlogi beljakovin pri doseganju svojih ciljev? Ta skromna makrohranila igrajo ključno vlogo pri uravnavanju telesne teže in razumevanje njihovega vpliva lahko olajša vašo pot do zastavljenega cilja in bolj zdravega načina življenja.

6 močnih vitaminov, ki jih potrebuje vaša koža
Vse si želimo sijoče, brezhibne kože, ki bi se lahko kosala s sijem tisočerih sonc, za doseg zdravega sijaja pa niso dovolj le najbolj vroči kozmetični izdelki in pravilna nega kože, ampak tudi vitamini. Ti mali superjunaki imajo lahko namreč čudežen vpliv ne le na vaše splošno zdravje in počutje, ampak tudi na vašo kožo.

Veganstvo: kaj jesti in kakšne so koristi?
Veganska prehrana je postala zelo priljubljena in vedno več ljudi se odloča za veganstvo zaradi etičnih, okoljskih ali zdravstvenih razlogov. Če je pravilno izvedena, ima lahko takšna prehrana številne koristi za zdravje, vključno z izgubo odvečnih kilogramov in izboljšanim nadzorom krvnega sladkorja. Obenem pa prehrana, ki temelji izključno na rastlinski hrani, lahko poveča tveganje za pomanjkanje hranil.

Priljubljena naravna moč za zdravo in sijočo kožo
Vse več žensk daje večji poudarek na naravno nego kože. Kar pomeni, da izbirajo med kremami, serumi in drugimi kozmetičnimi izdelki, ki vsebujejo učinkovite naravne sestavine. Ena takih so tudi fitosteroli, naravne spojine, prisotne v rastlinah, ki so znane po svojih številnih koristih za kožo. V nadaljevanju si preberite, kaj so fitosteroli, kako vplivajo na nego kože in zakaj so pomembni za ohranjanje zdravega in sijočega videza obraza.

Kako zdravi so v resnici riževi vaflji?
V želji po izgubi odvečnih kilogramov marsikatera poseže po riževih vafljih, ki so priljubljena izbira 'zdravega' prigrizka, kadar smo na dieti in pazimo na kalorije. Pa so riževi vaflji res dobra izbira in kaj v resnici vsebujejo?

Ketogena dieta: vse, kar morate vedeti
Ketogena oziroma dieta LCHF še naprej ostaja ena izmed najbolj priljubljenih diet na svetu in prepričani smo, da ste tudi vi že veliko slišali in prebrali o njej, morda ste jo tudi že preizkusili. In čeprav ima keto dieta številne pozitivne lastnosti, ima lahko tudi nekaj slabosti, zlasti če je ne izvajate pravilno. Če so namreč vir maščob predvsem nezdravi viri, se posameznik izpostavlja tveganju za dolgoročne zdravstvene posledice. Kaj dieta LCHF je, katera živila so dovoljena in katera ne, za koga je primerna in kakšni so lahko njeni negativni stranski učinki, si preberite v nadaljevanju.

Kaj je mikrobiomska dieta?
Mikrobiomska dieta je trifazni prehranjevalni režim, katerega glavni namen je pomagati pri izgubi teže z obnovitvijo zdravja črevesja. Temelji na ideji, da uživanje prave hrane pomaga ohranjati zdrav črevesni mikrobiom, kar je pomembno za vaše splošno zdravje.

Kaj se zgodi, če en dan grešite, ko hujšate?
'Cheat day' ali dan, ko lahko grešimo, je med fitnes navdušenci in tistimi, ki sledijo določenemu prehranskemu režimu, zelo priljubljen. To pomeni, da se nekdo ves teden drži stroge diete, razen enega dne, ko si dovoli jesti, kar mu srce poželi. Pica, sladoled, čokolada, brezalkoholne pijače, alkohol ... Kakšen učinek ima 'cheat day' na naš metabolizem? Ali je boljša izbira kot 'cheat meal', ki pomeni, da se pregrešimo le z enim obrokom na dan in kako pametno je to početi, kadar hujšamo? O tem smo se pogovarjali z osebno trenerko Alenko Zakojč.

Prehranske vlaknine: koliko na dan in zakaj?
Prehranske vlaknine, ki jih najdemo predvsem v sadju, zelenjavi, polnozrnatih žitih in stročnicah, so verjetno najbolj znane po svoji sposobnosti preprečevanja ali lajšanja zaprtja. Toda živila, ki vsebujejo vlaknine, lahko prinesejo tudi druge koristi za zdravje – med drugim so tudi učinkovita pomoč pri ohranjanju zdrave telesne teže in zmanjšanju tveganja za sladkorno bolezen, bolezni srca in nekatere vrste raka.

Fodmap dieta: kaj to je in kako deluje?
Ste že slišali za FODMAP dieto? Gre za trenutno eno najbolj iskanih diet, ki jo priporočajo predvsem tistim, ki imajo sindrom razdražljivega črevesja ali težave s prebavo. Temelji na omejevanju določenih živil, ki povzročajo prebavne simptome, kot so vetrovi, driska, napenjanje, zaprtje in bolečina v trebuhu.

Kaj je paleo dieta in zakaj je tako priljubljena?
Nekoč so se tako prehranjevali naši davni predniki, ampak, ali je paleolitska dieta zdrava in varna tudi za "modernega" človeka? Odgovarja klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter.