EU

Premik ure je tu: jo premaknemo nazaj ali naprej?
Premik ure marec 2025 prinaša spremembo na poletni čas. Čeprav je ukinitev premika ure v EU predlagana, se bo ta leta 2025 in 2026 še vedno izvajala, vpliv premika ure na zdravje in bioritem pa še ostaja pomembna tema razprav.

Ali vaše spodnje perilo vsebuje nevarne kemikalije?
Novinarka Tea Šetjurc je za rubriko 24ur Inšpektor pripravila prispevek o nevarnih kemikalijah, ki jih lahko najdemo v spodnjem perilu. Raziskave kažejo, da največ nevarnih kemikalij najdemo ravno v ženskem spodnjem perilu, zato moramo biti pri nakupu spodnjih hlačk še posebej pazljive.

Evropske volitve 2024 na POP TV
V luči prihajajočih evropskih volitev POP TV z ekipo voditeljev in novinarjev pripravlja serijo soočenj, tematskih prispevkov, poglobljenih pogovorov, preverjenih dejstev in oddajo Evropski milijoni – za koga?

Kakšne gospodinjske aparate kupiti, če je v vašem domu hišni ljubljenček?
Ko se odločite v svoj dom sprejeti kosmatega prijatelja, je to lahko ena največjih življenjskih radosti. Lastništvo hišnih ljubljenčkov je povezano s številnimi izzivi, zlasti ko je treba poskrbeti za čistočo in udobje doma za vas in vaše štirinožne spremljevalce. Hišni ljubljenčki lahko obremenijo vaše naprave, zlasti tiste, ki so v neposrednem stiku z njimi. Zato je pomembno, da pri nakupovanju novih gospodinjskih aparatov upoštevate potrebe svojih hišnih ljubljenčkov. V tem članku predstavljamo nekaj odličnih naprav, ki vam bodo pomagale, da bo vaš dom čist in urejen, kljub kosmatincem v njem.

Super ideje za hitre obroke za čez teden
Prehranjevalne navade so se prilagodile hitremu tempu življenja, a pravilo ostaja enako – obroki naj bodo uravnoteženi in raznoliki. Tako boste telesu zagotovili dovolj energije in vsa potrebna hranila. Če vam zmanjkuje idej za pripravo hitrega, okusnega in hranljivega obroka za čez teden, si v nadaljevanju poglejte nekaj naših predlogov.

Modibodi - revolucija v menstruaciji in urinski inkontinenci
Vstopite v nov svet doživljanja menstruacije in inkontinence z Modibodi hlačkami. Smo vodilna znamka na trgu leak-proof nepropustnega perila, na trgu že od leta 2013. Izdelki se uporabljajo kot samostojna zaščita za menstruacijo, izcedke, čiščo, pot in inkontinenco. Znani smo po največji izbiri modelov, vpojnosti in naši inklusivnosti glede številk. V ponudbi najdete velikosti za najstnice od 8. leta dalje pa vse do 6XL številke oz. EU 54.

Vas muči nespečnost? Nad učinki BIO CBD kapljic boste navdušeni.
Nespečnost je pogosta motnja spanja, pri kateri posameznik težko zaspi in se ponoči velikokrat zbuja. In tudi ko se zbudi, je največkrat še vedno zaspan. Velik vpliv na težave z nespečnostjo ima tudi sodoben način življenja, na katerega vplivajo predvsem dolgi delovniki, stres in veliko preživetega časa pred zasloni.

Klofutanje, brcanje, žganje kože. Nasilje, ki ga doživljajo ženske v Sloveniji
Klofutanje, brcanje, žganje kože. Udarci, metanje predmetov. Zvijanje rok, polivanje s tekočino, prisilno striženje las. Zaklepanje v stanovanje ali v sobo. Odrekanje hrane ali siljenje z njo. Nevarna vožnja z avtom, ko skuša nasilnež prestrašiti žrtev. Napadi z orožjem ... Nasilje, ki ga doživljajo ženske. Tudi v Sloveniji.

Neprepoznavni Tom Cruise je zadnja hollywoodska žrtev lepotnih posegov
V želji po mladostnem videzu številni hollywoodski zvezdniki posežejo po lepotnih posegih, najpogosteje po botoksu in polnilih. In medtem ko nekaterim kljub temu uspe ohraniti naraven videz, pa je veliko takšnih, ki so z estetskimi posegi pretiravali in namesto, da bi dosegli osvežen in mladosten videz, so danes videti izumetničeno. Zadnji na seznamu hollywoodskih žrtev polnil in botoksa je Tom Cruise. 59-letni igralec, ki je bil za svoja leta še do pred kratkim videti neverjetno, je namreč praktično čez noč postal neprepoznaven.

Najbolj znana Primorka izdala svojo lepotno skrivnost
Staranje je naraven proces, ki je najverjetneje posledica vplivov okolja, dednosti, kulture, prehrane, telesne aktivnosti, UV-svetlobe, škodljivih prostih radikalov in drugih dejavnikov. Prvi znaki se začnejo pri večini kazati nekje po 25. letu, ko se pričnejo v telesu odvijati opaznejše spremembe in začne proizvodnja kolagena izraziteje upadati. To vodi v intenzivnejše gube na obrazu, nohti začnejo postajati vse bolj krhki, lasje vse tanjši in slamnati. Vse te procese lahko preprosto in učinkovito upočasnimo tako, da telesu zagotovimo dodaten vir kolagena ter mu s tem pomagamo ohranjati prožnost in vitalnost.

Kaj je krivo za 'nabotoksiran' videz znanih?
Uporaba botoksa in polnil za ohranjanje mladostnega videza in glajenje gubic danes ni več tabu tema. Lepotna tretmaja sta v zadnjih letih med pripadnicami ženskega spola postala zelo priljubljena in verjetno bi bili presenečeni, koliko se jih poslužuje botoksa ali polnil. Kot pravi estetski kirurg Andrej Testen, opazimo namreč le tiste, ki so z enim ali drugim pretiravali.

Tudi v Evropi: če pod srcem ne nosijo fantka, prekinejo nosečnost!
Ko je Kitajska leta 1979 zakoncem dovolila imeti samo enega otroka, si je večina želela fantka, naslednika. Prav zato je v naslednjih 30 letih na milijone žensk, ko so ugotovile, da pod srcem nosijo deklico, splavilo. A čeprav mnogi pravijo, da se to dogaja samo tam daleč na Kitajskem, v resnici ni čisto tako. Tudi v Evropi, predvsem na Balkanu, naj bi bil v zadnjih letih v porastu trend prekinitve nosečnosti, če se v maternici ne razvija fant – tudi če splava ni več možno opraviti ali če ni legalen. Je moško nasledstvo še vedno tako zelo pomembno?

Vsaka druga Slovenka je od dopolnjenega 15. leta starosti doživela eno od oblik nasilja
25. november je mednarodni dan boja proti nasilju nad dekleti in ženskami. Na ta dan se vrstijo pozivi k takojšnjemu končanju tovrstnega nasilja, ki sodi med najhujše kršitve človekovih pravic, nanj pa bi morali opozarjati tudi preostalih 364 dni v letu.

Zato bi morali vztrajati v nesrečnem zakonu
To namreč trdi nedavna raziskava, v kateri so raziskovalci ugotovili, da je večina parov, ki so ob rojstvu prvega otroka nesrečni, desetletje kasneje veliko bolj zadovoljni in srečni.

Potovanje z letalom: kaj sodi v ročno prtljago in kaj ne?
Kdor se želi vkrcati na letalo z ročno prtljago, mora poleg predpisov glede velikosti in teže nahrbtnika ali kovčka, ki ga želi imeti pri sebi, upoštevati tudi varnostne predpise. Čeprav v Evropski uniji veljajo enotna osnovna pravila glede tega, kaj sme biti v ročni prtljagi in kaj ne, vendarle obstajajo določena odstopanja med letalskimi prevozniki, veliko je odvisno tudi od tega, kam nameravate potovati. Prav zato smo se odločili preveriti, kaj je na posameznih letih lahko sestavni del ročne prtljage in kaj ne.

Lea Sirk: 'Izraelka nas v Lizboni ni več poznala'
Zadnji meseci so bili za Leo Sirk zelo naporni, kot kaže, pa tudi poletje ne bo nič drugačno. Energični Primorki to ne predstavlja težav, saj končno počne to, kar jo najbolj veseli.

Plitvička jezera letno obišče milijone turistov. To je razlog, zakaj!
Narodni park Plitvice je največji tovrstni park na Hrvaškem in eden najstarejših narodnih parkov v jugovzhodni Evropi. Čeprav začetki turizma na tem območju segajo v leto 1861, je park pravi razcvet začel doživljati šele po drugi svetovni vojni. Danes ga letno obišče na milijone turistov z vsega sveta, med njimi je tudi vse več petičnežev, ki bodo od letošnjega poletja lahko svoje bogastvo zapravljali v luksuznih namestitvah.

Giusi Nicolini - vratarka na vhodu v Evropo
Županja otoka Lampedusa Giusi Nicolini bi lahko stala na čelu pravega raja v Sredozemskem morju - če tja ne bi zatekali begunci in ne bi morje tako rekoč vsako jutro naplavilo trupla ljudi, ki iz Afrike in arabskih držav bežijo pred vojno in terorjem. Ob prevzemu županske funkcije si je obetala vse kaj drugega, kot spopadanje s problematikov pribežnikov, a je svoje delo sprejela kot posebno poslanstvo.

Največja tekmica Tine Maze bi jo lahko huje odnesla ...
Nesreča na nas preži na vsakem koraku, zato je še kako pomembno, da smo nanjo dobro pripravljeni – vedno in povsod. Tega se še kako dobro zaveda Lindsey Vonn, ki se lahko samo zahvali hitremu zdravniškemu posredovanju, da je lahko že nekaj tednov po nesrečnem padcu v avstrijskem Schladmingu ponovno stopila na nogo in začela trenirati. Res je, da vrhunski športniki veliko potujejo in je zato zdravstveno zavarovanje z asistenco v tujini zanje nekaj povsem vsakdanjega. A nič manj nezgodam in neprilikam v tujini nismo izpostavljeni niti 'navadni smrtniki', zato si še pred odhodom čez mejo uredite ustrezno zdravstveno zavarovanje.

Igriva spletna trgovina Latoys.si
Pred kratkim se je širši javnosti predstavila spletna trgovina z erotičnimi pripomočki Latoys.si. Ustvarjajo zgodbo o erotiki, premikajo meje v spolnosti in rušijo nepotrebne tabuje.

Danes si ga morate privoščiti!
Različnim evropskim dnevom se bo morda v prihodnosti pridružil tudi evropski dan domačega sladoleda. Skupina evropskih poslancev je namreč že lani dala pobudo v obliki pisne izjave, da se 24. marec razglasi za evropski dan domačega sladoleda.

Slovenke so bolj izobražene od Slovencev, a zaslužijo manj
Mednarodni dan žena se obeležuje v več kot stotih državah po svetu. Na ta dan je opozoril o neenakopravnosti žensk v primerjavi z moškimi še več kot preko celega leta, čeprav se lahko strinjamo, da je v zadnjih tridesetih letih na tem področju zaznati vidne spremembe na bolje. Za odgovore o značilnostih, enakopravnosti in delovnih razmerah žensk v Sloveniji ter nasilju nad njimi, smo prosili direktorico Urada za enake možnosti mag. Tanjo Salecl, ki nam je prijazno nanizala ugotovitve urada na področju teh problematik.

Alenka Bratušek preveč izzivalna za Srbe?
Predsednik srbske vlade Ivica Dačić je pred časom naletel na napad srbske novinarke zabavne oddaje Nemogoča misija, playboyjeve zajčice in fotomodela Branke Knežević, ki mu je namerno pokazala svoje mednožje. Tokrat naj bi ga s svojim mednožjem izzivala naša premierka.

Marjana Peterman: Prehranske afere so omajale zaupanje
Evropska komisija je predloge sprememb na področju nadzora nad hrano, ki so bili v pripravi kar nekaj časa, a je afera s konjskim mesom spodbudila hitrejšo vključitev določbe proti goljufijam s hrano v aktualno zakonodajo. Na Zvezi potrošnikov Slovenije pravijo, da podpirajo vse korake, ki bodo narejeni za preprečevanje goljufij s hrano, ker je bilo zaupanje v varnost oziroma kakovost hrane v preteklih mesecih zaradi afere s konjskim mesom močno omajano. O tem, kako varna je hrana pri nas in ali sploh vemo, kaj jemo, smo se pogovarjali z Marjano Peterman, prehransko strokovnjakinjo z ZPS.

Evropski parlament blokiral definicijo absinta
Tradicionalne metode proizvodnje močne žgane pijače absint niso v skladu z evropsko definicijo te pijače, ki jo je predlagala Evropska komisija, so ugotovili evropski poslanci. Ti so zato blokirali predlog komisije, po katerem se pijača lahko imenuje absint takrat, ko vsebuje minimalne količine anetola in tujona.

NE kozmetiki testirani na živalih
V EU ni več mogoče tržiti kozmetičnih izdelkov, ki bi bili v kakršnikoli obliki testirani na živalih. V Bruslju opozarjajo, da gre za tematiko, ki je zelo aktualna za potrošnike. Podatki namreč kažejo, da evropski potrošnik v povprečju uporabi najmanj sedem kozmetičnih izdelkov na dan.

Hrvati spijejo dvakrat več alkohola od svetovnega povprečja
Polnoletni Hrvati povprečno spijejo tri alkoholne pijače dnevno ali 12,8 litrov čistega alkohola letno, kar je dvakrat več od svetovnega povprečja in za 0,3 litra več od povprečja v EU, je pokazala raziskava hrvaškega ministrstva za zdravje. Petina Hrvatov se opija, kar pomeni, da popije šest ali več pijač zaporedoma.

Vsak deseti delavec v Evropi na bolniški
Vsak deseti delavec v Evropi je bil zaradi depresije vsaj enkrat na bolniški, izhaja iz raziskave, ki jo je izvedlo evropsko strokovno združenje za depresijo (EDA). V spletni raziskavi je sodelovalo več kot 7000 Evropejcev, iz nje pa izhaja tudi, da vsak zagon depresije v povprečju pomeni 36 dni odsotnosti z dela.

S svetovnim dnevom kontracepcije za večje osveščanje mladih
Današnji svetovni dan kontracepcije, ki letos poteka pod geslom Tvoja - prihodnost, izbira, kontracepcija, je usmerjen predvsem v osveščanje mladih. Namen dneva je večja osveščenost o metodah kontracepcije, da bi se mladi lahko premišljeno odločali o svojem spolnem in reproduktivnem zdravju. Kontracepcijo danes uporablja okoli 120 milijonov žensk.

Slovenci pijemo alkohol na tvegan in škodljiv način
Slovenci smo po porabi alkohola v vrhu EU, alkohol pa pijemo na tvegan in škodljiv način. To so ugotovitve druge regijske konference o problematiki alkohola v koprski regiji, ki se je odvila minuli teden. Do zdaj so popivanje na javnih površinah prepovedali v osmih slovenskih občinah, s čimer želijo zmanjšati škodljivo uživanje alkohola pri mladih.