Islamska

Tragično: znano manekenko našli mrtvo v njenem domu
Britansko manekenko Nadio Menaz so maja letos našli obešeno v njenem domu v Oldhamu v Greater Manchester in to le pet mesecev zatem, ko si je na sodišču izborila odločbo, po kateri jo je njena družina morala prenehati siliti v poroko z moškim, ki so ji ga izbrali za soproga, kot je to navada v muslimanski kulturi. Nadia je bila namreč že poročena z Umarjem Rasoolom, ki ga ni želela zapustiti, da bi ugodila staršem. Starša sta sedaj prepričana, da je njuni hčerki sodil prav on.

Začela je spati na tleh, zavračala je hrano in pijačo
Merve in Ece sta bili povsem običajni nemški najstnici. Pridni, zadržani. Vse dokler se pred nekaj tedni za njima ni izgubila vsaka sled. Kje sta, ne ve nihče, nekateri viri pa trdijo, da sta uresničili svoje načrte in se pridružili samooklicani Islamski državi. Zakaj najstnice kljub nazornim posnetkom okrutnega ravnanja z ženskami še vedno privlačita teror in nasilje?

Zato se je IS tako trudila za njeno izpustitev!
Jordanija je maščevala smrt njihovega vojašega pilota, ki ga je samooklicana Islamska država živega zažgala, ter pred dvema dnevoma ob zori usmrtila zapornika Ziada al Karbulia ter obsojeno teroristko Sadžido al-Rišavi, ki jo je želela Islamska država sicer zamenjati za ujetega vojaškega pilota. Zakaj pa so džihadisti pravzaprav želeli izpustitev Sadžide, glede na to, da je bila ženska? Kdo je bila in kakšna je bila njena povezava z Islamsko državo?

Zakaj si ženske želijo postati teroristke?
Hayat Boumeddiene je trenutno najbolj iskana ženska v Franciji. 26-letnica, sicer partnerica enega izmed napadalcev, naj bi sodelovala pri načrtovanju napadov na satirični tednik Charlie Hebdo in trgovino s košer hrano v Parizu, še pred napadom pa naj bi pobegnila v Sirijo in se pridružila borcem samooklicane Islamske države. Zgodb, kot je Hayatina, je mnogo. Vse več žensk z vsega sveta se namreč odloči pridružiti terorističnim celicam. Kdo so in kaj jih žene v svet, kjer je njihova enakopravnost le mit?

Ruta – statusni simbol ali znak zatiranja?
Muslimanska ruta je navzven najbolj vidna ločnica med muslimankami in nemuslimankami ter predmet številnih stereotipov, razprav, sporov ... Tema, za katero se zdi, da je vedno aktualna – tudi pri nas. Na kakšen način to oblačilo pravzaprav zaznamuje ženske, ki ga nosijo? Ženske, za katere nekateri pravijo, da so sužnje svojih moških. Kaj je resnica in kaj mit?

Videoposnetek uporne Savdijke postal internetna senzacija
Videoposnetek Savdijke, ki se je uprla ukazom zloglasne verske policije, da naj zapusti nakupovalno središče, ker ima nohte na rokah namazane z lakom, je postal prava internetna senzacija. Na spletni strani YouTube je namreč v petih dneh dosegel več kot milijon ogledov.

Njena islamska poroka v VB ne velja
Nekdanja britanska manekenka arabskega rodu Nivin El Gamal si je na sodišču dolgo prizadevala, da bi bil njen zakon z enim najbogatejših dubajskih šejkov Ahmedom Al Maktoumom priznan. Sodišče je sedaj odločilo: poročila sta se, a zakon velja zgolj v islamski veri, ni pa v skladu z britanskimi zakoni. Šejk zakona sicer ne priznava, saj je bila Nivin po njegovih besedah zgolj "seksualna avantura“.

Iskana sirska blogerka Amina je v resnici Američan
Imenovali so jo 'lezbično dekle iz Damaska', postala je simbol upora v Siriji, iskal jo je ves svet, a izkazalo se je, da je blogerka iz Sirije Amina Araf v resnici 40-letni Američan. Družbeni aktivisti z vsega sveta in novinarji so bili prepričani, da so jo aretirali, v resnici pa je moški, ki je pisal blog, odšel z ženo na počitnice v Turčijo.

Kruto življenje iranske neveste za določen čas
Režiser Babak Amini je s svojim filmom 'I Wish Someone Were Waiting for Me Somewhere' v svet ponesel kruto resnico začasnih porok v Iranu. Gre za navado, ki poročenemu moškemu omogoča, da ima spolne odnose tudi z drugimi ženskami, ne da bi tvegal kazen, ki jo določa stroga islamska zakonodaja. Lahko pa pride do hude tragedije, če ženska zanosi.

'Ne želimo biti talci žensk, ki nosijo burko'
V Franciji je stopil v veljavo zakon, ki prepoveduje nošenje burk ali nikab na vseh javnih krajih. Prepoved je sprožila številne razprave tako v Franciji, kjer živi med štiri do šest milijonov muslimanov kot v drugih državah v Evropi in širše. V Franciji si obraz popolnoma zakriva okoli dva tisoč žensk. Slovenska islamska skupnost poudarja, da nošenje burke ni stvar vere, ampak običajev.

Arabski svet mode
V Londonu so pred kratkim predstavili modne kreacije pod skupnim imenom "Arabski svet mode". Pokazali so pestro paleto oblačil s tradicionalno osnovo in trendovskimi preobrazbami.